O Slovensku píšu noviny v USA: V týchto voľbách ide o viac, než sa zdá
- Americký denník The New York Times priniesol reportáž o Slovensku
- Podľa autora je osud Slovenska po voľbách jasný
- Americký denník The New York Times priniesol reportáž o Slovensku
- Podľa autora je osud Slovenska po voľbách jasný
Minulý rok, keď Ukrajina odhalila na územiach, ktoré sa oslobodili od ruských okupantov, hromadné hroby civilistov, ruský veľvyslanec na Slovensku kontroval vlastným „objavom“.
Rozšíril správu, že starosta slovenskej dediny Ladomirová, Vladislav Cuper, rozhodol v septembri minulého roka nechať bagrom zrovnať hroby ruských vojakov z prvej svetovej vojny so zemou. Pripomína to americký denník The New York Times.
O tejto akcii informoval veľvyslanec Igor Bratčikov a žiadal slovenskú vládu, aby tento „bezočivý čin“ potrestala.
Voľby rozhodnú o všetkom
Slovenská polícia rýchlo zareagovala a toto tvrdenie veľvyslanca označila za výmysel. Napriek tomu sa však jeho dezinformácia šírila verejným priestorom, pretože ju aktívne podporovali proruské skupiny a dezinformačné weby, ktoré boli známe recykláciou moskovskej propagandy.
O mesiac neskôr starosta prehral vo voľbách v obci proti kandidátke z populistickej strany, ktorá sa vyznačovala svojou protiukrajinskou rétorikou.
Tie isté sily, ktoré prispeli k porážke starostu v malej obci, teraz mobilizujú voličov pred parlamentnými voľbami, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 30. septembra. V týchto voľbách budú v hre podľa autora amerického denníka omnoho významnejšie otázky a témy, zdôrazňuje americký denník New York Times.
Vo voľbách sa podľa denníka nerozhodne len o tom, kto bude vládnuť malému stredoeurópskemu štátu so svojimi necelými šiestimi miliónmi obyvateľov. Tieto voľby budú tiež indikovať, či by odpor voči pomoci Ukrajine, ktorý dnes v Európe často prichádza len z okraja politického spektra, mohol získať podporu v hlavnom prúde.
V predvolebných prieskumoch vedie strana Smer – sociálna demokracia pod vedením bývalého premiéra Roberta Fica. Tento politik, známy svojou bojovnou rétorikou, sľubuje, že zastaví dodávky zbraní na Ukrajinu, odsudzuje západné sankcie voči Rusku a kritizuje Severoatlantickú alianciu, aj keď Slovensko je jej členom.
Slovensko ako klin na rozdelenie Európy
Ak by Fico a krajne pravicové strany, ktoré sú nepriateľské voči Kyjevu, dosiahli najlepšie výsledky vo voľbách, mohlo by to mať vplyv na postoj Slovenska, jedného z najvýraznejších podporovateľov Ukrajiny.
Slovensko by mohlo prerušiť svoju prvotnú podporu a stať sa menej oddaným spojencom Kyjeva. To by mohlo viesť k tomu, že by sa mohlo zmeniť stanovisko Slovenska k poskytovaniu systémov protivzdušnej obrany a stíhacích lietadiel Ukrajine.
„Rusko plesá“ uviedol bývalý slovenský minister zahraničia a veľvyslanec v Česku Rastislav Káčer, ktorý je aj hlasným zástancom Ukrajiny.
„Slovensko je pre ruskú propagandu veľkým úspechom. Tá pracovala veľmi tvrdo a veľmi úspešne na tom, aby zneužila moju krajinu ako klin na rozdelenie Európy,“ povedal.
S ohľadom na celkové sklamanie slovenskej verejnosti zo sporov medzi politikmi, ktorí sú naklonení Západu, a tiež kvôli hlbokému proruskému náladovému sentimentu, ktorý má korene až v 19. storočí, je zrejmé, že Rusko postupne nachádza cestu ku vplyvu v tejto krajine, všíma si New York Times.
Väčšina Slovákov pripisuje vinu Ukrajine
Podľa nedávneho prieskumu bratislavského think-tanku Globsec sa ukázalo, že len 40 percent Slovákov považuje Rusko za hlavného viníka vojny na Ukrajine. Naopak, 51 percent verí, že za konflikt sú „primárne zodpovedné“ Ukrajina alebo Západ.
