Obávaná choroba staroveku prenikla do Európy. Antibiotiká proti nej zlyhávajú, varujú vedci
- Superodolný týfus sa šíri po celom svete
- Z Ázie prenikol už aj do USA a Európy
- Superodolný týfus sa šíri po celom svete
- Z Ázie prenikol už aj do USA a Európy
Lekári poznajú len jedinú účinnú zbraň proti týfusu – antibiotiká. Táto závažná choroba vzniká kvôli baktérii Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi). Bez antibiotík by sme nemohli týfus vyliečiť. Medicína zatiaľ neobjavila inú cestu k uzdraveniu pacientov.
Vedci však pozorujú znepokojujúci trend. Baktéria sa naučila prežiť útok mnohých antibiotík, informuje portál Science Alert. Tento proces trvá už tridsať rokov. Lieky v tabletkovej forme strácajú svoju silu. Baktéria si proti nim vybudovala obranu a dokáže ich prekonať.
Odborníci bijú na poplach. Každý rok pribúdajú nové prípady odolných baktérií. Šíria sa po celom svete ako neviditeľná armáda. Klasické antibiotiká, ktoré kedysi spoľahlivo fungovali, dnes často zlyhávajú. Lekári musia hľadať nové spôsoby, ako zachrániť životy pacientov s týfusom.
Znepokojivé šírenie superodolného týfusu
Vedci v roku 2022 uskutočnili rozsiahly výskum. Analyzovali tisíce vzoriek baktérie S Typhi. Presne išlo o 3 489 vzoriek z obdobia 2014 až 2019. Všetky pochádzali z krajín južnej Ázie – Nepálu, Bangladéša, Pakistanu a Indie. Ich zistenia priniesli zlé správy. V týchto krajinách dramaticky stúpol počet super-odolných kmeňov týfusu, označovaných ako XDR.
Tieto nebezpečné kmene sa naučili bojovať proti všetkým dostupným antibiotikám. Už nezaberajú ani základné, rokmi overené lieky. Medzi ne patria ampicilín, chloramfenikol a kombinácia trimetoprim/sulfametoxazol. Baktéria však prekonala aj modernú medicínu. Vzdoruje aj najnovším antibiotikám ako fluorochinolóny či cefalosporíny tretej generácie. Lekári tak prichádzajú o svoje najsilnejšie zbrane.
Vedci bijú na poplach. Super-odolné kmene sa totiž nešíria len v Ázii. Prekračujú hranice kontinentov rýchlosťou, akú nikto nečakal. Stávajú sa globálnou hrozbou pre verejné zdravie.
Hoci väčšina prípadov pochádza z južnej Ázie, situácia sa mení. Od roku 1990 vedci zaznamenali približne 200 prípadov, keď sa tieto kmene dostali do iných častí sveta. Ide o alarmujúce číslo. Ukazuje, že geografická vzdialenosť už nepredstavuje žiadnu prekážku.
Nebezpečné kmene sa už objavili v juhovýchodnej Ázii. Prenikli tiež do východnej a južnej Afriky. Dokonca ich našli aj v rozvinutých krajinách – vo Veľkej Británii, USA a Kanade.
Odborník na infekčné choroby Jason Andrews zo Stanfordovej univerzity k tomu dodáva jasné varovanie: „Rýchlosť, akou sa v posledných rokoch objavili a šírili vysoko odolné kmene S. Typhi, je skutočným dôvodom na obavy a zdôrazňuje potrebu urýchlene rozšíriť preventívne opatrenia, najmä v krajinách s najväčším rizikom.“
Preteky s časom
Vedci dlhodobo upozorňujú na nebezpečný vývoj. V Pakistane v roku 2016 objavili prvý superodolný kmeň týfusu (XDR). O tri roky neskôr sa tento kmeň stal v krajine najrozšírenejším. Lekári predtým používali proti týfusu silné antibiotiká – chinolóny, cefalosporíny a makrolidy.
Situácia sa však dramaticky zhoršila. Od roku 2000 v krajinách ako Bangladéš, India, Pakistan, Nepál a Singapur až 85 % baktérií odolalo chinolónom. Podobne prestali účinkovať aj cefalosporíny. Dnes zostáva posledná nádej – liek azitromycín. Ale aj ten stráca účinnosť.
Výskum z roku 2022 priniesol znepokojivé zistenia. Baktérie si vytvárajú odolnosť aj voči azitromycínu. Ak sa táto odolnosť spojí so super-odolnými kmeňmi, nastane vážny problém. Bez liečby môže týfus zabiť až 20% nakazených. Ročne ochorie 11 miliónov ľudí.
Odborníci vidia riešenie vo vakcínach. Autori štúdie zdôrazňujú: „Nedávny výskyt XDR a S Typhi rezistentného na azitromycín vytvára väčšiu naliehavosť pre rýchlo sa rozširujúce preventívne opatrenia vrátane použitia konjugovaných vakcín proti týfusu v krajinách s endemickým týfusom.„
Dodávajú: „Takéto opatrenia sú potrebné v krajinách, kde je prevalencia antimikrobiálnej rezistencie medzi izolátmi S Typhi v súčasnosti vysoká, ale vzhľadom na sklon k medzinárodnému šíreniu by sa nemali obmedzovať na takéto prostredie.“
Južná Ázia predstavuje 70 % všetkých prípadov týfusu. Ale podobne ako COVID-19, aj týfus sa môže rýchlo šíriť po celom svete. Pakistan už začal s plošným očkovaním.
Ostatné krajiny by mali nasledovať tento príklad. Štúdia z Indie ukazuje, že očkovanie v mestách by mohlo zabrániť 36% úmrtí na týfus. Antibiotiková rezistencia zabíja viac ľudí ako HIV/AIDS alebo malária. Vakcinácia predstavuje najlepšiu ochranu pred budúcou katastrofou.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, Take on Typhoid, The Lancet