O nedostatok plynu v Európe sa nemusíte báť, tvrdí Biely dom. Na najväčšiu slabinu nášho kontinentu Američania myslia

  • Pri konflikte Ruska a Ukrajiny mnohým napadá, čo bude s európskymi dodávkami plynu
  • Jeden zo scenárov je, že by Rusi mohli dodávky obmedziť či dokonca vypnúť
  • Časť Európy, vrátane Slovenka, je totiž odkázaná na dodávky z Ruska, ktoré je najväčším dovozcom do Európy
  • Na svete si však prvenstvo drží USA, ktoré chce najnovšie Európu zásobovať
Plyn
Unsplash/Mykola Makhlai
  • Pri konflikte Ruska a Ukrajiny mnohým napadá, čo bude s európskymi dodávkami plynu
  • Jeden zo scenárov je, že by Rusi mohli dodávky obmedziť či dokonca vypnúť
  • Časť Európy, vrátane Slovenka, je totiž odkázaná na dodávky z Ruska, ktoré je najväčším dovozcom do Európy
  • Na svete si však prvenstvo drží USA, ktoré chce najnovšie Európu zásobovať

Predstavitelia administratívy Joea Bidena, ktorých mená Biely dom nezverejnil, sa v utorok na telefonickej konferencii vyjadrili, že Spojené štáty budú tie, ktoré by prípadné výpadky plynu v Európe pokryli. 

Vyjadrili sa, že úrady spolupracujú s veľkými nákupcami a dodávateľmi LNG a Európa by tak nemala pocítiť výpadok počas hlavnej vykurovacej sezóny na jar a zimu.

„Aby sme sa uistili, že Európa dokáže prežiť zimu a jar, očakávame, že budeme pripravení zabezpečiť alternatívne dodávky pokrývajúce významnú väčšinu potenciálneho nedostatku,“ povedal senior poradca Bidenovej administratívy.  

Dodal tiež, že rátajú s tým, že Európa má zatiaľ dostatok plynu v zásobách. Tie by v prípade núdze mohli ľudia čerpať prvé týždne, kým by neprišiel na tankeroch skvapalnený zemný plyn (LNG) z USA.

Momentálne sa má pracovať na tom, aby sa táto čakacia doba na dodávky skrátila z niekoľkých mesiacov iba na pár dní, maximálne týždňov, aby sa bez prestávky mohlo vykurovať až do jari.

Poradcovia však dali na zreteľ, že obmedzenie dodávok plynu by malo neblahé dôsledky aj na samotné Rusko, kadeže „príjmy z vývozu ropy a plynu tvoria dve tretiny celkových príjmov v Rusku a približne polovicu príjmov ruského federálneho rozpočtu“.

Rusko tak podľa poradcov potrebuje príjmy z ropy a zemného plynu prinajmenšom rovnako ako Európa potrebuje jeho dodávky.

Vývoz LNG z USA bol pritom už koncom minulého roka na svojom historickom maxime a dodávky plynu do vývozných terminálov trhali svetové rekordy. Podľa dát S&P Global Platts Analytics najviac plynu v histórii vyviezli 21. decembra 2021.

Agentúra Reuters tiež pripomína, že podľa údajov Refinitivu a amerického ministerstva energetiky Spojené štáty poslali približne polovicu svojho vývozu LNG v decembri 2021 do Európy, pričom za celý posledný rok to malo byť dokopy až 37 %.

Nemecko sa stále nevie, ako naloží s novým plynovodom

Ruský plyn v súčasnosti robí vrásky na čele aj nemeckým politikom. Tí stále nie sú jednotní v otázke plynovodu Nord Stream 2. Plynovod je už hotový, avšak nemecké úrady mu neudelili povolenie na prevádzku.

Nemecko vo štvrtok prisľúbilo, že Rusko v prípade invázie na Ukrajinu čakajú vážne následky, ktoré budú zahŕňať aj sankcie voči plynovodu Nord Stream 2, informovala agentúra AFP.

 Nemecká ministerka zahraničných Annalena Baerbocková vo štvrtok  27. 1. v parlamente uviedla, že jej rezort pracuje na „rozhodnom balíku sankcií“ v spolupráci so západnými spojencami, ktorý pokrýva aj niekoľko aspektov „týkajúcich sa plynovodu Nord Stream 2“, informovala TASR.

Na veľkú závislosť niektorých európskych štátov od ruského plynu upozornil včera britských poslancov vo vyhlásení aj premiér Boris Johnson.   

„Myslím si, že snemovňa musí pochopiť, že jedným z veľkých problémov, ktorým všetci čelíme pri rokovaniach s Ukrajinou  a pri rokovaniach s Ruskom, je veľká závislosť našich európskych priateľov od ruského plynu,“ cituje britského premiéra denník The Guardian.

Vyslovil tiež obavy, že kvôli strachu z prerušenia dodávok plynu niektoré štáty nebudú chcieť pristúpiť k tvrdým sankciám voči Rusku.

Slovensko by malo mať dostatok zásob

Obmedzenie dodávok plynu však Európa zažíva už teraz. Na Slovensko má prúdiť najmenej plynu za posledné dva mesiace. Na začiatku januára to malo byť 26 miliónov metrov kubických, pričom v novembri a decembri to bolo ešte zhruba 90 miliónov kubíkov denne.

„Skutočne evidujeme výrazný pokles prepravy na bode Veľké Kapušany. Pokles však nie je spôsobený technickými ťažkosťami na slovensko-ukrajinskej hranici, ale zníženými požiadavkami našich klientov na prepravu,“ povedal pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu zemného plynu spoločnosti Eustream Pavol Kubík.

Podľa ministerstva hospodárstva však zatiaľ Slovensku nedostatok plynu nehrozí. Mali by sme ho mať totiž v zásobách dostatok.

„Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné, a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The White House, Reuters, The Guardian, SITA, S&P Global Platts Analytics

Najnovšie videá

Trendové videá