Obezitu má viac ako miliarda ľudí na svete. Riešením sú aj lieky, toto sa stane po ich vysadení (ŠTÚDIA)
- Lieky na chudnutie sú riešením pri obezite
- Ľudia ich však prestanú brať skôr, ako by mali
- Vedci vysvetlili, čo sa stane s telom po ich vysadení
- Lieky na chudnutie sú riešením pri obezite
- Ľudia ich však prestanú brať skôr, ako by mali
- Vedci vysvetlili, čo sa stane s telom po ich vysadení
Niektoré lieky na chudnutie, akými sú napríklad Wegovy či Ozempic, sa stali jednými z najpopulárnejších na svete. Viacero pacientov ich však vysadí oveľa skôr, ako sa odporúča, k čomu ich vedú viaceré faktory. Ide napríklad o nepriaznivú finančnú situáciu, pociťovanie silných vedľajších účinkov, nedostatok liekov na trhu či časovo obmedzené predpisy liekov.
Podľa analýzy približne dve tretiny ľudí, ktorí v Spojených štátoch začali užívať liek z tejto triedy, ich aj vysadili do jedného roka.
Svetová zdravotnícka organizácia pritom odhaduje, že viac ako miliarda ľudí má v súčasnosti obezitu. Vedci odpovedajú na niekoľko otázok o tom, čo sa stane, keď ľudia prestanú užívať lieky na reguláciu hmotnosti.
Prečo ľudia lieky vysadzujú
Ozempic a Wegovy sú obchodné názvy pre liečivo semaglutid, ktoré sa predpisuje už niekoľko rokov na liečbu cukrovky druhého typu a od roku 2021 aj pre ľudí s nadváhou alebo obezitou. Lieky patria do skupiny agonisty GLP-1 receptorov.
Niektorí pacienti po určitom čase lieky prestávajú brať. Pociťujú totiž vedľajšie účinky, akými sú nevoľnosť, vracanie, hnačka či zápcha. Takmer 75 % účastníkov v klinickej štúdii, ktorí semaglutid používali, zažili gastrointestinálne ťažkosti a väčšina prípadov bola pritom považovaná za miernu až stredne závažnú. Približne 7 % účastníkov, ktorí liek užívali, test ukončilo z dôvodu nežiaducich účinkov.
Problém mal tiež výrobca lieku Novo Nordisk z Dánska. Nedokázal totiž držať krok s dopytom, a tak od roku 2022 oznámila spoločnosť nedostatok liekov Wegovy aj Ozempic.
V Amerike tiež nemajú niektorí pokryté tieto lieky cez zdravotné poistenie. Často si tak musia ľudia vybrať, či budú platiť drahé poistné alebo prerušia liečbu.
Cieľom liečby je pritom znížiť riziko zdravotných komplikácií, ktoré spôsobuje nadbytočné množstvo telesného tuku, ako sú napríklad ochorenia srdca a pečene. Liek potláča hlad a množstvo príjmu potravy tým, že napodobňuje hormón, ktorý sa uvoľňuje v črevách po jedle, a ovplyvňuje oblasti mozgu zodpovedné za chuť do jedla.
Toto sa stane s telom po vysadení lieku
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo sa stane s telom po vysadení lieku
- Prečo sa ľuďom vracia chuť do jedla
- Ako to môže ovplyvniť výzor tváre
- Prečo vyjadrujú niektorí lekári pri týchto liekoch obavy
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom