Obchodníci s bielym mäsom číhajú na utekajúce Ukrajinky. Ohrozené sú aj deti
- Na poľských hraniciach s Ukrajinou číhajú pasáci snažiaci sa nalákať utečencov
- Deti predstavujú 28 percent všetkých obetí obchodu s bielym mäsom
- UNICEF vyzýva k okamžitému zavedeniu opatrení
- Na poľských hraniciach s Ukrajinou číhajú pasáci snažiaci sa nalákať utečencov
- Deti predstavujú 28 percent všetkých obetí obchodu s bielym mäsom
- UNICEF vyzýva k okamžitému zavedeniu opatrení
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešiel mesiac. Agresia Kremľa spôsobuje, že mnoho Ukrajincov aj naďalej uteká zo svojej krajiny, pričom väčšina smeruje na západ. Podľa BBC Poľsko prijalo k 16. marcu približne dva milióny utečencov.
Na hraniciach medzi Poľskom a Ukrajinou číhajú pre utečencov mnohé nástrahy. The Guardian informuje o tom, že sú medzi nimi aj pasáci pôsobiaci v obchode so sexom či prostitúciou. Podľa koordinátorky organizácie Homo Faber Ukrajinky neoslovujú iba muži, ale aj ženy.
„Zaregistrovali sme prvé prípady, ako ľudia podozriví z kupliarstva číhajú na Ukrajinky neďaleko utečeneckých táborov v Lubline. Oslovujú ich, niekedy sú agresívni. Lákajú ich na to, že im ponúkajú odvoz, ubytovanie či prácu,” povedala pre The Guardian Karolina Wierzbińska, koordinátorka organizácie za ľudské práva Homo Faber.
Snažia sa ich odháňať
Wierzbińska ďalej informuje o tom, že keď takýchto pasákov zaznamenajú, snažia sa ich od táborov odohnať. Podozrivých obchodníkov vyzývajú, aby sa prihlásili v centre pre dobrovoľníkov. Tí zväčša po takejto výzve rýchlo opustia miesto, na ktorom vyčkávajú.
V Poľsku pôsobia skupiny mužov vo vojenských uniformách, ktorí tvrdia že na hraniciach chránia prichádzajúce ženy a deti. Prišli tam po tom, ako humanitárne organizácie adresovali svoje obavy v oblasti obchodovania s ľuďmi. Jedna takáto skupina ozbrojencov začiatkom týždňa dorazila na hranice do obce Medyka.
Chlapi priviezli potrebnú humanitárnu pomoc vo forme rôznych vecí. Avšak v tomto prípade to neboli poľskí vojaci. Ubytovali sa v stanoch na parkovisku a identifikovali sa ako veteráni Francúzskej cudzineckej légie. Prišli pomáhať s utečeneckou situáciou a pre Guardian taktiež adresovali hrozbu, ktorú predstavujú číhajúci pasáci.
„Mám pocit, že sa nič nekontroluje. Videl som vystrašené ženy či deti prichádzajúce z Ukrajiny, ktoré nevedia, kde majú rodičov. Stávajú sa z nich veľmi ľahké ciele,“ povedal anonym, ktorý sa preukázal dokladmi Francúzskej cudzineckej légie.
Pasáci využívajú chaos
Organizácia UNICEF uvádza, že pasáci práve takéto situácie, ako je momentálna migrácia Ukrajincov, radi využívajú. Na hranice s Poľskom prichádzajú obrovské skupiny ľudí, v ktorých, prirodzene, vzniká chaos. UNICEF informuje, že podľa organizácie „Inter-Agency Coordination Group against Trafficking“ (ICAT) predstavujú deti až 28 percent obetí obchodovania s ľuďmi.
„Vojna na Ukrajine spôsobuje rozsiahle sťahovanie a utečenecké vlny. Sú to pomery, ktoré môžu viesť k výraznému zvýšeniu prípadov obchodovania s ľuďmi a ku kríze v ochrane detí. Detí, ktoré stratili zázemie, sú extrémne zraniteľné a v ohrození, že budú oddelené od svojich rodín, zneužité a predané. Úrady musia konať a zaviezť také opatrenia, ktoré tieto deti ochránia,“ hovorí regionálny riaditeľ organizácie UNICEF Afshan Khan.
Niektoré deti cestujú osamote
National Public Radio informuje o prípadoch detí, ktoré pred vojnou utekajú bez svojich rodičov alebo príbuzných. Napríklad v Rumunsku podľa UNICEF identifikovali už viac ako 500 takýchto prípadov. Deti, ktoré cestujú osamote, sa stávajú ešte ľahšími cieľmi pre obchodníkov s bielym mäsom.
UNICEF ďalej dodáva, že sa snaží popohnať vlády krajín susediacich s Ukrajinou, aby posilnili ochranu detí na hraniciach. Taktiež vyzývajú k vylepšeniu pohraničnej spolupráce a komunikácie medzi pohraničnou kontrolou a autoritami, ktoré zastávajú ochranu detí. Deti oddelené od blízkych je potrebné urýchlene identifikovať a začať s vyhľadávaním ich rodín, aby sa tak opäť ocitli v opatere rodiča.
„Deti, ktoré utekajú pred vojnou na Ukrajine, by mali byť pri prechode do susedného štátu preverované kvôli ich zraniteľnosti. Mali by sa zaviezť akékoľvek opatrenia, ktoré by proces preverovania utečencov na hraniciach posilnili,“ dodáva Khan.
Zdroje: The Guardian, Unicef, National Public Radio