Objav, ktorý zmení históriu ľudstva: Historici zistili, kedy neandertálci začali nosiť oblečenie

  • O oblečenie sa zaujímali už aj raní ľudia
  • Využívali ho však ako ochranu pred prostredím, v ktorom žili
  • Nová štúdia zistila, kedy si raní ľudia začali vyrábať odevy
  • O oblečenie sa zaujímali už aj raní ľudia
  • Využívali ho však ako ochranu pred prostredím, v ktorom žili
  • Nová štúdia zistila, kedy si raní ľudia začali vyrábať odevy

Historici sa pri skúmaní minulosti stretávajú s rôznymi výzvami. Jednou z nich je aj presné určenie toho, kedy ľudia začali nosiť oblečenie. Problém nastáva pri otázke, čo sa za oblečenie môže pokladať.

Odevy ľudí z dávnej minulosti predstavovali hlavne zvieraciu kožu, ktorej kvalita sa zvykne rýchlo pokaziť. To je dôvod, prečo v dnešnej dobe existuje málo archeologických dôkazov, ktoré by pomohli k zodpovedaniu tejto otázky.

Vedci z Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku, ktorí sa zaoberajú históriou ľudstva, však prišli s niekoľkými dôkazmi o tom, že ľudia svoje odevy vyrábali už pred 120 000 rokmi. Ako uvádza The Guardian, k tomu zisteniu pomohli nástroje a kosti, ktoré našli v jednej z jaskýň v Maroku.

neandertálci história odevy archeológia štúdia
zdroj: Contrebandiers

Raní ľudia boli inovatívni

„Naša štúdia pridáva ďalší poznatok do dlhého zoznamu charakteristických spôsobov správania sa ľudí, ktoré sa začínajú objavovať v archeologických záznamoch Afriky asi pred 100 000 rokmi,“ povedala doktorka Emily Hallettová, jedna z autoriek štúdie.

Ako ďalej poznamenala, táto štúdia posilňuje názor, že raní ľudia v Afrike boli už v tej dobe inovatívni a vynaliezaví.

Je vysoko nepravdepodobné, že by kožušiny prežili státisíce rokov. Predchádzajúce štúdie skúmajúce DNA odevných vší však naznačovali, že oblečenie sa mohlo objaviť už pred 170 000 rokmi – pravdepodobne ho nosili anatomicky vyvinutí ľudia v Afrike.

V jaskyni bolo niekoľko historických nálezov

Táto štúdia však poukazuje na to, že už raní ľudia mohli vlastniť niekoľko kúskov oblečenia. Ako uvádza časopis iScience, Hallettová spolu so svojimi kolegami analyzovala zvieracie kosti z jaskyne Contrebandiers, ktorá sa nachádza na atlantickom pobreží Maroka.

Jaskyňa v sebe už predtým ukrývala niekoľko historických nálezov. Archeológovia tu dokonca našli pozostatky raných ľudí. Hallettová začala v roku 2012 skúmať zvieracie kosti, nakoľko chcela objasniť rekonštrukciu stravy raných ľudí. Jej tímu sa však podarilo nájsť 62 kostí, ktoré zaradili do obdobia pred 12 000 až 90 000 rokmi.

Ako informuje The Guardian, tieto kosti svojím tvarom poukázali na to, že boli využívané ako nástroje. Boli vyrobené z rebier a podobali sa špachtli.

„Nástroje v tvare špachtle sú ideálne na škrabanie, a teda na odstraňovanie vnútorných spojivových tkanív z koží a kožušín počas spracovania kože alebo kožušiny,“ uviedol tím vedcov s tým, že boli vhodné najmä preto, že neprepichujú kožu.

neandertálci história odevy archeológia štúdia
zdroj: Jacopo Niccolò Cerasoni

Kožu mohli používať aj na iné účely

Nálezy piesočnej líšky, zlatého šakala a kostí divokých mačiek ukázali ďalšie stopy, ktoré zostali po odstraňovaní kožušiny či kože zo zvierat. Táto koža však mohla byť využívaná aj na iné účely.

Doktor Matt Pope, odborník na neandertálcov z Archeologického ústavu UCL, uviedol, že Homo sapiens v jaskyni Contrabandiers vyrábali špecializované nástroje, ktorými spracovali hladkú a pružnú kožu. Následne ju mohli používať aj na prístrešky, vetrolamy či kontajnery.

„Počiatočné dátumy týchto nástrojov z jaskyne nám pomáhajú lepšie porozumieť pôvodu tejto technológie a jej distribúcii medzi rôzne populácie raných ľudí,“ uviedol Pope pre Wired.

Odev im pomáhal prežiť v chlade

Spojenie viacerých dôkazov naznačuje, že tieto nástroje mohli byť používané práve na výrobu oblečenia. Záhadou však zostáva, ako tieto odevy vyzerali, taktiež to, či boli používané ako ochrana alebo na symbolické účely, uvádza The Guardian.

Ďalším faktom, ktorý prispieva k tomu, že neandertálci a ich sesterské druhy vyrábali odevy zo zvieracej kože, je prostredie. Raní ľudia v Európe žili prevažne v miernom a chladnom podnebí, čo naznačuje, že k prežitiu potrebovali odev.

„Oblečenie a rozšírené sady nástrojov raných ľudí sú pravdepodobne súčasťami balíka, ktorý viedol k adaptívnemu úspechu ľudí prežiť v globálnom a klimaticky extrémnom regióne,“ povedala Hallettová.

Je teda zrejmé, že aj raní ľudia mali svoje základné šatníky. Obsahovali len základné kúsky z kože, ktoré pravdepodobne slúžili hlavne na ochranu. Nie je však vylúčené, že ich používali aj na symbolické účely.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, iScience, Wired

Najnovšie videá

Trendové videá