O smrti rodiny sa dozvedel z Twitteru. Moderátorka zadržiavala slzy, keď otec rodiny opisoval hrôzy vojny
- Fotografia mŕtvej rodiny sa ocitla na titulnej strane svetového denníka, ešte predtým sa však na sociálnych sieťach stala virálna
- Otec rodiny to netušil, videl iba, že mobil jeho manželky sa nachádza v nemocnici
- Až zo sociálnych sietí sa však dozvedel, prečo je to tak
- Fotografia mŕtvej rodiny sa ocitla na titulnej strane svetového denníka, ešte predtým sa však na sociálnych sieťach stala virálna
- Otec rodiny to netušil, videl iba, že mobil jeho manželky sa nachádza v nemocnici
- Až zo sociálnych sietí sa však dozvedel, prečo je to tak
Fotografia mŕtvej rodiny na chodníku v Irpini obletela celý svet. Snímka fotografky Lynsex Addario sa ocitla na titulnej strane denníka New York Times aj napriek tomu, že dávať tváre mŕtvych ľudí nie je novinárskym štandardom.
Snímka mŕtvej rodiny, ktorej kufre a prenosné klietky na zvieratá jasne signalizovali, že sa plánovali evakuovať, však svetu ukázali, že slová Vladimira Putina o tom, ako nestrieľajú civilistov, sú lož. Rodinu totiž zabila paľba z mínometu ruských vojakov.
Ako sa neskôr ukázalo, na sníme nebola celá rodina. Muž, ktorý ležal pri žene, nebol jej manžel, ale Anatolij Berežnyj, cirkevný dobrovoľník, ktorý pomáhal rodine pri evakuácii. Otec rodiny Serhiy Perebyinis sa totiž nachádzal na východe Ukrajiny, kde sa staral o matku s Alzhaimerovou chorobou, keď sa jeho manželka Tatiana rozhodla, že sa zo suterénu evakuuje bližšie do centra Kyjeva. Predmestie Irpiň totiž bolo v tej dobe ostreľované a bombardované.
Ona a ich dve deti, 18-ročný Mykyta a 9-ročná Alisa, to však nestihli. Ostal po nich v klietke len malý štekajúci yorkshirský teriér.
The family of four killed today in Irpin was Tatyana Perebeynos, her husband and 2 children. Tatyana worked for an IT startup and couldn’t leave earlier because of her sick mother. It’s one of the many horrors of war, but I keep bumping into this video and just can’t get over it https://t.co/0l3ygI2smI pic.twitter.com/BxVl56H4o6
— Tadeusz Giczan 🇺🇦 (@TadeuszGiczan) March 6, 2022
O ich smrti sa dozvedel cez sociálne siete
Ako otec rodiny neskôr v rozhovoroch pre médiá povedal, rodina sa do blízkosti Kyjeva presťahovala z Donbasu, keď tam v roku 2014 vypukla vojna. On pracoval ako počítačový programátor, ona ako účtovníčka.
Mykyta bol v druhom ročníku na vysokej škole. Chcel sa stať IT programátorom, podobne ako jeho otec. Dcéra Alisa rada tancovala, maľovala a študovala angličtinu. Rodina sa tiež nedávno vrátila z lyžovačky v Gruzínsku. Pár dní na to začali v blízkosti ich domova dopadať bomby.
Serhiy Perebyinis v priebehu posledných dní dal niekoľko rozhovorov pre svetové médiá. Posledný rozhovor pre CNN však dojal aj dlhoročnú moderátorku, ktorá počas priameho prenosu zadržiavala plač.
“I saw a photo on Twitter and I recognized my children.” – Serhiy Perebyinis speaks with Erin Burnett about how he found out that his wife and two children had been killed in Russian shelling. pic.twitter.com/GlPe45diWy
— CNN (@CNN) March 17, 2022
Počas rozhovoru totiž Perebyinis povedal, že o smrti svojej rodiny sa dozvedel zo sociálnych sietí. Podozrenie však už mal predtým, keďže podľa geolokácie manželkinho mobilu videl, že z Irpine sa presunula do nemocnice v Kyjeve. Neskôr sa na internete dozvedel, že predmestie bolo ostreľované mínometmi.
„A potom som videl fotku na Twitteri a spoznal som svoje deti. Spoznal som ich veci a oblečenie,“ povedal pre CNN.
Ešte predtým Perebyinis v rozhovore pre New York Times uviedol, že považuje za dôležité, že smrť jeho rodiny je zaznamená na videu a fotografiách. „Celý svet by mal vedieť, čo sa tu deje,“ povedal.
Serhiy Perebyinis with his family. Russia killed his beautiful wife and two kids while they attempted to evacuate from Irpin. He learned about their murder from twitter – recognized the suitcases on the photo.
Their family could have been saved if Ukraine got #ProtectUАSky pic.twitter.com/ATe5vOMUB3
— Olena Halushka (@OlenaHalushka) March 10, 2022
Vojnové zážitky sú silné aj pre skúsené moderátorky
Tento príbeh však nie je prvým prípadom, keď moderátorka počas rozhovoru musela zadržiavať slzy. Novinárka Katy Tur z televízie MSNBC pred vyše týždňom viedla rozhovor s bývalou ukrajinskou poslankyňou Hannou Hopko, ktorá v zúfalstve žiadala svet, aby zatvoril vzdušný priestor nad Ukrajinou, pretože inak budú ľudia naďalej zomierať.
„Toto je otázka ľudskosti,“ uviedla bývalá poslankyňa s plačom.
„This is about humanity.“ @HopkoHanna talks to @KatyTurNBC about the dire situation in Ukraine as pressure mounts for a no-fly zone. pic.twitter.com/5bZsvCfVHa
— Katy Tur Reports (@KatyOnMSNBC) March 8, 2022
O väčšiu podporu pre Ukrajinu, vrátane poskytnutia systémov protivzdušnej ochrany, stíhačiek, zbraní a munície, potrebných na zastavenie ruských vojakov, žiadal naposledy a opakovane aj prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Čo ešte musia títo okupanti spraviť, koľko ľudí musia zabiť, aby západní lídri, lídri NATO, povedali ‚áno’ ukrajinskej žiadosti o bezletovú zónu alebo nám dali stíhačky, ktoré tak veľmi potrebujeme?“ cituje jeho slová TASR.
NATO sa však k zriadeniu bezletovej zóny nad Ukrajinou od začiatku stavia odmietavo, pretože by to de facto znamenalo zapojenie sa do vojny s Ruskom.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: New York Times , CNN, TASR