Obľúbená a lacná dovolenková destinácia opäť láka Slovákov. Dovolenka v nej sa ale môže nechcene predĺžiť

  • Turisti z Európy sa pomaly vracajú do Turecka
  • Uvoľnili sa opatrenia, ktoré sú ústretovejšie voči dovolenkárom
  • Pre vstup do krajiny stačí PCR alebo antigénový test, prípadne vakcinácia
  • Problematický je ale návrat domov. Slovensko zaradilo Turecko medzi červené krajiny
turecko
Unsplash/Artem Bryzgalov/Fatih Yürür
  • Turisti z Európy sa pomaly vracajú do Turecka
  • Uvoľnili sa opatrenia, ktoré sú ústretovejšie voči dovolenkárom
  • Pre vstup do krajiny stačí PCR alebo antigénový test, prípadne vakcinácia
  • Problematický je ale návrat domov. Slovensko zaradilo Turecko medzi červené krajiny

Turecko sa zvykne označovať ako brána medzi Európou a Blízkym východom. Turisti ju zvyknú vyhľadávať, a to ako obľúbenú dovolenkovú destináciu, ktorá ponúka lacné a jedinečné zážitky.

TOP 5 európskych rajov, ktoré lákajú stovky Slovákov. Cesta je krátka a užiješ si netradičnú dovolenku

Ani tento rok sa situácia napriek pandémii koronavírusu nezmenila a cestovné kancelárie naďalej predávajú dovolenky do Turecka. Česká cestovná kancelária Invia pre CNN Prima News uviedla, že asi 10 % jej klientov mieri do Turecka.

„Pred každou cestou za hranice, k moru alebo za turistikou, si prosím overte aktuálne podmienky vstupu. Pred návratom domov potom aktuálne podmienky vstupu na Slovensko, vyplývajúce z vyhlášky a cestovateľského semafora. A nezabudnite sa zaregistrovať na webe korona.gov.sk/ehranica, čo je povinnosť každého prichádzajúceho, bez ohľadu na krajinu, z ktorej sa vracia,“  upozorňuje štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus.

Kto sa dostane do Turecka?

Turci kvôli letnej turistickej sezóne zmiernili aj podmienky vstupu turistov do krajiny. Občania SR, ktorí nenavštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan sa môžu pri vstupe do Turecka preukázať platným certifikátom o úplnom zaočkovaní (dátum očkovania musí byť najmenej 14 dní pred vstupom do krajiny), alebo certifikátom potvrdzujúci prekonanie ochorenia COVID-19 v posledných 6 mesiacoch, uvádza web ministerstva zahraničia.

zdroj: Unsplash/Darren Lee

Cestujúci, ktorí predložia vyššie uvedené doklady, nemusia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny PCR test a absolvovať karanténu.

Turisti, ktorí nemajú potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní koronavírusu, sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín (od vstupu do krajiny). Výnimka z testovania platí pre deti do šesť rokov.

V krajine naďalej platia niektoré obmedzenia 

Pri vstupe do Turecka je taktiež potrebný cestovný pas a ministerstvo zahraničia odporúča aj vyplnenie vstupného registračného formuláru. Úspešná registrácia vygeneruje tzv. Hayat Eve Sigar kód (individuálny QR kód), ktorý vyhodnocuje potencionálne nakazenie držiteľa kódu. Individuálny kód je taktiež vyžadovaný pri vstupe do obchodných domov, reštaurácií či úradov.

zdroj: Unsplash/Febiyan

V krajine platia aj prísne epidemiologické opatrenia, ktoré zahŕňajú nedeľné zákazy vychádzania a zákaz vychádzania počas pracovných dní a sobôt v čase od 22:00 do 5:00.

Reštaurácie a kaviarne sú otvorené počas pracovných dní a sobôt v čase od 7:00 do 21:00 hod. Počas nedieľ budú vydávať stravu len formou donášky, resp. „take-away“. Otvorené sú ale múzeá či turistické atrakcie. 

V hoteloch aj na pláži bez rúška 

V Turecku sa nachádza viac ako 10 000 prevádzok s certifikátmi bezpečného cestovného ruchu (tzv. Safe Tourism Certificate), ktoré zahŕňajú nie len hotely, ale aj podniky, letecké spoločnosti, reštaurácie, kaviarne, dopravné prostriedky (autobusy, lode), zábavné parky a historické pamiatky. Hotely s certifikátmi sú kontrolórmi osobne kontrolované štyrikrát mesačne, aby sa zaistilo, že tieto miesta spĺňajú potrebné hygienické kritériá.

zdroj: Unsplash/Ahmet Sali

Nosenie rúšok v interiéroch a exteriéroch je naďalej povinné na celom území Turecka. CNN Prima News uvádza, že mnohé dovolenkové rezorty v skutočnosti nevyžadujú  nosenie rúška pre turistov v hoteli ani na pláži. Výnimkou sú hotelové reštaurácie. Aj v nich platia obmedzenia, turisti si nemôžu naberať jedlo sami v rámci švédskych stolov. Pravidelne sa tiež meria telesná teplota.

V prípade nakazenia sa na koronavírus má každý hotel vyhradené kapacity na izoláciu ubytovaných. Pozitívny človek putuje do karantény, kde na desiaty deň podstúpi PCR test. Ak je negatívny, môže karanténu opustiť. Karanténu si platia turisti sami, ale dá sa pripoistiť v cestovnom poistení.

Návrat domov je problematický 

Problematický je návrat domov. Slovensko zaradilo Turecko medzi červené krajiny, čo znamená povinnú registráciu pri príchode zo zahraničia. Dovolenkári, ktorí využili leteckú dopravu, navyše musia vyplniť elektronický formulár.

Povinná je tiež domáca karanténa, ktorá končí bez vykonania testu a pri bezpríznakovom priebehu dovŕšením jej 14. dňa.

zdroj: Unpslash/Hazal Ozturk

Ukončiť ju možno aj obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu, ktorý možno vykonať najskôr na ôsmy deň po návrate. Pre deti do 10 rokov sa karanténa končí zároveň s koncom karantény osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Osoby, ktoré prišli z Turecka a sú zaočkované alebo prekonali COVID-19, nemusia absolvovať domácu karanténu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN Prima News, MZV

Najnovšie videá

Trendové videá