Obľúbená a škodlivá zábava Slovákov doslova mení mozog, vie spôsobiť až demenciu

  • Alkoholová demencia sa svojimi prejavmi podobá na Alzheimerovu chorobu
  • Chronickým užívateľom alkoholu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy
Človek nalieva víno
Alkoholová demencia je podobná Alzheimerovej chorobe Reprofoto: Unsplash/CA Creative
  • Alkoholová demencia sa svojimi prejavmi podobá na Alzheimerovu chorobu
  • Chronickým užívateľom alkoholu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Alkoholová demencia môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Ide o typ kognitívnej poruchy, ku ktorej dochádza v dôsledku ťažkej konzumácie alkoholu počas dlhého časového obdobia.

Uvedené ochorenie je však podobné Alzheimerovej chorobe a dokáže vážne ovplyvniť pamäť, učenie a kognitívne funkcie. Preto sú v súvislosti s touto chorobou najohrozenejšou skupinou práve ľudia, ktorí alkohol užívajú roky.

Alkohol priamo ovplyvňuje ľudský mozog a jeho fungovanie. Jeho požívanie vo veľkých množstvách môže poškodiť mozgové bunky a narušiť schopnosť rozhodovať sa a používať vlastný úsudok. Všetky tieto faktory môžu prispieť k rozvoju demencie súvisiacej s alkoholom.

Poľský zdravotnícky portál Medonet uvádza, že alkoholová demencia sa v niektorých smeroch podobá Alzheimerovej chorobe. To práve v tom, že ovplyvňuje pamäť a kognitívne schopnosti. Rovnako ako pri Alzheimerovej chorobe, aj demencia súvisiaca s alkoholom sa častokrát považuje za nezvratnú, keď sa objaví.

Najnovší výskum publikovaný v roku 2022 vo vedeckom časopise Nature Communications ukázal súvislosti medzi pravidelnou konzumáciou alkoholu a zmenami v mozgu.

Vedci si všimli, že mozgy účastníkov, ktorí vypili tri jednotky alkoholu denne počas predchádzajúceho mesiaca, znížili bielu a sivú hmotu, takže ich mozog vyzeral o tri a pol roka starší. Pre porovnanie, za jednu jednotku sa považuje pol litra piva alebo malý pohár vína. Štúdie sa zúčastnilo 36 678 zdravých dospelých v strednom a vyššom veku.

Alkoholová demencia má rôzne prejavy

Stále sa však vedú diskusie, či má alkohol taký priamy toxický účinok na mozgové bunky, alebo je toto poškodenie spôsobené nedostatkom tiamínu, teda vitamínu B1. Výskumníci sa domnievajú, že ďalším faktorom vo vývoji demencie súvisiacej s alkoholom sú problémy s výživou.

Alkoholová demencia sa však môže vyskytnúť u každého, kto pije nadmerné množstvo alkoholu v priebehu niekoľkých rokov. Doposiaľ však nie sú známe konkrétne príčiny vzniku ochorenia. Pravdepodobne to ovplyvňuje strava či iné faktory životného štýlu.

Predpokladá sa, že poškodenie mozgu súvisiace s alkoholom je bežnejšie u ľudí vo veku 40 až 50 rokov. Ženy v strednom veku sú vystavené väčšiemu riziku negatívnych účinkov alkoholu v dôsledku rozdielov v hormónoch, zložení telesného tuku a ukazovateľoch výšky a hmotnosti. 

Príznaky alkoholovej demencie majú rozličné prejavy u každého pacienta. Všeobecne však zahŕňajú:

  • stratu pamäti,
  • problémy s učením sa nových vecí,
  • zmeny osobnosti,
  • zníženú pozornosť,
  • narušenie úsudku,
  • narušenie sociálnych zručností.

V počiatočných štádiách demencie súvisiacej s alkoholom sa príznaky spoznajú ťažko. Pacient zvyčajne dokáže žiť samostatne, ale vyskytujú sa jemné problémy s pamäťou (napríklad časté strácanie vecí).

V neskorších štádiách demencie súvisiacej s alkoholom sa príznaky stávajú závažnejšími. Pacient má vážnejšie výpadky pamäti a každodenné činnosti mu začínajú spôsobovať skutočné problémy. 

V konečnom štádiu alkoholovej demencie sú príznaky veľmi vážne. Pacient potrebuje pomoc pri činnostiach, ako je jedenie a kúpanie. Pacient sa správa nepredvídateľne a bez zábran, komunikácia s ním bude ťažká alebo dokonca nemožná.

Nad alkoholovou demenciou sa dá zvíťaziť

Ak sa však alkoholová demencia identifikuje včas, pacient sa môže podrobiť liečbe. Tá zahŕňa najmä ukončenie požívania akýchkoľvek alkoholických nápojov. Je potrebné dodať, že ak pacient pije alkohol dlhší čas, môžu sa objaviť abstinenčné príznaky vrátane zmätenosti, nepokoja a zmien nálady.

Vedci sa pýtajú, či pitie alkoholu zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, alebo či zvyšuje pravdepodobnosť, že sa rozvinie v skoršom veku ako zvyčajne.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rohit Kothari (@dr.rohitkothari)

Dnes sa väčšina odborníkov zhoduje na tom, že ľudia, ktorí pijú veľké množstvo alkoholu, majú vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby. To je dôvod, prečo odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí už trpia Alzheimerovou chorobou alebo demenciou, by nemali piť alkohol.

Nedávno sme taktiež informovali o alarmujúcej skutočnosti v súvislosti so Slovákmi. Podľa prieskumov má až 600-tisíc dospelých osôb nad 18 rokov vážny problém s konzumáciou alkoholu. To predstavuje približne 14 % populácie v tejto vekovej skupine.

Zdroje: Medonet, Nature Communications, Archív Startitup, YouTube/Howcast

Najnovšie videá

Trendové videá