Obľúbená „bylinka babičiek“ dokáže znížiť cukor v krvi až o 60 %. Bojuje proti priberaniu

  • Harmančekový čaj je známy svojimi všestrannými liečivými vlastnosťami
  • Vďaka bioaktívnym zlúčeninám pomáha predchádzať obezite a cukrovke
Harmančekový čaj
Freepik/8photo
  • Harmančekový čaj je známy svojimi všestrannými liečivými vlastnosťami
  • Vďaka bioaktívnym zlúčeninám pomáha predchádzať obezite a cukrovke

Harmančekový čaj je prírodným liekom na mnoho zdravotných problémov. Tradične sa používa na zmiernenie tráviacich problémov, ako sú nadúvanie, nevoľnosť alebo poruchy trávenia. Svojimi upokojujúcimi účinkami výborne pôsobí proti úzkosti a depresii, podporujúc tak naše duševné zdravie a celkovú pohodu.

Vďaka vysokému obsahu živín a bioaktívnych látok prispieva aj k regulácii metabolizmu a môže pomáhať v znižovaní hladiny krvného cukru. To z neho robí potenciálny liek na obezitu, cukrovku či metabolický syndróm.

Obezita

Harmanček, patriaci do čeľade Asteraceae, je známy vďaka drobným kvetom, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú sedmokrásky. Tieto kvety je možné sušiť a následne použiť na prípravu čaju. Ako uvádza Medical News Today, harmančekový čaj sa všeobecne považuje za bezpečný a dobre tolerovateľný.

Zložky nájdené v kvetoch harmančeka, ako sú polyfenoly a esenciálne oleje, vykazujú rozličné biologické aktivity. Medzi ne patria antioxidačné, protizápalové a modulačné účinky na energetický metabolizmus. Tieto vlastnosti činia harmančekový čaj nielen príjemným nápojom, ale aj obzvlášť prospešným pre naše zdravie. 

Hlavnou aktívnou zložkou harmančeka je apigenín, flavonoid, ktorý má silné protizápalové účinky a spomaľuje proces starnutia. Vedecké štúdie potvrdili účinok harmančeka aj pri prevencii a liečbe metabolických porúch spojených s obezitou. Napríklad u myší, ktoré konzumovali stravu bohatú na tuky, zabránil zvýšeniu telesnej hmotnosti a hromadeniu tuku.

Okrem apigenínu obsahuje aj ďalší flavonoid s názvom luteolín, ktorý má antioxidačné, protinádorové, protizápalové a antimikrobiálne účinky. Pozorované boli aj jeho priaznivé účinky z hľadiska obezity a inzulínovej rezistencie. Zaujímavosťou je, že luteolín zvyšuje expresiu hormónu adiponektínu, čím prispieva k efektívnejšiemu rozkladu mastných kyselín.

Zdá sa, že extrakt z harmančeka je efektívnejší než jeho jednotlivé zložky, pretože tieto komponenty pôsobia na rôzne bunkové a proteínové ciele a v kombinácii môžu poskytnúť synergický účinok.

Cukrovka

Cukrovka typu 2 je chronické metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi a problémami s produkciou inzulínu. Ako uvádza Your Phyto, ide o siedmu najčastejšiu príčinu úmrtí na celom svete.

Medzi jej hlavné rizikové faktory patria obezita, nedostatok fyzickej aktivity, zlý stav čriev a nadmerná konzumácia cukrov. Cukrovka spôsobuje nadprodukciu voľných radikálov a zároveň oslabuje obranyschopnosť organizmu, čím vytvára podmienky pre oxidačný stres.

Laboratórne štúdie naznačujú, že extrakty z listov harmančeka môžu efektívne znižovať hladinu glukózy v krvi a poskytujú ochranu β-bunkám pankreasu pred poškodením spôsobeným oxidáciou. V rámci jednej štúdie došlo k výraznému poklesu hladiny glukózy v krvi, a to až o 60 %.

Ďalšie randomizované kontrolované štúdie (RCT) so zúčastnenými pacientmi trpiacimi cukrovkou typu 2 odhalili, že pravidelné podávanie harmančeka prinieslo výrazné zlepšenie úrovní HbA1C a množstva sérového inzulínu v porovnaní s kontrolnou skupinou užívajúcou placebo.

Ako najefektívnejší spôsob využitia týchto priaznivých účinkov sa ukázalo pitie harmančekového čaju po jedle. Podľa výskumu zverejneného v magazíne Nutrition sa za optimálne množstvo považujú 3 šálky harmančekového čaju denne.

Zdroje: Medical News Today, Pubmed, Your Phyto, Science Direct

Najnovšie videá

Trendové videá