Občan Slávik sa vracia aj so svojimi zelenými strechami a fontánkami. Nezastavilo ho ani trestné oznámenie od Sulíka

  • Predseda Združenia domových samospráv bol chvíľu nečinný, avšak opäť úraduje. Napadol kľúčový projekt mesta Prievidza
  • Nenechal sa odradiť ani trestným oznámením a vyžaduje, aby na teplárni boli zelené strechy a sochy
Marcel Slávik, Prievidza
Marcel Slávik, Prievidza TASR/Radovan Stoklasa, YouTube
  • Predseda Združenia domových samospráv bol chvíľu nečinný, avšak opäť úraduje. Napadol kľúčový projekt mesta Prievidza
  • Nenechal sa odradiť ani trestným oznámením a vyžaduje, aby na teplárni boli zelené strechy a sochy

Osobnosť Marcela Slávika je známa asi všetkým stavebným úradom na Slovensku. Už v minulosti sme ti priniesli informácie o jeho konaní. Predseda Združenia domových samospráv sa aktívne zapája a pripomienkuje stavby, ktoré musia prejsť posúdením vplyvu na životné prostredie (tzv. proces EIA).

Do takého procesu má možnosť zasiahnuť každý s akoukoľvek pripomienkou. Tie od predsedu sú častokrát bizarné. Pri výstavbe cyklotrasy vyžadoval vybudovanie zelených striech, v iných prípadoch, napríklad na futbalovom ihrisku, vyžaduje napríklad zaradenie fontány alebo sochy do projektu. 

Hoci Slávik Sulíkovi sľúbil, že už nebude stavebníkov zdržiavať, dlho mu to nevydržalo. Svoje námietky podal proti projektu novej teplárne v Prievidzi. Informuje o tom Denník E.

Slávik sa prezentuje ako zástupca občanov a ochranca prírody. Avšak celý proces schvaľovania brzdí aj niekoľko mesiacov. V prípade, že jeho pripomienky komisia vyhodnotí ako irelevantné, odvolá sa a celý proces začne odznova. Je však jeden spôsob, ako sa takýmto zdržaniam vyhnúť a to zaplatiť si konzultácie u Slávika, ktorý ti pomôže s návrhom projektu.

Druhou možnosťou je zaplatiť jeho združeniu členský alebo sponzorský poplatok, vo výške až 5 000 eur. Podľa portálu Aktuality.sk, problémy však nerobí len firmám a spoločnostiam, obeťami sú aj obyčajné rodiny, ktoré sa kvôli nemu napríklad nemôžu presťahovať. 

Situácia bola natoľko neúnosná, až v januári zasiahol minister hospodárstva Richard Sulík. „Ten človek má oči všade, od kultúrnych stavieb cez developerov až po štátne podniky. Má rozrobených veľa projektov, do každého posiela svoje pripomienky a hlavne zdržuje,“ uviedol vo svojom rozhodnutí podať trestné oznámenie.

Z komentárov pod príspevkom je jasné, že Slávikove konanie zasiahlo množstvo ľudí. Po Sulíkovom sľube, že Slávik prestane podávať „nezmyselné podnety, ktoré stovkám stavebníkov komplikujú život,“ sa predpokladalo, že predseda nebude pokračovať vo svojej kontroverznej činnosti. Trestné oznámenie polícia podľa Denníka N odmietla, ministerstvo sa odvolalo.

Nová tepláreň so zelenou strechou a umeleckými dielami 

Slávikovi tentoraz prekáža projekt na novú tepláreň v meste Prievidza. Pre mesto je projekt kľúčový a to hlavne preto, že región plánuje ukončiť výrobu elektriny a tepla z uhlia, ktoré sa tam ťaží. Vzhľadom na dôležitosť stavby bolo veľmi podstatné, aby proces schvaľovania prebehol rýchlo a bez akýchkoľvek zdržaní.

Slávik však opäť prišiel s požiadavkami, napríklad aby súčasťou teplárne bola zelená strecha alebo fontány a sochy. Celý proces sa tak oneskoril najmenej o 2 mesiace. „Mojím záujmom teda bolo, aby si polícia pokojne splnila svoju úlohu tieto podozrenia prešetriť, snažil som sa mu teda diplomatickým jazykom naznačiť, že nemienim sa zúčastňovať ani jeho politických hier a nechcem, aby dochádzalo k ovplyvňovaniu polície mediálnymi výstupmi v tejto veci,“ svoj postoj vysvetlil vo svojom blogu na Denníku N

Motiváciu Slávika sabotovať stavebné projekty nikto nepozná. „Čo sa týka postupu pána Slávika, ktorý chce zmariť úplne všetko, k tomu sa nebudem vyjadrovať, lebo raz zverejním e-mail, kde povedal, že on by to ani na tú Európsku komisiu nepodal, keby sme mu nejaký postík na meste ponúkli, minimálne na úrovni hlavného architekta alebo hlavného dopravného inžiniera,priblížil už v roku 2013 možnú príčinu Slávikovho konania bývalý primátor Bratislavy, Milan Ftáčník. 

zdroj: Schreenshot – YouTube.com/Marcel Slávik/ Združenie domových samospráv

Slávik sa bráni tým, že má právo podávať pripomienky. Podobné požiadavky mal napríklad aj v prípade futbalového štadiónu v Trenčíne, závodu Jaguáru Land Rover pri Nitre, či projekty samotných miest a obcí. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: StartitUP, Denník N, Aktuality.sk, Richard Sulík, MarcelSlávikBlogN, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá