Objav elixír mladosti skrytý v tajnej škandinávskej praxi. „Severný zázrak“ predlžuje život už po stáročia

  • Záujem o prostriedky, ktoré by mohli spomaľovať proces starnutia, neustále rastie
  • Ako môže „severný zázrak“ ovplyvniť celkové zdravie a dlhovekosť?
Masáž a žena rozotvára ruky s úsmevom na tvári.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@pressfoto
  • Záujem o prostriedky, ktoré by mohli spomaľovať proces starnutia, neustále rastie
  • Ako môže „severný zázrak“ ovplyvniť celkové zdravie a dlhovekosť?

Keď si dopraješ masáž, možno to berieš iba ako zaslúžený deň pre seba, ale v skutočnosti ide o starodávnu liečebnú metódu. Kvalitné „vygumovanie“ je perfektný spôsob, ako osláviť koniec náročného semestra alebo stresujúceho pracovného týždňa a prináša viac než len zaslúžený oddych. 

Skvelá masáž môže zlepšiť tvoje pohyby a celkovú funkčnosť tela. Hoci veda zatiaľ nepotvrdila, že masáže predlžujú život, pravidelné masírovanie môže priniesť hromadu výhod, najmä ak ich dostávaš pravidelne.

Vedci zistili, že masáž prináša terapeutické výhody pre tvoje telo aj myseľ. Mohla by byť teda masážna terapia nástrojom na zlepšenie nášho zdravia, nielen spôsobom relaxácie a omladenia?

Terapeutické výhody pre celé telo

Masáž nie je len príjemný relax, ale poskytuje aj hlboké terapeutické výhody pre celé telo. Okrem zmiernenia svalového napätia a bolestí môže masáž znížiť chronickú bolesť, stuhnutosť, obmedziť rozsah pohybu, ale aj čeliť bolestiam hlavy a ďalším nepohodliam.  

Ana Baldioli, koordinátorka integratívnej medicíny na University of California, Los Angeles Health, uviedla, že kvalitná masáž môže „magicky pôsobiť na autonómny nervový systém“. Tento systém zahŕňa sympatickú vetvu, ktorá je zodpovedná za stresovú reakciu tela „bojuj alebo uteč“, a parasympatickú vetvu, ktorá riadi mimovoľné funkcie ako dýchanie, tlkot srdca a trávenie.  

Baldioli vysvetľuje, že masáž môže „prinútiť parasympatický nervový systém, aby sa zlepšil“. „Keď sú telo a nervový systém uvoľnenejšie, môže sa zlepšiť mnoho ďalších procesov,“ uvádza. To znamená, že sa môže zlepšiť napríklad trávenie, pretože parasympatický nervový systém je lepšie naladený. 

Christopher Bise, profesor fyzikálnej terapie na University of Pittsburgh, uvádza, že masáž tiež zlepšuje cirkuláciu krvi a tekutín v tele. „Naše telá obsahujú veľa nekrvnej tekutiny z buniek a tkanív, ktoré sa nevstrebávajú do našich kapilár,“ hovorí Bise. 

Táto tekutina sa nazýva „lymfa alebo lymfatická tekutina“. Obsahuje všetko od tukov a živín po rakovinové bunky a biele krvinky nazývané lymfocyty. 

„Keď lymfatický systém neodvádza lymfu tak, ako by mal, možno v dôsledku genetických mutácií alebo poškodenia pri operácii alebo rádioterapii, môže to viesť k lymfedému.“ 

Tento stav zadržiavania lymfy môže spôsobiť fyzické nepohodlie, ale lymfodrenážna masáž môže zmierniť bolesť a opuch manuálnym odtokom tekutiny.  

Mnohé klinické štúdie tiež ukazujú, že masážna terapia môže dlhodobo prispieť k lepšiemu krvnému tlaku a podporovať zdravie srdca a ciev. Toto je veľmi dôležité hlavne pre starších ľudí, ktorí chcú zdravo a štýlovo zostarnúť.

Aktivácia „šťastnejšej“ časti mozgu

Ak niekto obľubuje masáž, táto liečba ponúka aj psychologické výhody. Pomáha zmierňovať duševný aj fyzický stres. Výskum publikovaný v International Journal of Neuroscience zistil, že masážna terapia zvyšuje hladiny serotonínu a dopamínu v mozgu. 

Dopamín je neurotransmiter, ktorý ovplyvňuje centrá mozgu zodpovedné za odmenu a potešenie, kým serotonín pomáha prenášať správy v mozgu a ovplyvňuje náladu, libido, chuť k jedlu, spánok, pamäť a učenie. Masáže tiež znižujú hladiny stresového hormónu kortizolu.  

Katherine Ford zo Simply Massage v Avone povedala: „Masáže sú vynikajúce na prečistenie mysle a vypnutie reakcie na boj alebo útek. Pomáha to očistiť tieto emócie.“  

Podľa nedávnych štúdií masáž aktivuje ľavú časť mozgu, ktorá je aktívnejšia, keď sú ľudia šťastní, spokojní alebo vzrušení. Naopak, pravá strana mozgu je aktívnejšia, keď je človek smutný, vystresovaný alebo depresívny. Keď ľudia cítia šťastie a motiváciu, sú schopní vykonávať svoju prácu lepšie, oproti stavom smútku a odradenosti.  

Žena na masáži.
zdroj: Freepik/@freepik

Napäté svaly na krku a ramenách často obmedzujú krvný obeh v mozgu, čo má negatívny vplyv na pamäť a koncentráciu. Masáž uvoľňuje tieto napäté svaly, čím znižuje stres a zlepšuje schopnosť myslieť a efektívne pracovať. Pozitívne emócie obvykle súvisia s lepším myslením a pamäťou, zatiaľ čo negatívne emócie spôsobujú pesimistické myslenie a zhoršujú koncentráciu. 

