O pár hodín zasiahnu Slovensko obrovské dažde: Na povodne nasadia armádu. Vieme, kde bude situácia najhoršia
- Meteorológovia očakávajú na Slovensku povodne
- SHMÚ vydal výstrahy pred výdatnými lejakmi aj vetrom
- Počasie bude vyčíňať až do nedele
- Meteorológovia očakávajú na Slovensku povodne
- SHMÚ vydal výstrahy pred výdatnými lejakmi aj vetrom
- Počasie bude vyčíňať až do nedele
Ak si plánoval tento víkend pobyt vonku, radšej by si to mal zvážiť. Od zajtra naprieč celým Slovenskom predpovedajú modely počasia extrémne lejaky. Tie môžu spôsobiť povodne, čo uvádza na svojom webe aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstrahy druhého stupňa platia pred vetrom, dažďom aj povodňami. Aj keď zasiahnuť majú zajtra najprv západ a stred, v piatok sa budú týkať už takmer celého Slovenska. Ako sme písali v tomto článku, počasie sa už vybláznilo aj v iných krajinách. Nóri už aktuálne bojujú s povodňami, zosuvmi pôdy, ale aj kamennými lavínami. Z pondelka 9. septembra na utorok 10. septembra spadlo na juhu krajiny viac ako 100 litrov zrážok na meter štvorcový.
Na Slovensku minister životného prostredia Tomáš Taraba zvolal aj krízový štáb.
Situácia sa bude zhoršovať
Ako píše portál iMeteo, v pohotovosti bude takmer celá krajina. Informujú, že očakávané úhrny sa pohybujú v stovkách mm čo s veľkou pravdepodobnosťou vyvolá povodne. Konkrétne SHMÚ píše o úhrne v rozmedzí 120 až 180 mm zrážok. Portál o počasí píše, že pršať začne najprv v oblasti Álp. V priebehu nasledujúcej noci sa budú zrážky rozširovať nad Rakúsko, Česko. K nám lejaky dorazia v priebehu zajtrajšieho dopoludnia.
Vo štvrtok to s dažďom na našom území ešte také dramatické nebude, ale to sa zmení v piatok. Pršať by malo s výdatnými hodinovými úhrnmi, čo môže zapríčiniť vznik povodní. Pole zrážok sa bude obtáčať okolo tlakovej níže, ktorú pomenovali meteorológovia ANETT. Vyčíňať bude v našom regióne minimálne do nedele.
Kedy začne pršať najviac, sa exaktne určiť nedá. Ešte včera to vyzeralo tak, že dážď bude najviac úradovať na severozápade územia, najmä na Považí a Kysuciach. Nové predpovedné modely už ale tvrdia čosi iné. Aktuálne dáta hovoria, že podstatne viac zrážok by malo spadnúť v oblasti Tatier a na strednom a východnom Slovensku, kde bude situácia najhoršia. Podobne to bude vyzerať aj na juhu Podunajskej nížiny.
Naopak západ a severozápad územia môže postihnúť o niečo menej zrážok, ako sa pôvodne očakávalo. Portál dodáva, že situácia je stále nejasná a presnejšie predpovede bude možné poskytnúť až vtedy, keď tlaková níž nad našu oblasť dorazí.
Hlavné mesto zvoláva krízový štáb
Hlavné mesto na sociálnej sieti upozorňuje, že v nasledujúcich dňoch ťa čaká skutočne extrémne počasie. Uvádzajú, že na výdatné dažde sa zodpovedne pripravujú. Avšak ľudí upozorňujú, že vzhľadom na nezvyčajnú intenzitu predpovedaného počasia sa aj tak treba pripraviť na možné dopady, či už dočasné dopravné obmedzenia, lokálne zatopenia časti ulíc, havarijné situácie so stromami, alebo vybreženie tokov riek v záplavovom území.
„Mestský dispečing v spolupráci s ďalšími zložkami bude mať v teréne pracovníkov v pohotovosti, aby boli dôsledky nepriaznivého počasia čo najrýchlejšie odstránené,“ dodáva mesto Bratislava.
Uvádzajú, že aj keď počas celého roka pravidelne zabezpečujú čistenie približne 11 000 kanalizačných vpustov, pri aktuálnej predpovedi aj tak môžu nastať aj lokálne situácie. To môže znamenať, že budú dočasne zatopené niektoré komunikácie, podjazdy či podchody.
Mesto píše, že v pohotovosti majú kapacity na odsávanie vody, vrátané doplnkových čerpadiel a vozidiel s funkciou odčerpávania a zametacie vozidlá. Pripravení sú aj pilčíci v prípade potreby odstraňovania popadaných drevín.
„Vzhľadom na silný vietor odporúčame vyhnúť sa aj návšteve Mestských lesov, ale aj parkov, vrátane Sadu Janka Kráľa, najmä kvôli možnému poškodeniu stromov nárazovým vetrom. Zrušené už z tohto dôvodu boli cyklistické preteky, zavreté budú bufety a rušia sa pobyty v altánkoch a domčekoch na strome,“ upozorňujú obyvateľov.
Rovnako pripomínajú, že lejaky môžu spôsobiť aj stúpanie hladín riek Dunaja a Moravy. Môže nastať ich prípadné vybreženie v niektorých lokalitách v záplavovom území.
„Komunikujeme so Slovenským vodohospodárskym podnikom, v ktorého kompetencii je inštalácia protipovodňových zábran a sme pripravení pomôcť pri ich inštalácii. Na spoluprácu je pripravená aj Mestská polícia, či už pri monitoringu riek, alebo pri usmerňovaní dopravy v krízových miestach,“ dopĺňajú.
Metropola Slovenska situáciu monitoruje a na dnešný deň zvoláva aj krízový štáb.
Trnava ruší podujatia
V dôsledku zlého počasia sa rozhodlo konať aj mesto Trnava. Trnavské rádio píše, že z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok museli pristúpiť k zrušeniu tradičného jarmoku. Spočiatku zrušili len časť programu, ale nakoniec padlo definitívne rozhodnutie ho vôbec neuskutočniť.
„Pri silnom vetre sa nedá odhadnúť ani zaručiť bezpečnosť predajných stánkov a ich ukotvenia, najmä u predajcov s vlastnými stánkami. Znamenalo by to vysoké riziko ohrozenia návštevníkov jarmočiska, čo pre nás ako organizátorov neprichádza do úvahy,“ vysvetlila riaditeľka TTJ a vedúca odboru komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave Zuzana Bodišová. Reagujú tak na výstrahy SHMÚ pred vetrom.
Rovnako sa zrušil aj Trnavský včelársky festival, ktorý sa mal uskutočniť v Kreatívnom centre. Mal byť síce čiastočne prestrešený, ale organizátori sa to rozhodli nakoniec neriskovať. Dôvodom zrušenia je totiž tiež nepriaznivá predpoveď.
Česko sa pripravuje na najhoršie
Rovnako čelí vážnej hrozbe povodní a intenzívnych zrážok v najbližších dňoch aj Česká republika. Meteorológovia vydali najvyššiu úroveň výstrahy pre východnú časť krajiny na nasledujúce štyri dni. Situácia je natoľko vážna, že vláda prirovnáva možné následky k ničivým záplavám z minulosti.
„Situácia, ktorá nás v nasledujúcich štyroch až piatich dňoch čaká, je bohužiaľ veľmi podobná situácii v čase veľkých povodní z roku 1997 a 2002,“ varoval minister životného prostredia Peter Hladík. Upozornil, že okrem výdatných zrážok hrozí aj silný vietor s rýchlosťou až 100 km/h v piatok. Riziko bleskových povodní sa podľa neho týka aj oblastí, kde sa bežne nevyskytujú, vzhľadom na nasýtenie pôdy a lesov vodou. Úrady už prijímajú preventívne opatrenia.
Minister poľnohospodárstva Marek Výborný informoval o zvýšenom odtoku vody z významných nádrží vo všetkých povodiach od utorka. Vltavská kaskáda v súčasnosti vypúšťa dvojnásobné množstvo vody oproti prítoku. Hasičský záchranný zbor ČR sa pripravuje na možné posilnenie operačných stredísk a aktiváciu jednotiek dobrovoľných hasičov, ako uviedol generálny riaditeľ HZS ČR Vladimír Vlček.
Šéf rezortu vnútra Vít Rakušan zároveň vyzval starostov na kontrolu povodňových a evakuačných plánov a organizátorom podujatí odporučil zvážiť ich konanie v týchto dňoch.
„Majte nabitý mobil, prípadne k dispozícii powerbanky pre prípad výpadku elektriny. Zároveň upozorňujeme na zásobu pitnej vody, a ak ste v oblasti, ktorá by mohla byť bezprostredne zasiahnutá povodňami, tak sa rozhodne odporúča cenné veci vyniesť do horných poschodí,“ adresoval Rakušan obyvateľom v ohrozených oblastiach.
Zároveň varoval pred „povodňovou turistikou“. Vzhľadom na vážnosť situácie je podľa neho nevyhnutné, aby obyvatelia zostali v pohotovosti a riadili sa pokynmi úradov. Česká republika sa pripravuje na náročné dni, ktoré môžu priniesť významné výzvy pre celú krajinu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SHMÚ, Archív Startitup, iMeteo, Trnavské rádio, Instagram/bratislava.sk, TASR