Cez víkend oblohu rozsvieti „Ružový Mesiac“. Uvidíš aj jedinečný „rebrík“

  • Aprílový Mesiac známy ako „Ružový Mesiac“ sa dostane v sobotu do splnu
  • Vidieť sa bude dať aj zoskupenie planét
  • Pozorovanie môže prekaziť počasie
Spln
Unsplash/uomo libero/William Farlow
  • Aprílový Mesiac známy ako „Ružový Mesiac“ sa dostane v sobotu do splnu
  • Vidieť sa bude dať aj zoskupenie planét
  • Pozorovanie môže prekaziť počasie

Cez víkend sa na oblohe odohrá jedinečné vesmírne divadlo. Aprílový Mesiac známy ako „Ružový Mesiac“ sa dostane do splnu. Pozorovať sa bude dať i „rebrík“ tvoriaci viacero planét. Pozorovanie ale môže prekaziť zlé počasie a oblačnosť.

Ružový Mesiac sa má na Slovensku do splnu dostať v sobotu o 20:55 hod, uvádza portál ePočasie.eu.

Ako v splne sa ale Mesiac bude javiť až niekoľko dní. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uvádza, že už od skorého rána v piatok až do pondelkového rána bude Mesiac vyzerať, ako keby bol v splne. Kto sa teda nestihne na oblohu pozrieť v sobotu, nemusí zúfať. Podobný zážitok môže mať aj v nedeľu.

Ružový Mesiac farbou ružový nebude 

Nedaj sa ale oklamať jeho menom, Ružový Mesiac i napriek pomenovaniu ružový nebude. Farmársky almanach uvádza, že jeho meno nie je odvodené od farby, ktorú by dosahoval, ale od kvetu. Konkrétne ide mrazuvzdornú kvetinu Flox šidlolistý, ktorý práve v jarnom období kvitne. Farba tohto divokého kvetu pôvodom z východnej Severnej Ameriky býva ružová.

NASA ale pripomína, že Mesiac má i množstvo iných mien, napríklad Mesiac klíčiacej trávy, Mesiac Vajca a medzi pobrežnými kmeňmi USA sa používal aj Mesiac Ryby, pretože vtedy plávali ryby proti prúdu, aby sa rozmnožili.

martin-adams-CzSoJM4OuO8-unsplash
zdroj: Unsplash/Martin Adams

V kresťanskom cirkevnom kalendári ide o veľkonočný mesiac, od ktorého sa počíta dátum Veľkej noci. Existujú však rozdiely medzi časom týchto astronomických udalostí a kalendármi, ktoré používajú východné a západné cirkvi.

Západné kresťanstvo (Katolícka cirkev, Evanjelická cirkev a mnohé protestantské cirkvi) bude sláviť Veľkú noc v nedeľu 17. apríla 2022, v nedeľu po tomto prvom jarnom splne. Východné kresťanstvo (Pravoslávna cirkev) oslávi východnú pravoslávnu Veľkú noc o týždeň neskôr v nedeľu 24. apríla.

CNN pripomína, že tohtoročný Ružový Mesiac nebude na rozdiel od toho minuloročného supermesiacom.

Pozorovanie Ružového Mesiaca môže zmariť počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav uvádza, že v sobotu nás čaká premenlivá oblačnosť a miestami prehánky alebo dážď, od stredných polôh sneženie. Na severe viac oblakov aj zrážok.

Takto zoradené planéty sme od roku 2005 videli len trikrát 

Okrem pozorovania splnu môže počasie sťažiť aj pozorovanie jedinečného vesmírneho „rebríku“ planét.

Od polovice mesiaca, pri pohľade zo severnej pologule, budú viditeľné planéty Saturn, Mars, Venuša a Jupiter zoradené v takmer dokonalom stúpajúcom planetárnom usporiadaní, uvádza ScienceAlert.

Pozorovať ich bude možné nadránom pred svitaním, na našom území okolo 4:30 – 05:00 hod. Zarovnanie sa začína ukazovať približne od 17. apríla, no najlepšie bude viditeľné po 20. apríli.

I keď my na Zemi vidíme planéty stúpajúcom uhle, v skutočnosti ide o optický klam.  

planéty
zdroj: Stellarium. Pohľad z 23. apríla

Slnečná sústava je skutočne plochá, pričom každá planéta obieha okolo Slnka v rovnakej rovine, takže akékoľvek vnímané zarovnanie je len trikom perspektívy v závislosti od toho, kde a kedy sa nachádzame.

Napriek tomu sú planétové zoradenia zriedkavé a nestávajú sa príliš často. Najviac zriedkavé sú zoskupenia, ktoré zahŕňajú toľko planét ako toto.

ScienceAlert pripomína, že takéto zriedkavé „rebríky“ sa od roku 2005 sa vyskytli iba trikrát, takže si to netreba nechať ujsť.

Live Science tvrdí, že vesmírne divadlo bude možné sledovať bez pomoci ďalekohľadu alebo teleskopu.

„Nie vždy máme túto príležitosť,“ povedala pre Live Science astronómka Michelle Nichols z chicagského Adler Planetarium. „Niekedy vidíme to jednu alebo dve (planéty) na oblohe; veľakrát to nie je žiadna.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, CNN, Science Alert, Live Science, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá