O pár hodín nezaplatíš kartou cez internet. Veľké banky pripomínajú Slovákom dlhé odstávky

  • ČSOB a mBank tento víkend odstavia služby
  • V týchto časoch ti internetbanking fungovať nebude
bankomat
Ilustračné foto Archív Canva
  • ČSOB a mBank tento víkend odstavia služby
  • V týchto časoch ti internetbanking fungovať nebude

Jedna z bánk, ktorú využívajú množstvo Slovákov čaká cez víkend odstávka služieb. Ak si plánuješ niečo kúpiť k nočných až ranných hodinách a používaš služby mBank, platbu si budeš musieť odložiť na iný deň. V nedeľu 29. septembra 2024 od 2.00 do 9.00 ráno banka plánuje technickú odstávku, ktorá ovplyvní dostupnosť kľúčových služieb.

Víkendové technické odstávky nie sú v bankovom sektore ničím neobvyklým. Mnohé banky ich pravidelne využívajú na zlepšenie kvality svojich služieb. mBank tentokrát odstaví takmer všetky služby. 

Počas odstávky nebudeš mať prístup k internet bankingu, mobilnej aplikácii, systému žiadostí o produkty, SMS službám a mLinke. Taktiež ťa budú očakávať obmedzenia pri platbách kartou na internete.

„Vopred sa ospravedlňujeme za spôsobené problémy. Vieme, že v bezhotovostnej dobe nejde len o drobnú nepríjemnosť. Okamžitý prístup k peniazom na vašom bežnom účte kedykoľvek a kdekoľvek by mal byť samozrejmosťou. Budeme sa snažiť všetky systémy znovu spustiť čo najrýchlejšie,“ píše banka na svojom webe.

Ide aj o ČSOB

ČSOB banka v sobotu večer tiež uskutoční plánovanú odstávku. Táto sa však dotkne len niektorých služieb, ktoré sú klientom k dispozícii cez mobilnú aplikáciu.

„Dňa 28. 9. 2024 budú večer v čase približne od 21.00 do 23.59 nedostupné SmartSlužby+ ZSSK, MHD Košice a Urbi z dôvodu plánovanej odstávky. V čase odstávky nebude možné v SmartBankingu zakúpiť cestovné a parkovacie lístky v uvedených službách,“ oznámila banka.

Máme najdrahšie hypotéky 

Slovensko má piate najdrahšie hypotéky aj spotrebné úvery v eurozóne. Priemerný ročný úrok na hypotéky bol v júli tohto roka 4,2 %, kým v eurozóne 3,7 %. Pri spotrebných úveroch bol úrok na Slovensku 9,7 % a v eurozóne 7,8 %.

V aktuálnom ekonomickom prehľade na to poukázal Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). Najdrahšie úvery sú podľa neho v pobaltských štátoch, kde mali vysokú infláciu a pre investorov sú rizikovejšie.

Drahé hypotekárne úvery zvyšujú náklady na bývanie, upozornil inštitút. „Podiel výdavkov na bývanie, elektrinu a plyn na celkových výdavkoch domácností bol vlani na Slovensku na úrovni 30,4 %, čo bolo najviac v Európskej únii,“ vyčíslil ISA.

Pripomenul, že zlacneniu úverov pomáha v poslednom čase Európska centrálna banka (ECB). V septembri už druhýkrát tento rok znížila svoje kľúčové sadzby. Depozitnú sadzbu, ktorou ovplyvňuje menovú politiku, znížila o 25 bázických bodov na aktuálnych 3,5 %.

Cieľom ECB je pritom držať infláciu v eurozóne na 2 %. V auguste rástli ceny tempom 2,2 %, čo bolo najmenej od júla 2021. Do konca roka by však mala inflácia zase mierne stúpnuť.

„Na Slovensku rástla inflácia v auguste druhý mesiac po sebe, medziročne o 3,2 %. To je štvrtý najrýchlejší rast v eurozóne po Belgicku (4,5 %), Estónsku (3,4 %) a Holandsku (3,3 %),“ doplnil inštitút.

Zdroje: mBank, ČSOB, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá