Obavy o Markízu: Vincze a Kovačič v odboroch aj protestný list. Expert vysvetľuje, čo sa bude diať po „tichej vzbure“
- Po RTVS už sa trápi aj Markíza
- Redaktori a moderátori spísali protest, založili aj odbory
- Osobnosti prosia majiteľov o záchranu
- Po RTVS už sa trápi aj Markíza
- Redaktori a moderátori spísali protest, založili aj odbory
- Osobnosti prosia majiteľov o záchranu
Informácie o prevratných zmenách v RTVS z dielne ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej ešte nestihli poriadne ani vychladnúť a už je na pretrase ďalšia televízia. Tentoraz však ide o komerčnú televíziu Markíza.
Prvé zárodky sporov sa začali objavovať už koncom minulého roka. Reálne kontúry problémy však nabrali až v momente, keď nastal boj o spravodajstvo. Nezhody mali nastať po výmene na poste riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky televízie, píše Denník N.
Vyvrcholilo to sťažnosťou zamestnancov a spísaním petície známych osobností, v ktorej prosia o pomoc. Aký osud Markízu čaká?
Začalo to potichu
Prvé problémy pocítila televízia už v decembri minulého roka. Ako sme ťa informovali, len pár dní pred Vianocami totiž skončil riaditeľ spravodajstva a publicistiky Henrich Krejča. Stoličku šéfa tak opustil po 27 rokoch a pre odchod sa rozhodol sám. Nahradil ho šéfredaktor spravodajstva TV Nova Michal Kratochvíl.
„Henrich venoval Markíze na súčasnej pozícii viac ako desať rokov a po uvážlivej diskusii sme sa s Henrichom zhodli, že je ten správny čas posunúť sa ďalej. Henrichovi úprimne ďakujeme a prajeme mu všetko najlepšie v jeho ďalšom pôsobení. S cieľom zabezpečiť plynulý prechod a kontinuitu sme sa dohodli, že u nás zotrvá do konca roka,“ povedal v decembri k pôsobeniu Krejču generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík.
Kratochvíl sa však podľa redaktorov stavia k spravodajstvu inak, ako boli navyknutí u Krejču. Ľudia z televízie hovoria, že kladie menší dôraz na politické správy a redaktorov nabáda, aby sa vyhýbali konfrontáciám s vládnymi politikmi. Čo je dosť náročná úloha vzhľadom na to, že sa novinári Markízy od nástupu Ficovej vlády nachádzajú na jeho „čiernej listine“.
Premiér im spolu s Denníkom SME, Denníkom N a Aktualitami najprv pozastavil aj vstup na pôdu Úradu vlády. Svoje rozhodnutie však prehodnotil a obmedzil to „len“ na to, že s menovanými médiami vôbec nekomunikuje. Označil ich za „nepriateľské médiá“ a odmieta im odpovedať na akékoľvek otázky.
Iný pohľad
Riaditeľ spravodajstva nebol jediný, kto sa so svojou redakciou v poslednej dobe lúčil. Len minulý mesiac ho nasledoval aj jeden z vedúcich vydania Televíznych novín Martin Halanda. „Vedenie televízie argumentovalo pri okamžitom ukončení zmluvy ekonomickými dôvodmi. Túto informáciu mám však iba sprostredkovane,“ vysvetlil Halanda pre Denník N.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto sú Kellnerovci, od ktorých závisí osud televízie?
- Aké sú scenáre toho, čo sa teraz môže stať?
- Čo si o celej situácii myslí mediálny analytik?
- Kroky, ktoré moderátori Markízy podnikli
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom