O prácu môžu prísť tisícky ľudí. Hlinikáreň Slovalco kvôli vysokým cenám elektriny odstaví výrobu
- Vyššie ceny elektriny ovplyvňujú nielen slovenské domácnosti, ale i významné priemyselné podniky
- Spoločnosť nedostala dostatočnú finančnú kompenzáciu od štátu
- Vyššie ceny elektriny ovplyvňujú nielen slovenské domácnosti, ale i významné priemyselné podniky
- Spoločnosť nedostala dostatočnú finančnú kompenzáciu od štátu
Vyššie sumy za elektrinu si v tomto roku citeľne všimli viaceré domácnosti. Zvyšovanie cien elektriny sa však netýka iba domácnosti. Situácia rovnako nepríjemne postihuje aj slovenský priemysel a ohrozuje tak významné priemyselné podniky.
Jedným z nich je aj hlinikáreň Slovalco, ktorá bola v posledných týždňoch viackrát skloňovaná. Obávaný scenár sa naplnil a Slovalco vzhľadom na vysoké ceny elektriny na rok 2023 definitívne zastaví výrovu hliníka. Elektrinu má totiž za pôvodné ceny nakúpenú iba do konca tohto roka.
Slovensko príde o tisícky pracovných miest
Ako informuje portál Teraz, rozhodnutie o odstavení pecí sa dotkne veľkého počtu pracovných miest.
„Odstavenie pecí sa dotkne 300 zamestnancov spoločnosti a viac ako tisícky externých zamestnancov v subdodávateľskom reťazci. S odstavením výroby sa zároveň zníži aj potreba na nákup služieb od dodávateľov v regióne,“ informuje generálny riaditeľ fabriky Slovalco Milan Veselý.
Hlinikáreň priamo zamestnáva zhruba päťsto ľudí, no ďalších približne 2 500 pracovných miest je naviazaných práve na výrobu tejto fabriky.
Vysoké ceny za elektrinu
Svoje rozhodnutie spoločnosť odôvodňuje vysokými cenami elektriny pre budúci rok, kvôli ktorým bude výroba hliníka pre podnik ekonomicky neudržateľná. Podnik v uplynulých dvoch rokoch viackrát upozorňoval štát na nedostatočnú kompenzáciu.
Ako hlavný problém vidia nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka.
„Slovensko nezaviedlo konkurencieschopný rámec Európskej únie na kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov. To znemožnilo Slovalcu uzavrieť dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie,“ povedal vedúci divízie primárnej výroby spoločnosti Hydro a predseda predstavenstva spoločnosti Slovalco Ola Saeter.
V prípade, že by Slovalco pokračovalo v prevádzke aj budúci rok, pri súčasných slovenských rámcových podmienkach a vysokých cenách elektriny by utrpelo značné finančné straty.
Dôležitý zamestnávateľ
Výroba hliníka v Žiari nad Hronom má dlhú históriu, jej začiatky siahajú až do roku 1953. Slovalco patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji a je zároveň kľúčovým dodávateľom nielen pre slovenské, ale i európske podniky.
„Odstavením výroby tak bude Európa nútená hliník dovážať z krajín ako napríklad Čína alebo Rusko,“ skonštatoval generálny riaditeľ podniku Milan Veselý. Štátu cez dane, odvody a iné poplatky prispieva vo výške 70 miliónov eur.
Pre zamestnancov dotknutých odstavením výroby pripravuje spoločnosť viaceré podporné opatrenia, dodáva Veselý.
Ako pre TASR uviedol Veselý ešte v polovici júla, v Slovalcu by po odstavení primárnej výroby hliníka malo fungovať iba recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu. To podnik uviedol do prevádzky tento rok. Kľúčových zamestnancov potrebných pre prípadný reštart výroby si spoločnosť plánuje ponechať.
Jedna z najekologickejších hlinikární na Svete
„Patrí medzi najekologickejšie a najmodernejšie hlinikárne na svete. Aj preto je nám ľúto, že aj v dôsledku nečinnosti vlády sa ukončí viac ako 70-ročná tradícia výroby hliníka v Žiari nad Hronom,“ hovorí Milan Veselý.
V prípade, že bude produkcia Slovalca nahradená dovozom zo zahraničia, celkové svetové emisie stúpnu o viac ako dva milióny ton CO2 ročne. Rovnaký dopad by malo vyrúbanie lesov o rozlohe celého Bratislavského kraja, porovnalo Slovalco.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Teraz.sk