Obilná kríza bude mať „zničujúce dôsledky“. Turecko a Británia sa rozhodli konať
- Štáty vyzvali na urgentné riešenie obilnej krízy na Ukrajine
- Rusko podľa VB na Ukrajine využíva hlad ako zbraň
- Transport obilia komplikujú míny
- Štáty vyzvali na urgentné riešenie obilnej krízy na Ukrajine
- Rusko podľa VB na Ukrajine využíva hlad ako zbraň
- Transport obilia komplikujú míny
Šéfovia diplomacií Británie a Turecka vyzvali vo štvrtok na urgentné riešenie krízy vyvolanej zablokovaním vývozu obilia z Ukrajiny v dôsledku ruskej invázie. Ak sa krízu nepodarí vyriešiť, v priebehu najbližších týždňov to podľa nich môže mať „zničujúce dôsledky“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Táto obilná kríza je naliehavá a musí byť vyriešená v priebehu nasledujúceho mesiaca. V opačnom prípade môže mať zničujúce následky,“ povedala britská ministerka zahraničných vecí Lizz Trussová v Ankare na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým rezortným partnerom Mevlütom Čavušoglom.
Trussová ďalej vyhlásila, že putinovské Rusko v kontexte súčasnej vojny na Ukrajine využíva hlad a potravinovú bezpečnosť ako zbraň. Británia a Turecko budú podľa nej úzko spolupracovať, aby našli spôsoby, ako „dostať obilie z Ukrajiny“.
Podľa Čavušogla je v tomto smere potrebné konať čo najrýchlejšie, ale hľadanie riešenia podľa neho stále komplikujú viaceré otázky bezpečnostného charakteru.
Kontrolné centrum v Istanbule
Ankara podporuje plán OSN, ktorý počíta so zriadením bezpečného koridoru na vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. V tureckom Istanbule by podľa plánu malo vzniknúť kontrolné centrum, ktoré by monitorovalo pohyb plavidiel cez Bosporskú úžinu.
Podľa správ diplomatov by sa mal do riešenia obilnej krízy zapojiť osobne aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý by sa mal na budúci týždeň v Turecku stretnúť s predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.
Prístavy sú zamínované
Turecko podľa AFP stojí na čele snáh o obnovenie vývozu obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktorý sa zastavil v dôsledku ruského vpádu na Ukrajinu. Obilie nie je možné vyvážať, keďže ukrajinské prístavy sú pre obavy z ruských útokov zamínované a súčasne blokované ruskými námornými silami.
V tejto situácii uviazli v čiernomorských prístavoch, ktoré ovláda Ukrajina, aj v ukrajinských prístavoch okupovaných Ruskom milióny ton pšenice a ďalších obilnín. Od ich dodávok sú pritom závislé viaceré krajiny tretieho sveta. Zastavenie vývozu ukrajinského obilia prispelo k zvyšovaniu cien potravín i rastu globálnej inflácie.
Turecko bude na budúci týždeň hostiť rozhovory o ukrajinskom obilí
Turecko bude na budúci týždeň hostiť predstaviteľov Ruska, Ukrajiny a OSN na rozhovoroch zameraných na obnovenie vývozu obilnín cez Čierne more, ktorý zablokovalo Rusko. Informovali o tom v utorok turecké médiá, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.
Stretnutiu v Istanbule bude predchádzať návšteva v Moskve, ktorú tento týždeň uskutoční delegácia tureckých ozbrojených síl, uviedli televízie NTV a CNN Türk s odvolaním sa na zdroje z tureckého prezidentského úradu.
V ukrajinských prístavoch sú v súčasnosti uviaznuté milióny ton pšenice a ďalších obilnín – prístavy buď blokujú, alebo okupujú ruské sily.
Ako uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí, OSN predložila plán na umožnenie vývozu obilnín, podľa ktorého by sa vytvorili bezpečné koridory pomimo známych mín.
Takýto plán si nevyžaduje zdĺhavé a zložité odmínovacie operácie, povedal minulý týždeň turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.
Kyjev je opatrný
Iniciatívu podporila aj Európska únia, ale Kyjev dal na ňu opatrnú odpoveď, pretože sa snaží nájsť vývozné trasy po súši, ktoré si nevyžadujú rozhovory s Rusmi.
Čavušoglu hostil tento mesiac v Ankare svojho kolegu, ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, a diskutovali spolu práve o tejto záležitosti, ale bez záverečného výsledku.
V správach tureckých médií sa neuvádzalo, kto konkrétne príde v delegáciách na budúcotýždňové stretnutie.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan diskutoval v pondelok o dodávkach obilnín s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.
Turecko sa „snaží spolu s OSN zariadiť vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more, aby odvrátilo celosvetovú potravinovú krízu“, oznámil v utorok Erdoganov úrad.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR