Obezita či rakovina nie sú jedinou hrozbou. Zdravie ľudí čoraz viac ohrozuje samota

  • Výskumníci varujú pred nebezpečím osamelosti a spoločenskej izolácie. Údajne sa stáva pre zdravie populácie väčšou hrozbou ako tak často spomínaná obezita.
tanja-heffner-321386_upr
unsplash.com/tanja heffner
  • Výskumníci varujú pred nebezpečím osamelosti a spoločenskej izolácie. Údajne sa stáva pre zdravie populácie väčšou hrozbou ako tak často spomínaná obezita.

S klesajúcim počtom manželstiev a nižšou pôrodnosťou detí žije v západných krajinách čoraz viac ľudí osamote. Psychológovia varujú, že osamelosť zvyšuje riziko predčasnej smrti.

,,Byť v spojení s inými ľuďmi je považované za základnú ľudskú potrebu, kľúčovú nielen pre blaho človeka, ale aj pre jeho prežitie,“ povedala psychologička Julianne Holt-Lunstad z Univerzity Brigham Young. Pred nedávnom odprezentovala rozsiahlu meta-analýzu o prepojení samoty a predčasnej úmrtnosti.

,,Dôkazy jednoznačne ukazujú, že spoločenská izolácia a samota výrazne zvyšujú riziko predčasnej smrti a veľkosť tohoto rizika presahuje veľkosti rizík mnohých iných zdravotných indikátorov,“ vysvetlila Holt-Lunstad.

Výskum trval desaťročia a zapojili sa doň státisíce subjektov. Na základe získaných dát o spoločenských vzťahoch, zdravotnom stave či príčinách smrti, tím spočítal rozdiel medzi spoločensky izolovanými a tými so silnejšími vzťahmi. Tí, ktorí mali s ľuďmi vo svojom okolí lepšie vzťahy, žili s pravdepodobnosťou 50% dlhšie ako tí izolovaní.

Z dát nazbieraných počas dlhoročného experimentu na 3,4-miliónoch ľuďoch zo Severnej Ameriky, Európy, Ázie a Austrálie vyplýva, že samota zvyšuje riziko smrti o 26-32%. Zdravotné problémy spôsobené osamelosťou sa prejavujú najmä v západných krajinách u dospelých samotárov a dôchodcov, ktorí nemali deti, alebo ich deti opustili. ,,So zvyšujúcim sa priemerným vekom populácie sa odhaduje, že negatívne zdravotné účinky osamelosti sa budú len stupňovať,“ povedala Holt-Lunstad.

Osamelosť je nepochybne hrozbou. Ponúka sa otázka, ako k nej budeme pristupovať. Holt-Lunstad tvrdí, že by sme mali osamelosti čeliť zdôrazňovaním potreby komunikačných schopností na školách a pridaním spoločenských akcii na zoznam lekárskych odporúčaní.

Na úrovni jedincov to znamená aktívne sústrediť svoju pozornosť na vzťahy, ktoré máme a zvyšovať kvalitu týchto  vzťahov budovaním intimity. Takže choď častejšie von a pamätaj, že rozhovory s priateľmi sú dobré pre tvoje zdravie.

zdroj: sciencealert.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá