Obľúbená aplikácia pridala novinku, na ktorú čakali desiatky tisíc Slovákov: Predáš tam aj doteraz nezvyčajné veci
- Ak aj ty nakupuješ na Vinted, zrejme ťa poteší, že po novom môžeš predávať aj elektroniku
- Má to svoje výhrady. Pozri sa, čo predávať môžeš a čo nie
- Ak aj ty nakupuješ na Vinted, zrejme ťa poteší, že po novom môžeš predávať aj elektroniku
- Má to svoje výhrady. Pozri sa, čo predávať môžeš a čo nie
Vinted je najrozšírenejší internetový secondhand v Európe a obľúbenosť si získal aj na Slovensku. Nenosíš svoje staršie oblečenie alebo si z neho vyrástol? Predaj ho na Vinted. Okrem toho, že uvoľníš miesto v šatníku, na tom môžeš aj zarobiť. A po novom nemusíš predávať len oblečenie, ale aj elektroniku. Platia pritom však nejaké pravidlá.
Slúchadlá predávať môžeš, mobil nie
CzechCrunch informuje o tom, že novú predajnú kategória na obľúbenom second-handovom trhovisku nájdeš už od augusta. Elektronika však nie je na Vinted žiadnou novinkou, ešte pred augustom si mohol predávať čítačky e-kníh, videohry, herné konzoly a príslušenstvo k nim, virtuálnu realitu či prenosné rádiá a reproduktory. Naopak, čo predávať nemôžeš, sú počítače, mobilné telefóny, tablety, TV, fotoaparáty, monitory, domáce spotrebiče, ako sú napríklad vysávač alebo žehlička a elektrické prístroje pre domáce zvieratá.
Milda Mitkute mala len 21 rokov, keď dostala s Justasom Janauskasom v roku 2008 úspešný nápad založiť Vinted. Narodila sa a vyrastala v Litve, inšpiráciu mala dlhé roky pred očami. Videla totiž svoje kamarátky, ako si vymieňali oblečenie. Také, ktoré už nenosili, lebo sa im buď už nepáčilo, alebo z neho vyrástli. Vtedy dostala nápad, prečo nevymyslieť platformu, kde by si ľudia vymieňali svoje oblečenie a pritom ušetrili nielen peniaze, ale aj životné prostredie.
Inspiring conversation between Milda Mitkute (Co-Founder, #Vinted) & Daiva Lialyte (CEO, Integrity PR) on “How to Build a #Unicorn🦄” at the #Women in Business breakfast hosted by the American Chamber of Commerce in #Lithuania at #Hotel #Pacai. #internationalwomensday #IWD2020 pic.twitter.com/1CnaLM4BlL
— Kristina Dryža (@KristinaDryza) March 5, 2020
Čo všetko môžeš ešte predávať?
Okrem vyššie spomenutej elektroniky môžeš teraz predať aj fitness hodinky, ktoré máš mesiace odložené v šuplíku, slúchadlá, puzdrá, kryty a fólie, nabíjačky, držiaky na mobilné telefóny, selfie tyče a dokonca aj klávesnice pre tablety. Ak sa čuduješ tomu, že toto si na Vinted videl už dávnejšie, nie si na omyle. U viacerých z týchto predmetov platilo to, že sa predávať síce smeli, no nemali samostatnú kategóriu.
Vinted nefičí len u nás, uchytil sa aj v iných európskych krajinách. Napríklad funguje aj u našich susedov v Česku, ďalej vo Veľkej Británii, Francúzsku, Poľsku, ale aj v Kanade a USA. Dokonca v Prahe, Berlíne, Vilniuse, Amsterdame a v Utrechte má aj vlastné kancelárie. Pred piatimi rokmi prekročila firma jednu miliardu dolárov.
Ako funguje predávanie na Vinted?
Ak si na to doteraz neprišiel, je to veľmi jednoduché. Do svojho zariadenia si stiahneš aplikáciu. Kúsok, ktorý chceš predať, nafotíš. Ak ide o značkový kúsok, nezabudni poriadne vyfotiť aj značku. Fotky potom nahráš do aplikácie, kde pridáš popis a nastavíš cenu. A po kliknutí na tlačidlo „Nahrať“ je tvoj inzerát na trhu. Nemusia si ho kúpiť len ľudia žijúci na Slovensku, inzeruješ aj do Česka a do Poľska.
Nahratím kúska do aplikácie sa tvoja cesta nekončí. Ak si niekto tvoj kúsok kúpi, musíš ho zabaliť, vytlačiť si predplatený adresný štítok a do 5 pracovných dní zásielku odniesť na podacie miesto. Ak si niekto zvolí Packetu, nemusíš ani vytlačiť štítok, na podacom mieste stačí nadiktovať kód. Peniaze ti prídu vtedy, keď kupujúci dostane svoju zásielku a potvrdí, že je všetko v poriadku.
Ak chceš na Vinted nakupovať, pri každom nákupe zaplatíš poplatok za službu Ochrana kupujúceho. Výška tohto poplatku nie je vždy rovnaká, predstavuje 5 percent z ceny kúska plus 0,70 eur za spoľahlivé vrátenie peňazí. Ak sa ti teda tvoja objednávka nepáči alebo ti náhodou nepríde, peniaze dostaneš naspäť.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CzechCrunch, Vinted.sk, Nordic Business Report, Tech EU