Obchodníci označili nové opatrenia za celkom nelogické. Poukázali v čom je najväčší háčik
- Už od štvrtka sa zavádzajú hodiny pre seniorov či pravidlo jednej osoby na 15 metrov štvorcových
- Obchodníci sa sťažujú, že Ústredný krízový štáb opäť nebral ohľad na ich rady
- Upozorňujú, že seniori aj tak vyhradené hodiny ignorujú a obchody sú následne preplnené
- Už od štvrtka sa zavádzajú hodiny pre seniorov či pravidlo jednej osoby na 15 metrov štvorcových
- Obchodníci sa sťažujú, že Ústredný krízový štáb opäť nebral ohľad na ich rady
- Upozorňujú, že seniori aj tak vyhradené hodiny ignorujú a obchody sú následne preplnené
Podľa obchodníkov je plánovaná regulácia v obchode skôr kontraproduktívna a jej zavádzanie je výsledkom nepoučenia sa z prvej vlny pandémie. Krízový štáb ide ďalej regulovať obchodné prevádzky napriek tomu, že doposiaľ nebolo preukázané šírenie vírusu v rámci obchodných prevádzok.
„Najväčšiu výhradu máme k nesystémovému zavádzaniu opatrení v duchu hesla ‚o nás bez nás‘,“ informoval o tom v oficiálnom stanovisku predseda predstavenstva SAMO Martin Krajčovič.
„Od marca vyzývame vládu a ÚKŠ, aby komunikovali zmeny s dotknutými subjektmi. Neprišlo k vyhodnoteniu opatrení z jari a na diskusiu sa nevyužil ani čas medzi prvou a druhou vlnou pandémie koronavírusu. Už od augusta sme evidovali zhoršovanie situácie, za SAMO sme žiadali osobne aj verejne účasť v krízovom štábe alebo aspoň konzultácie, aby sme vedeli s dostatočným predstihom pripraviť efektívne rozhodnutia vychádzajúce z praxe, a nie rozhodnutia od zeleného stola, bez diskusie,“ doplnil Krajčovič.
V piatok 9. októbra SAMO opätovne žiadalo o zaradenie zástupcu obchodu do krízového štábu alebo aspoň konzultácie v prípade zavádzania nových regulácií v obchode. Toto všetko ostáva bez odozvy a ÚKŠ opäť prijal nové opatrenia bez diskusie.
„Kontraproduktívne sa ukázali počas prvej vlny aj tzv. seniorské hodiny. Napriek tomu ich ÚKŠ opätovne navrhuje zaviesť. Seniori ich nevyužívajú a obchody sa tým blokujú, napríklad pre mamičky na materskej dovolenke a následne po ich skončení sa z dôvodu regulácie zvyšuje koncentrácia zákazníkov,“ dodal Krajčovič.
Ústredný krízový štáb prijal na nedeľňajšom rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení. Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.
Slovenskú alianciu moderného obchodu tvoria spoločnosti ako Billa, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco, ale DM Drogerie Markt či Terno real estate.
Gastro je na kolenách
Obchodníci v ťažkej situácii nie sú ani zďaleka sami. Aj prevádzkovatelia gastro prevádzok volajú po okamžitej pomoci. Iniciatíva – Zachráňme gastro! upozorňuje, že nové opatrenia predstavujú pre mnohé prevádzky absolútny lockdown. Zdôrazňujú, že bez adekvátneho odškodnenia im hrozí okamžitý krach.
„Tržby nám dramaticky padajú a pociťujeme veľký úbytok hostí. A to v situácii, keď to v našom segmente výhľadovo vyzerá ešte horšie, ako počas prvej vlne korony,“ objasňuje iniciatíva.
„Kompenzácia nájmov a drobné príspevky na zamestnanosť nebudú stačiť. Mnohí členovia našej iniciatívy už podniky pozatvárali a zamestnancov prepúšťali. Teraz príde druhá vlna zatvárania a prepúšťania a všetci by sme chceli, aby bola čo najmenšia,“ reagoval Ján Laš z Iniciatívy Zachráňme gastro!.
Žiadajú preto vládu, aby čím skôr deklarovala, ako odškodní tých, ktorí od marca znášajú najväčšie bremeno obmedzení. Veľmi by podľa nich pomohlo zníženie daňového zaťaženia v cestovnom ruchu na 5 % tak, ako je to bežné v EÚ. Medzi ďalšie by mohla patriť kompenzácia fixných nákladov zatvorených prevádzok a nákladov na boj proti pandémii.
Zdroje: Iniciatíva Zachráňme gastro!, SAMO