Masáž tiež stimuluje aktivitu v ľavej časti mozgu, ktorá sa spája s potešením, šťastím a vzrušením. Výskum publikovaný Národným inštitútom zdravia potvrdil, že masážna terapia znižuje pracovný stres, ktorý je hlavnou príčinou stresu pre mnohých ľudí, a podporuje duševné zdravie.  

Taylor uviedla, že mnohí jej klienti chodia na masáž až dvakrát alebo trikrát týždenne ako súčasť svojej wellness rutiny. Zistila, že pre ňu je najlepšie ísť raz za týždeň. „U každého človeka sa to líši,“ povedala a dodala, že raz za mesiac naozaj nestačí pre tých, ktorí hľadajú dlhodobé výhody masáže.

Zásadné rozdiely medzi kúpeľnou masážou a fyzikálnou liečbou

Keď si predstavíš masáž, možno ti príde na um obraz jemnej hudby flauty, tlmených svetiel, príjemnej aromaterapie a použitia veľa telového oleja. Avšak fyzikálni a pracovní terapeuti často začleňujú masáž do rehabilitačných procesov, kde o nej hovoria ako o „mobilizácii mäkkých tkanív“.

Bise túto metódu opisuje ako pokus o „zmenu vzájomných vzťahov medzi tkanivami“. To zahŕňa zameranie sa na spúšťacie body alebo uzly.  

Bise hovorí, že hlavným cieľom tejto metódy nie je len relaxovať, ale aj skúšať a zlepšovať rozsah pohybu. Fyzikálna terapia často kombinuje masáže s rôznymi cvičeniami zameranými na posilnenie určitých svalových skupín.  

Podľa Biseho masáž nie je všeliek na bolesti. „Vylieči masáž bolesť krížov? Pravdepodobne nie. Ale určite môže upraviť tvoje príznaky a zlepšiť tvoje pocity,“ hovorí Bise v rozhovore pre Inverse. 

Žena na fyzioterapii.
zdroj: Freepik/@freepik

Výskum publikovaný v roku 2020 naznačil, že kombinácia masážneho kresla s fyzioterapiou môže účinne zmierňovať bolesť dolnej časti chrbta. Tento výskum ukázal, že táto kombinácia je mimoriadne efektívna.

Bise tiež poznamenáva, že masáž ponúka neinvazívnu alternatívu na úľavu od bolesti. V porovnaní s chirurgickými zákrokmi, injekciami alebo predpisovanými opiátmi je masážne kreslo menej rizikovejšou a často aj cenovo dostupnejšou možnosťou.

Ako zaradiť masážnu terapiu do svojho každodenného života?

Výskumy tak naznačujú, že masážna terapia môže prispieť k dlhovekosti, takže jej zaradenie do tvojej každodennej rutiny je skvelý spôsob, ako obohatiť tvoje wellness aktivity. 

Pravidelné 60-minútové sedenia, ideálne dvakrát alebo trikrát týždenne, sa ukázali ako veľmi prospešné pre zmiernenie bolesti a stresu a pre zlepšenie celkovej pohody. Ale aj keď máš menej času, výskumy ukazujú, že už len dve 15- až 20-minútové sedenia týždenne môžu priniesť úžitok.  

Ak je pre teba masáž príliš nákladná alebo časovo náročná, môžeš zvážiť alternatívy na doma, ako sú masážne kreslá, masážne pištole alebo si dopriať jemnú relaxačnú masáž od niekoho blízkeho. Aj keď vedecké dôkazy o účinnosti týchto alternatív nie sú také rozsiahle, je dobré vedieť, že môžu ponúkať špecifický typ úľavy a relaxácie.

Ako môžem maximalizovať účinok masáží?

Masážna terapia môže významne zlepšiť tvoje zdravie a dokonca aj predĺžiť život. Kombinovanie masáží s inými aktivitami, ako je joga alebo meditácia, môže ešte viac znížiť stres a zlepšiť tvoju duševnú pohodu.  

Ak chceš z masáží vyťažiť čo najviac, môžeš ich kombinovať s rôznymi doplnkovými terapiami. Jednou z možností je aromaterapeutická masáž, pri ktorej použitie esenciálnych olejov poskytuje hlbokú relaxáciu a pridáva zmyslový rozmer k celkovému zážitku.

Reiki terapia je ďalšia účinná metóda, ktorá sa zameriava na vyrovnávanie telesných energií. Môže navodiť pocit hlbokého pokoja a relaxácie.  

Ako uvádza portál Healthnews, okrem toho môžeš skúsiť zmeny vo svojej strave, ktoré znižujú stres a podporujú duševné zdravie. Pridanie určitých potravín alebo doplnkov, ktoré pôsobia proti stresu, môže byť účinným spôsobom, ako posilniť účinky masážnej terapie.

Skupinové praktiky zamerané na všímavosť, ako sú spoločné meditácie alebo dychové cvičenia, môžu tiež poskytnúť cennú podporu a zlepšiť tvoju schopnosť zvládať stres.  

Výskumy naznačujú, že pravidelné masáže môžu mať pozitívny vplyv na dlhovekosť. Hoci priamy a jednoznačný dôkaz stále chýba, súčasné pozitívne výsledky sú dostatočným dôvodom na optimizmus. Preto je dôležité pokračovať vo výskume a skúmaní tohto vzťahu, pretože potenciálne prínosy masáže pre dlhší a zdravší život sú nesmierne vzrušujúce.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: UCLA, University of Pittsburgh , NCBI 1, NCBI 2, Sage Journals, Healthnews

Najnovšie videá

Trendové videá