V Poľsku je situácia iná, keďže až 85 percent obyvateľov obviňuje Rusko z agresie voči Ukrajine, a v Česku to je podľa toho istého prieskumu 71 percent.
Riaditeľ centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra, Daniel Milo, uznal, že na Slovensku existuje „živná pôda“ pre podporu Ruska. Upozornil, že Kremeľ a jeho miestni spojenci využívajú existujúce sympatie k Rusku na rozdeľovanie a oslabovanie slovenskej spoločnosti.
Medzi týchto pomocníkov patrí najmä populárny dezinformačný web Hlavné správy a skupina motorkárov známa ako Brat za brata, ktorá má spojenie s ruským gangom Noční vlci, ktorý je sponzorovaný Kremľom.
Dopisovateľa Hlavných správ, Bohuša Garbára, tento rok na jar odhalili, že bol špiónom pre Rusko. Kamera ho zachytila, ako prijíma peniaze od ruského vojenského atašé.
Priaznivci skupiny Brat za brata na Facebooku sa počas umelo vyvolanej kauzy okolo cintorína v Ladomirovej vyhrážali starostovi obce. Hovorili o jeho poprave, upálení zaživa alebo aspoň brutálnej bitke.
Slovensko je ľahko zraniteľné
Mnohí Slováci majú idealizovanú predstavu o Rusku, ktorá v skutočnosti nezodpovedá realite, a sú náchylní na manipuláciu a propagandu, tvrdí Grigorij Mesežnikov, vedúci mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky, ktorý sám pochádza z Ruska.
Tým pádom je podľa neho Slovensko zraniteľné voči snahám Moskvy podporovať proruské nálady s cieľom oslabiť jednotný postoj Európy k Ukrajine. Mesežnikov zdôrazňuje, že aj keď je Slovensko malou krajinou, stačí jediná oslabená časť a celý systém sa môže zrútiť.
Práve v to možno dúfa Ľuboš Blaha, bývalý člen heavymetalovej kapely a autor kníh o Vladimírovi Leninovi a Che Guevarovi, ktorý dnes pôsobí ako poslanec a podpredseda strany Smer-SD.
Blaha je známy ako významný hlas podporujúci ruské záujmy na sociálnych sieťach. Pravidelne používa kontroverzné titulky, v ktorých prezidentku Zuzanu Čaputovú označuje za „fašistku“ a ministrov súčasnej prozápadnej vlády za „americké bábky“.
„Nálada v Európe sa mení,“ uviedol Blaha, podľa ktorého je konflikt na Ukrajine „vojnou americkej ríše proti ruskej ríši“, ktorú podľa neho nemožno vyhrať, pretože Rusko je jadrovou mocnosťou.
Predpovedá, že väčšina krajín bude čoskoro odmietať poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine, najmä ak by v budúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch zvíťazil Donald Trump.
Celonárodné rozhorčenie
Vzhľadom na blížiace sa voľby na Slovensku, sa krajina ocitla v situácii, kde sa objavujú divoké obvinenia týkajúce sa zasahovania z iných krajín. Robert Fico obviňuje NATO z toho, že sa angažuje v predvolebnej kampani, zatiaľ čo jeho politickí súperi ukazujú prstom na Rusko a tvrdia, že Ficova strana je ruským „trójskym koňom“.
V minulom týždni počas návštevy nedotknutého cintorína v Ladomirovej povedal Cuper, že podľa jeho názoru Rusko nebolo zaujaté tým, kto sa stane starostom ich obce, ale využilo túto situáciu na to, aby odviedlo pozornosť verejnosti od masových hrobov na Ukrajine a prezentovalo sa ako obeť.
Cuper tvrdí, že sa nikdy nedotkol týchto hrobov a ani pamätnej dosky, ktorá bola umiestnená na cintoríne po renovácii financovanej Ruskom v roku 2014 a nesprávne označovala toto miesto ako posledný odpočinok 270 Rusov, ktorí boli zabití vo vojne. Na cintoríne v skutočnosti ležia pozostatky neznámych vojakov z rôznych krajín, ktorí zahynuli v bitke prvej svetovej vojny.
Cuper tvrdí, že veľvyslancov príbeh bol úplne nepravdivý, ale napriek tomu vyvolal na Slovensku vlnu celonárodného rozhorčenia.