O Naďovi sa klebetilo, že je lobista zbrojárov. Expert ho vidí po konci v politike na dvoch miestach
- Jaroslav Naď nedávno naznačil možný koniec v politike
- Politológ Radoslav Štefančík nám prezradil, na akých pracovných pozíciách si vie Naďa predstaviť
- Jaroslav Naď nedávno naznačil možný koniec v politike
- Politológ Radoslav Štefančík nám prezradil, na akých pracovných pozíciách si vie Naďa predstaviť
Súčasná koalícia opäť raz zažíva búrlivé časy. Po letnej sezóne koaličných hráčov totiž čaká neľahká situácia. Strana SaS na čele s Richardom Sulíkom vyrukovala s ultimátom, v ktorom žiadajú odchod financmajstra Igora Matoviča z lukratívneho miesta na ministerstve.
Ak sa tak nestane, Sulík stiahne svojich šéfov rezortov z ministerstiev. Ďalší povestný klinec do koaličnej rakvy predstavuje aj nedávny odchod poslanca Juraja Krúpu z klubu Obyčajných ľudí a následný prestup práve k saskárom.
Krátko potom dokonca minister obrany Jaroslav Naď priznal s trpkosťou, že Krúpovo prezlečenie parlamentného trička ho sklamalo a dokonca naznačil koniec v politike. Startitup oslovil politológa Radoslava Štefančíka, aby okomentoval aktuálne otrasy v koalícii.
Odchod z politiky?
„Oznámil som Igorovi aj Edovi Hegerovi, že zvažujem, čo ďalej. Nikdy nebudem človek, ktorý by nebol lojálny, ale keď sa rozhodnem odísť z politiky, tak úplne. To sa môže stať zajtra, človek toho už má plné zuby. Reálne hovorím, úprimne, že zvažujem, čo ďalej,“ povedal pred pár dňami Naď v diskusii na festivale Atmosféra organizovanom Denníkom N.
Počas festivalovej dišputy sa dotkol aj Krúpovho prestupu. Podľa jeho slov ho mrzí, že mu ani nezatelefonoval, že plánuje opustiť klub OĽANO.
Po nečakanom Naďovom priznaní o zvažovaní odchodu z politiky sa automaticky otvorila otázka, aký job by mohol vziať po tom ministerskom.
„Jaroslav Naď vždy pôsobil ako kompetentný minister, myslím si, že bol jeden z tých, ktorí vedeli, o čom rozprávajú, keď išlo o veci, ktoré on ako minister obrany spravuje,“ zhrnul Naďove profesijné vlastnosti politológ Radoslav Štefančík.
NATO či zbrojári
Štefančík priznal, že si Naďa vie v budúcnosti predstaviť vo viacerých pracovných funkciách.
„Viem si ho určite predstaviť v nejakej štruktúre Severoatlantickej aliancie,“ povedal rovno Štefančík. V minulosti Naď napríklad pôsobil aj v rámci rezortu obrany, ale aj ako diplomat. A to konkrétne ako vedúci sekcie obrany na Stálej delegácii Slovenska pri NATO a na Stálom zastúpení Slovenska pri Európskej únii.
„Zlé jazyky ale o ňom hovorili, že je aj lobista zbrojárskych firiem. V blízkej budúcnosti uvidíme, či tieto zlé jazyky boli naozaj len zlými jazykmi, alebo na tom bolo niečo pravdy. Spravidla, ak niekto odíde z politiky, tak väčšinou odchádza do súkromnej sféry a ja si viem predstaviť, že by pre nejakú zbrojársku firmu mohol pán Naď pracovať,“ myslí si Štefančík.
Práve Naď v minulosti čelil kritike napríklad aj od expremiéra Petra Pellegriniho. Ten ho obviňoval z väzieb na zbrojárov. Ako podčiarkol Denník N, Pellegrini obvinil Naďa, že bol lobista nadnárodnej skupiny firmy BAE Systems.
Šéf rezortu obvinenia popiera. Podľa Pellegriniho môžu ministrove styky ovplyvňovať napríklad rezortné nákupy techniky.
Malý šašo
Koalícia sa ale pasuje aj s väčšími problémami ako Naďove možné „zajačie úmysly“. Nad vládnym kabinetom totiž visí hrozba ultimáta z dielne SaS.
Je teda možné, že sa už od septembra rady ministrov okrešú o tých vo farbách SaS. Ide o ministra zahraničia Ivana Korčoka, ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga a ministra hospodárstva a šéfa SaS v jednej osobe Richarda Sulíka.
„Keď si strana, ktorá vo voľbách získa 5 či 6 percent, stanoví nejaké ultimátum voči víťaznej strane, konkrétne, že požaduje odchod jej šéfa z ministerskej funkcie, tak sa mi to zdá úplne za čiarou. Bez ohľadu na to, či hovoríme o Igorovi Matovičovi alebo ktorejkoľvek inej strane. Malý šašo by nemal robiť také veľké divadlo,“ zhodnotil iniciatívu SaS Štefančík.
Podľa odborníka je prirodzené, že sa Matovič v aktuálnej koaličnej šarvátke nechce vzdať lukratívneho miesta.
„Príde mi to tak, akoby Richard Sulík hľadal spôsob, ako odísť z vládnej koalície a nebyť opäť obvinený z toho, že povalil už druhú vládu, v ktorej pôsobil. Veď ako by to potom vplývalo na voliča, respektíve, ako to potom môže vplývať na ich budúcich partnerov, pretože každá politická strana, ktorá by išla s Richardom Sulíkom, respektíve SaS, do vlády, bude musieť počítať s tým, že Richard Sulík sa jedného dňa zobudí a bude mať potrebu povaliť aj tretiu vládu. Takže v tomto prípade treba byť opatrný, ale určite by som Richardovi Sulíkovi v tomto prípade až tak nedôveroval,“ myslí si expert.
Typický Igor Matovič
Samotné napätie v koalícii spôsobilo odklepnutie Matovičovho prorodinného balíka, ktorý kritizovali najmä saskári. Často do koaličných plameňov prilieva olej aj samotný minister financií Igor Matovič.
Ten si rypol do SaS aj nedávno, keď zverejnil na Facebooku SMS-ku od Richarda Sulíka, v ktorej v minulosti naznačoval, že by odchod Borisa Kollára a Sme rodina prospel koalícii. Viac sme sa téme venovali v tomto článku.
„To je ten typický Igor Matovič, s ktorým sa môžeme alebo nemusíme naučiť žiť. Ak vieme, aký Igor Matovič je, tak musíme na začiatku, samozrejme, pouvažovať, či s ním ideme do spolupráce. Ak s ním ale do spolupráce ideme, musíme počítať s takýmito výpadmi, a to aj napriek tomu, že sa to v slušnej spoločnosti nerobí,“ podčiarkol Štefančík.
Zdroje: UMB, Denník N, Denník N, Startitup