Obežný čas až 160 000 rokov: Najjasnejšia kométa ATLAS bude počas januára obiehať okolo Slnka
- Kométa sa nachádza v súhvezdí Strelca
- Pozorovatelia si nie sú istí, čo s ATLAS bude
- Objavená bola v Čile
- Kométa sa nachádza v súhvezdí Strelca
- Pozorovatelia si nie sú istí, čo s ATLAS bude
- Objavená bola v Čile
Kométa 2024 G3 ATLAS je jedna z najjasnejších komét. Počas januára bude prechádzať okolo Slnka. Jej vrchol by mal nastať koncom tohto a začiatkom budúceho týždňa, informuje o tom portál space.com.
Podľa dostupných informácií by kométa mala jasne žiariť ako planéta Venuša. Táto kométa sa nachádza v súhvezdí Strelca. Od Zeme je vzdialená viac ako 156 miliónov kilometrov.
Dôležitou otázkou však je, či ju budeme môcť vidieť voľným okom na oblohe. Ako informuje portál Forbes.com, nebeské teleso budú môcť s veľkou pravdepodobnosťou vidieť len obyvatelia južnej pologule. Kométa 2024 G3 ATLAS sa najviac priblíži k Slnku v pondelok 13. januára 2025. V tento deň bude od Slnka vzdialená iba 13,5 milióna kilometrov. Žiariť by mala jasnosťou 4,5 magnitúdy. Ako sme spomínali, touto jasnosťou by sa mala priblížiť planéte Venuši.
Najjasnejšia kométa
Po prvýkrát bolo toto nebeské teleso zhliadnuté 5. apríla 2024, keď bolo od Zeme vzdialené 665 miliónov kilometrov. Objavili ho prostredníctvom teleskopu v Rio Hurtado v Čile. V tomto čase žiarilo mimoriadne slabou magnitúdou +19. Je to približne o 158 000-krát slabšie, ako je žiara najslabšej hviezdy, ktorú je možné vidieť voľným okom.
Počiatočné zistenia ukazovali, že ide o novú kométu, ktorá pochádza z Oortovho oblaku. Ide o obrovskú bublinu, zloženú z miliardy ľadových objektov. Tie obklopujú našu slnečnú sústavu. Po upresnení informácií z obežnej dráhy G3 ATLAS sa napokon zistilo, že ide o veľmi starú kométu. Znamená to, že táto jasná kométa už raz za svoju existenciu obehla okolo Slnka. Jej obežný čas je 160 000 rokov.
Nedávne pozorovania informujú o tom, že 2. januára 2025 G3 ATLAS zažila výbuch. V dôsledku toho sa ukázal štvornásobný nárast jasnosti. Vysoko uznávaný pozorovateľ komét John Bortle zaslal redakcii Space.com e-mailovú správu, v ktorej opisuje neočakávanú jasnosť.
„Zdanlivá nestabilita prejavujúca sa nedávnym nárastom magnitúdy sa zvyčajne interpretuje ako zlé znamenie, že kométa vykazuje známky rozpadu. Avšak niektoré ďalšie neobvyklé znaky, ako napríklad ‚tieň jadra‘, sú typickým javom veľkých komét v blízkosti perihélia a nie sú znakom narušenia.“
Avšak aj napriek tomuto výroku si pozorovateľ nie je istý, čo sa s kométou G3 ATLAS stane. „Myslím si, že šance na jej prežitie sú asi 50 : 50“, povedal.
Ďalší významný pozorovateľ, Nick James z British Astronomical Association, má však na to iný názor. „Náhly skok v jasnosti bol významný. Mohlo to byť skorým príznakom rozpadu, ale odvtedy sa kométa stále zjasňuje. Vyzerá to tak, že tento výbuch nebol smrteľný.“
Pozorovanie
Ako sme už vyššie uviedli, kométa bude viditeľná iba pre obyvateľov južnej pologule. ATLAS sa dá zachytiť pomocou ďalekohľadu v skorých ranných hodinách. Pozorovatelia môžu zaznamenať malú jasnú bodku s chvostom, informuje o tom portál skyandtelescope.org.
Skúsení a pozorní pozorovatelia môžu kométu zazrieť na dennej oblohe, ak použijú ďalekohľad so solárnym filtrom a starostlivo ju oddelia od Slnka. Amatéri ju často hľadajú pomocou veľkých ďalekohľadov. Pri takýchto pokusoch je však mimoriadne dôležité vyhnúť sa priamemu pohľadu do Slnka, aby nedošlo k poškodeniu zraku.
Pri troche šťastia sa kométa môže ukázať aj obyvateľom severnej pologule. Viditeľná bude medzi 15. až 18. januárom veľmi nízko nad juhozápadným obzorom.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: space.com , Forbes.com , skyandtelescope.org