Obchod medzi Moskvou a Teheránom: Rusi testovali iránske drony, ktoré majú chcieť kúpiť
- Predstavitelia USA minulý mesiac informovali o ruských cestách do Iránu
- Aktuálne tam prebehli cvičenia s dronmi
- Rusko sa má zaujímať o ich kúpu
- Predstavitelia USA minulý mesiac informovali o ruských cestách do Iránu
- Aktuálne tam prebehli cvičenia s dronmi
- Rusko sa má zaujímať o ich kúpu
Spojené štáty sa domnievajú, že Rusi začali v posledných týždňoch v Iráne s výcvikom s dronmi domácej výroby. To podľa nich môže znamenať, že Rusko má v úmysle tieto bezpilotné lietadlá od Iránu kúpiť. TASR správu prevzala od televízie CNN, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie nemenovaného predstaviteľa USA.
„V priebehu posledných niekoľkých týždňov ruskí predstavitelia uskutočnili výcvik v Iráne, ktorý je súčasťou dohody o presune dronov z Iránu do Ruska,“ uviedol americký predstaviteľ. Dodal, že informácie o výcviku boli nedávno odtajnené.
Televízia CNN sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátila na ruskú ambasádu vo Washingtone. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázky o dronoch ešte v júli reagoval, že záležitosť „nebude komentovať“.
Irán predviedol ruskej strane svoje drony typu Shahed-191 a Shahed-129 na letisku v meste Kášán ležiacom južne od Teheránu. Oba typy dronov sú schopné niesť samonavádzacie rakety. Delegácia z Ruska navštívila Kášán v júni najmenej dvakrát, píše CNN.
Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že podľa Spojených štátov Irán plánuje Rusku predať stovky dronov, ktoré by ruské jednotky mohli použiť v bojoch na Ukrajine. Informovali sme o tom aj v tomto článku.
Ukrajinská armáda používa na útoky na ruské veliteľské stanovištia, tanky a protilietadlové systémy drony Bayraktar tureckej výroby, zatiaľ čo ruskí vojaci využívajú bezpilotné lietadlá Orlan-10 vlastnej výroby najmä na prieskum a vedenie elektronickej vojny. Rusi však majú podľa CNN problém s dopĺňaním zásob, preto sa zo žiadosťou o poskytnutie vybavenia obrátili na Irán.
Ruskí vojaci už nie sú schopní používať železničné spojenie z Krymu na juh Ukrajiny
Ruské sily už nie sú schopné používať železničnú trať spájajúcu Krym s juhoukrajinskou Chersonskou oblasťou, ktorú začali okupovať v prvých dňoch invázie na Ukrajinu. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na poradcu šéfa civilno-vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Serhija Chlana.
„Toto je odbočka, ktorá išla cez Kalančak a Brylivku na železničnú stanicu Olešky a cez železničný most do samotného Chersonu,“ povedal s tým, že ďalšia trasa bola z Krymu do Melitopoľa. „Práve tam okupanti pristavili svoje vlaky a vyložili ich kúsok ďalej za Novooleksijivkou v okrese Heničesk. Včera tam bol zničený ďalší konvoj s technikou a muníciou,“ dodal. Aj televízia CNN v utorok informovala, že v oblasti Heničeska nastali výbuchy.
Ukrajinské sily, bojové lietadlá, rakety a strely dlhého doletu, sa už viac ako mesiac sústreďujú na zasiahnutie ruských zásobovacích línií, veliteľských centier a zásob munície v Chersonskej oblasti. Ruské pozemné sily sú väčšinou pri presune výstroja a munície závislé od železničného spojenia.
Boje v Melitopoli
V neďalekom Melitopoli medzitým pokračuje odpor a útoky ukrajinskej armády. Legitímny starosta Ivan Fedorov, ktorý sa z bezpečnostných dôvodov nenachádza v meste, v ukrajinskej televízii uviedol, že noc z utorka na stredu „bola pre okupantov na území Melitopoľa treťou pekelnou nocou“. Povedal, že v utorok večer pri obci Kyrylivka, pobrežnej osade pri Azovskom mori, kde Rusi evakuovali svoju techniku, bolo počuť dva výbuchy. „Potom bolo niekoľko hodín možné pozorovať hustý dym,“ poznamenal.
Fedorov tiež tvrdil, že „partizáni“ v utorok večer poškodili kanceláriu ruskej vládnej strany Jednotné Rusko, ktorú ruské sily zriadili v Melitopoli. Zopakoval tiež tvrdenia, že ruské sily bránia ľuďom odísť z Melitopoľa. „Ľudia hromadne opúšťajú okupované územia. Evakuácia je veľmi náročná. Okupanti dva dni nepúšťali autá.“
Fedorov povedal, že Rusi nútia ľudí, aby posielali svoje deti do škôl podporovaných Ruskom. „Okupanti viacerými metódami nútia rodičov posielať deti do škôl učiť sa podľa ruských osnov. Okupanti vyhlásili, že od 1. septembra nepustia deti mimo okupované územie. Tí rodičia, ktorí privedú deti do školy, dostanú 10-tisíc rubľov ako finančnú pomoc od okupantov,“ povedal.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA