„Obľúbená chyba“ šoférov môže stáť desiatky eur. Mnohí si myslia, že je čin legálny
- Na chodníkoch sa podľa zákona parkovať môže
- Všetko však komplikuje dopravná značka
- Na chodníkoch sa podľa zákona parkovať môže
- Všetko však komplikuje dopravná značka
Treba si však uvedomiť, že sa v tomto kontexte pod pojmom cesta rozumie aj to, čo používajú vodiči vozidiel a chodci. Cestou sa teda môže v danom kontexte rozumieť vozovka aj chodník. Tým vzniká rozpor medzi bežne používanými termínmi a tým, čo definuje zákon, čím sa vytvára priestor pre rôzne interpretácie alebo dokonca nesprávne výklady.
Vyhláška č. 30/2020 Ministerstva vnútra Slovenskej republiky z 13. februára 2020 o dopravnom značení obsahuje sedem príloh, kde v prílohe č. 3 s názvom Regulačné značky nájdeme jasnú odpoveď na otázku, či platí značka Zákaz státia aj na susednom chodníku.
Dopravné značky Zákaz zastavenia (č. 270) a Zákaz státia (č. 271) majú v popise uvedené, že zákaz sa vzťahuje aj na priľahlý chodník. Podľa sadzobníka pokút ukladaných v blokovom konaní (platný od 1.8.2022) sa za porušenie zákazu zastavenia a státia na chodníku ukladá pokuta 40 €.
Dopravné značky Zákaz státia a Zákaz zastavenia teda platia aj pre susedný chodník, čo znamená, že za takouto značkou na chodníku vodič nesmie zaparkovať.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy