Obávané európske strely Storm Shadow smerujú na Ukrajinu. Rusom už spôsobili problémy
- Ukrajina získala ďalšiu pomoc z Európy
- Obdrží 1 600 kusov obávaných rakiet Storm Shadow
- Rusi ich už dobre poznajú, robia im problémy

- Ukrajina získala ďalšiu pomoc z Európy
- Obdrží 1 600 kusov obávaných rakiet Storm Shadow
- Rusi ich už dobre poznajú, robia im problémy
Po nesmierne náročných mesiacoch pre ukrajinskú armádu začína Kyjevu prúdiť významná vojenská pomoc. Po Snemovni reprezentantov v USA totiž dlhoodkladaný balíček pre Ukrajinu schválil aj Senát. Ide pritom o pomoc vo výške 61 miliárd, informovali sme.
Nie je to však všetko, čo Ukrajina získala. Ako píše Newsweek, Ukrajine prispeje aj Spojené kráľovstvo. Slovenským východným susedom pošle rakety dlhého doletu Storm Shadow. Rusi už túto zbraň poznajú a narobila im až zahanbujúce problémy.
Vláda v Londýne v utorok oznámila, že Ukrajine poskytne svoju doteraz najväčšiu tranžu vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Balík okrem dodávok Storm Shadow obsahuje aj viac ako 1 600 rakiet pre údernú a protivzdušnú obranu, plavidlá a vozidlá, uviedlo britské ministerstvo obrany.
Storm Shadow
Ide o strely od európskeho výrobcu rakiet MBDA. Majú oficiálny dolet presahujúci 250 kilometrov, no experti predpokladajú, že môžu zasiahnuť ciele vo väčšej vzdialenosti. Ukrajina vďaka nim získava schopnosť zasiahnuť kľúčové ruské prostriedky, ako sú vojenské veliteľstvá, bunkre a logistiku, ďaleko za frontovou líniou.
„Hlboké útoky, ako použitím Storm Shadow, síce vojnu nevyhrajú, ale tento dar poslúži ako ďalší signál pre ostatných. Spojené kráľovstvo je pripravené podstúpiť ešte väčšie riziko v súvislosti so svojimi konvenčnými schopnosťami na podporu Ukrajiny,“ povedal Matthew Savill, riaditeľ vojenských vied v britskom think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).
Raketám Storm Shadow sa pripisuje množstvo ukrajinských úderov. Tie boli podľa analytikov pre Moskvu až zahanbujúce. Kyjev rakety použil napríklad v septembri 2023 a zasiahol nimi ruskú vojnovú loď a ponorku spadajúcu pod základňu v krymskom meste Sevastopoľ.
Rakety boli použité aj tento mesiac a zasiahli ruský vojenský veliteľský uzol vo východoukrajinskom meste Luhansk.
Pomoc z USA za desiatky miliárd zmení bojisko
Niekoľko dní po tom, ako Snemovňa reprezentantov schválila balíček pomoci pre Ukrajinu za 61 miliárd dolárov, toto opatrenie odobril Senát. Balík získal širokú podporu oboch strán.
Právna norma obsahuje aj opatrenie na zákaz internetovej aplikácie TikTok v Spojených štátoch, ak táto populárna platforma čoskoro nepreruší väzby so svojou čínskou materskou spoločnosťou ByteDance, píše TASR.
Biden sa zaviazal balík pomoci rýchlo podpísať a uviedol, že dodávky potrebnej pomoci začnú prúdiť ešte tento týždeň. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa Senátu USA poďakoval. Povedal, že kapacity dlhého dosahu, delostrelectvo a protivzdušná obrana Ukrajiny „sú rozhodujúcimi nástrojmi na skoršie obnovenie spravodlivého mieru“.
Ako sme ťa informovali v tomto článku, na efekt amerických zbraní a munície si budeme musieť ešte chvíľu počkať.
„Môže trvať týždne, kým uvidíme významné účinky tohto rozhodnutia na bojisku, ale strategický účinok pocítime okamžite,“ uviedol generál Ben Hodges, ktorý v minulosti velil americkej armáde v Európe.
Schválenie pomoci na Ukrajine pozdvihlo morálku. Zelenskyj však varuje, že Rusko sa ešte môže pokúsiť o poslednú zúfalú rýchlu ofenzívu, kým do Ukrajiny nedorazí americká pomoc.
Odborníci z Inštitútu pre štúdium vojny tvrdia, že Rusko má len veľmi malú šancu dobyť významnejšie ciele, ako je napríklad Charkov, ak bude mať Ukrajina vojenskú pomoc z USA. Ukrajincom pomôže stabilizovať obranné línie. Na fronte sa zatiaľ buduje množstvo obranných opevnení. Tie pozostávajú z tankových priekop, zákopov či dračích zubov.
Otázkou ostáva, či bude mať tieto opevnenia kto brániť. Ukrajina síce nedávno prijala zákon, ktorý znižuje mobilizačný vek z 27 na 25 rokov, čo by jej malo priniesť ďalšie ľudské zdroje. Potrvá však mesiace, kým čerstvé posily absolvujú výcvik. Zároveň však nie je isté, či na to Ukrajinci majú čas. Očakáva sa totiž, že Rusi v lete spustia ofenzívu.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: TASR, Newsweek, Archív SIU