Obavy sa napĺňajú: Celú Európu čaká prudký a náhly zvrat na realitnom trhu
- Európsky realitný trh čelí problémom
- Kríza spôsobila nezáujem investorov
- Musia sa vysporiadať s rastúcimi úrokovými sadzbami
- Neutrpia veritelia, ale dlžníci
- Európsky realitný trh čelí problémom
- Kríza spôsobila nezáujem investorov
- Musia sa vysporiadať s rastúcimi úrokovými sadzbami
- Neutrpia veritelia, ale dlžníci
Európsky realitný trh čaká najprudší zvrat v novodobej histórii svetadielu. Vyplýva to z nepokojov v oblasti lukratívnych nehnuteľností v Londýne či Frankfurte, na ktoré upozorňuje TopRated.ie. Agentúra Bloomberg na základe toho ponúka pohľad na očakávané škody pre európskych realitných investorov.
Jedným z najviditeľnejších príkladov tohto prudkého posunu na trhu je napätý predaj ikonickej nemeckej budovy „Commerzbank Tower“. Tá sa nachádza vo finančnej štvrti Frankfurtu. Ide o typ nehnuteľností, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za nízkorizikové investície. Takéto budovy zvyčajne priťahujú značný záujem investorov z celého sveta.
Vzhľadom na neistotu globálnej ekonomiky spôsobenú pandémiou potenciálni kupci váhajú. Čoraz menej spoločností sa zaväzuje k veľkým nákupom, ako je tento.
Commerzbank Tower bola ešte prednedávnom propagovaná ako „najatraktívnejšia investičná príležitosť Nemecka“. V súčasnosti však existujú len dvaja uchádzači o jej kúpu.
2. The German financial centre Frankfurt 🇩🇪 takes second place with the 1997 Commerzbank Tower. Also designed by Norman Foster and standing at 259m tall it was continental Europe’s tallest until Moscow surpassed it in 2003. pic.twitter.com/SO0n5UtXhi
— Axel Balog Manko Bück (@MankoBuck) December 30, 2022
Európsky problém
Ďalší príklad ťažkostí európskeho trhu s komerčnými nehnuteľnosťami možno vidieť v Londýne, kde jedna z jeho najväčších kancelárskych budov, 20 Fenchurch Street, prechádza náročným procesom refinancovania.
Tieto dva príklady ukazujú, čo môže čakať aj iné časti Európy, ak sa investori nedokážu dostatočne rýchlo prispôsobiť a nájsť spôsoby, ako preklenúť medzery vo financovaní spôsobené rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami a ekonomickou neistotou vyplývajúcou z pandémie Covid-19 a Brexitu.
Všetko sa to sa začne prejavovať už v najbližších týždňoch, keď veritelia v celej Európe získajú výsledky koncoročných hodnotení. Hrozí začiatok porušovania úverových zmlúv a spustenie opatrení núdzového financovania od núteného predaja až po čerpanie čerstvej hotovosti.
„Európa prejde veľkým uvoľnením ľahko zarobených peňazí za posledných 10 rokov,“ hovorí Skardon Baker, partner súkromnej investičnej spoločnosti Apollo Global Management.
Good design matters. London’s 20 Fenchurch Street, aka the „Walkie Talkie“ building, was built with three serious design flaws.
First, it’s hideous: pic.twitter.com/hWbfWYnOKI
— stevemur (@stevemur) December 23, 2022
Čo čaká Európu tento rok?
Podľa prieskumu spoločnosti Bayes sú európske pôžičky, dlhopisy a iné dlhy v celkovej výške približne 1,9 bilióna EUR buď zabezpečené komerčným majetkom alebo sú rozšírené na prenajímateľov v Európe a Spojenom kráľovstve.
Z toho zhruba 20 percent, teda približne 390 miliárd eur, bude splatných v tomto roku. Hroziaca kríza tak predstavuje prvý skutočný test regulácií navrhnutých po globálnej finančnej kríze. Tie majú obmedziť riziká spojené s úvermi na nehnuteľnosti. Toto všetko môže spôsobiť, že nadchádzajúca korekcia bude strmšia.
„Myslím si, že precenenie prebehne rýchlejšie ako v minulosti,“ uviedol John O’Driscoll, vedúci obchodu s aktívami oddelenia riadenia investícií francúzskej poisťovne Axa SA.
Nové nariadenia donútia európskych veriteľov v prípade nevyhovujúcich úverov konať agresívnejšie. Navyše, veritelia sú na tom v súčasnosti lepšie než počas poslednej realitnej krízy. Znamená to, že zrejme budú mať menšie sklony k vytváraniu ďalších problémov, pretože ich situácia až tak nezaťaží. Bremeno sa však prenesie na dlžníkov.
Podľa nových pravidiel o nesplácaných úveroch veritelia nebudú musieť vytvárať rezervy na vzniknuté straty, ale na očakávané straty. Automaticky preto strácajú motiváciu čakať a dúfať, že sa obnovia hodnoty aktív.
„Kľúčové budú hodnotenia na konci roka vykonané v prvom štvrťroku,“ hovorí riadiaci partner a hlavný investičný riaditeľ pre nehnuteľnosti v spoločnosti Cheyne Capital, Ravi Stickney. „Otázne je, čo banky skutočne robia,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Bloomberg, TopRated.ie, Twitter/Axel Balog Manko Bück, Twitter/stevemur