Oblohu nad Slovenskom rozžiari vesmírny úkaz. Nebeské divadlo vyvrcholí o pár dní
- Padajúce hviezdy môžeš pozorovať do 25. apríla
- Meteorický roj uvidíš voľným okom
- Padajúce hviezdy môžeš pozorovať do 25. apríla
- Meteorický roj uvidíš voľným okom
Po dlhej jarnej prestávke, keď od ukončenia činnosti meteorického roja Kvadrantíd začiatkom januára nebol v činnosti žiadny meteorický roj, sa v týchto dňoch začína aktivita Lyríd. Informuje o tom Slovenská akadémia vied. Nebeské divadlo tak môžeme pozorovať od 16. do 25. apríla, pričom jeho maximum nastane 22. apríla.
Na pozorovanie nepotrebuješ špeciálne vybavenie, meteorický roj uvidíš voľným okom. Najlepšie podmienky na pozorovanie sú v druhej polovici noci, keď radiant roja vychádza vysoko nad obzor.
Úkaz trvá približne týždeň
Ako spresňuje Slovenská akadémia vied, meteorický roj Lyríd súvisí s periodickou kométou P/Thatcher s obežnou dobou 415 rokov. Úkaz trvá približne týždeň, pretože šírka prúdu je malá. Jeho centrálne vlákno má 200-tisíc kilometrov. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred n. l.
„Dráha roja prechádza blízko Saturna vo vzdialenosti 0,16 astronomickej jednotky a gravitačné poruchy menia dráhy meteoritov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou – v niektorých rokoch je preto pozorovaná veľmi nízka frekvencia,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
Podmienky na pozorovanie v roku 2024 sú lepšie na začiatku aktivity, neskôr ich bude rušiť svit Mesiaca, ktorý je 24. apríla v splne. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.
Ako ich ideálne pozorovať?
Podľa portálu iMeteo.sk na to, aby sme videli čo najviac padajúcich hviezd, nie je potrebné pozerať priamo na radiant Lýry.
„Ak chcete získať čo najlepší výhľad na tieto meteory, môžete si ľahnúť na chrbát s nohami smerujúcimi na východ a snažiť sa o čo najširší výhľad na oblohu, ideálne bez svetelného smogu. Potom stačí dať očiam 20 až 30 minút, aby sa prispôsobili tme. Takýmto spôsobom môžeme vidieť na nočnej oblohe aj slabšie meteory,“ radí iMeteo.
Portál zároveň vysvetľuje, že Lyridy nepatria medzi najvýraznejšie meteorické roje počas roka.
„Pozorované maximum činnosti je úzke a úkaz trvá celkovo menej ako týždeň. No aj napriek tomu sú veľmi obľúbené, pretože prichádzajú na ,scénu‘ po relatívne dlhej odmlke od iných meteorických rojov.“
Kedysi boli aktívnejšie
Prvé zmienky o Lyridách pochádzajú už z roku 687 pred Kristom z čínskych záznamov. V minulosti boli Lyridy oveľa aktívnejšie ako dnes. V roku 1922 bolo pozorovaných až 150 meteorov za hodinu. Dnes je roj slabší, no stále ponúka možnosť pozorovať okolo 10-20 meteorov za hodinu v období maxima.
Lyridy sú jedným z najstarších známych meteorických rojov. V roku 1861 bola pozorovaná veľká Lyridová búrka s až 200 meteormi za hodinu. Meteory z roju Lyríd sú pomerne pomalé a môžu zanechávať za sebou stopy trvajúce niekoľko sekúnd.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, SAV