Obľúbená destinácia otvára svoje brány Slovákom po viac než 20 mesiacoch. Už nechce ničiť turizmus

  • Izrael po viac ako 20 mesiacoch uvoľňuje svoje obmedzenia na hraniciach 
  • Rovnako dochádza k zmenám aj v Austrálii. Obyvatelia môžu po 18 mesiacoch vycestovať do zahraničia
  • V Thajsku rušia zákaz vychádzania. Slovensko sa ocitlo na zozname nízkorizikových krajín
hranice
Unsplash/Matteo Jorjoson, Joseph Barrientos
  • Izrael po viac ako 20 mesiacoch uvoľňuje svoje obmedzenia na hraniciach 
  • Rovnako dochádza k zmenám aj v Austrálii. Obyvatelia môžu po 18 mesiacoch vycestovať do zahraničia
  • V Thajsku rušia zákaz vychádzania. Slovensko sa ocitlo na zozname nízkorizikových krajín

Izrael dnes po prvýkrát od začiatku pandémie, teda od marca 2020, otvára svoje hranice pre turistov. Drvivá väčšina ľudí zo zahraničia nemala počas pandémie povolený vstup do krajiny. Očakávané znovuotvorenie hraníc sa v priebehu roka niekoľkokrát oneskorilo, práve kvôli pribúdajúcim číslam nakazených, píše portál The Times of Israel. 

Od dnes môžu do krajiny priletieť ľudia, ktorí sú buď plne zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19, prípadne majú potvrdenie o prekonaní ochorenia. Negatívny test musia mať všetci. Opätovné otvorenie hraníc je zásadným krokom k určitej obnove turistického priemyslu Izraela, ktorý bol počas pandémie zdevastovaný bezpečnostnými opatreniami.

„Aj počas celosvetovej pandémie koronavírusu zostal záujem o návštevu Izraela vysoký. Izraelské ministerstvo turizmu dlhodobo pracovalo na hľadaní kreatívnych riešení, ktoré by uľahčili bezpečný príchod turistov do krajiny,“ uviedlo Izraelské ministerstvo turizmu k dnešnému otvoreniu hraníc.

V posledných mesiacoch zaviedli skúšobný program, s niekoľkými tisíckami zahraničných turistov, prevažne z Ameriky a Európy, ktorí navštívili rôzne miesta krajiny.

Viacero obmedzení

Nie všetci turisti však budú môcť okamžite pricestovať a navštíviť Izrael. Podľa portálu The Times of Israel budú turisti čeliť značným obmedzeniam. Vstup bude povolený iba cestujúcim z krajín, ktoré nie sú podľa Covid semaforu označené červenou farbou, z dôvodu vysokej miery pozitivity.

Pricestovať budú môcť osoby, ktoré boli zaočkované maximálne pred pol rokom pred nástupom do lietadla. Medzi druhou a treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 musí pred vstupom do krajiny uplynúť 14 dní.

Na Slovensku už je spustené očkovanie 3. dávkou vakcíny. Určené je pre vybranú skupinu pacientov a ľudí starších ako 55 rokov.  

Od 15. novembra Izrael povolí vstup aj ľuďom zaočkovaných ruskou vakcínou Sputnik V, aj napriek tomu, že nemá známku schválenia WHO. Je to z dôvodu zmeny politiky pre krajinu, ktorá doteraz uznávala iba vakcíny schválené Americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

Generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Nachman Ash potvrdil, že ľudia, ktorí boli zaočkovaní Sputnikom V, sa budú musieť okrem štandardných PCR testov podrobiť aj špeciálnym serologickým testom. Ten budú musieť návštevníci absolvovať pred aj po príchode do Izraela. Serologický test, ktorý overuje prítomnosť protilátok, by mal dodatočne overiť, či ľudia, ktorí vstupujú do krajiny, sú naozaj imúnni voči koronavírusu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Na otvorenie hraníc majú odborníci rôzne názory

Zatiaľ čo predstavitelia cestovného ruchu znovuotvorenie hraníc privítali, zo strany zdravotníkov sa vítanie turistov stretlo so zmiešanou reakciou. Niektorí sa obávajú, že Izrael vystavia novým variantom.

„Nemali by sme prehnane testovať imunitu, ktorú sme si tu vybudovali,“ povedal minulý týždeň pre The Times of Israel profesor Gabi Barbash, bývalý generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva. Obáva sa, že obrovský nával turistov zo všetkých krajín sveta, bude príliš veľký na udržanie si aktuálnej pandemickej situácie.

„Nie som v pozícii, aby som povedal, či je to nesprávne, alebo správne, ale mám obavy,“ povedal. „Obávam sa, že povolíme vstup ľuďom, ktorí sú na oko imúnni, ale v skutočnosti imúnni nebudú,“ dodal. Obzvlášť je znepokojený Ruskom, kde denné úmrtia v dôsledku Covidu dosiahli nové maximum.

Špecialista na infekčné choroby na rozdiel od Barbasha nemá žiadne veľké obavy. „Väčšina krajín bola oveľa tolerantnejšia ako Izrael. Nie je potrebné pokračovať v devastovaní cestovného ruchu. Môžeme akceptovať riziko na základe predpokladu, že v Izraeli stále existuje nejaký komunitný prenos a príchody zo zahraničia len mierne pridajú,“ povedal pre The Times of Israel.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Austrálčania oslavujú

Okrem Izraela svoje hranice od dnes po viac ako 18 mesiacoch otvára aj Austrália, uvádza portál CNBC. Úrady povolili po prvýkrát od začiatku pandémie svojim zaočkovaným občanom opustiť krajinu bez toho, aby potrebovali výnimku. Nové uvoľnenie obmedzení na medzinárodných hraniciach sa zatiaľ týkajú iba austrálskych občanov a osôb s trvalým pobytom a ich blízkych. 

Turisti zo zahraničia majú vstup do krajiny stále obmedzený, výnimka však platí pre cestujúcich z Nového Zélandu. Austrália mala jednu z celosvetovo najprísnejších politík na hraniciach počas celej pandémie. 

Thajsko otvorilo svoje brány pre Slovákov

Thajsko v pondelok po roku a pol znovu otvorilo svoje hranice pre turistov. Plne zaočkovaní cestujúci zo 63 krajín môžu vstúpiť do kráľovstva v juhovýchodnej Ázii s negatívnym testom a bez nutnosti podstúpiť izoláciu. Informovala o tom agentúra DPA.

Thajské úrady cez víkend znova rozšírili príslušný zoznam „nízkorizikových“ krajín, na ktorom sa ocitlo ďalších 17 krajín vrátane Slovenska, vyplýva zo správy denníka Bangkok Post.

Thajsko potrebuje naliehavo príjmy z odvetvia cestovného ruchu, ktoré koronakríza takmer úplne ochromila. Do krajiny prichádzalo pred pandémiou každoročne takmer 40 miliónov návštevníkov a cestovný ruch sa podieľal na HDP krajiny takmer 20 percentami.

Očakávajú milióny turistov

Tentoraz úrady očakávajú v najbližších šiestich mesiacoch viac než milión zahraničných turistov. Na letisko v Bangkoku priletí v pondelok 61 letov, pričom thajská metropola otvorí aj svoje hlavné turistické atrakcie, vrátane niekoľko mesiacov uzavretého Veľkého paláca, píše DPA.

Vláda sa tiež snaží zmierňovať obmedzenia a namiesto komplikovaného systému povoľovania vstupu zaviedla tzv. Thailand Pass, o ktorý musia návštevníci požiadať online.

Zrušila tiež nočný zákaz vychádzania – aspoň v Bangkoku – a reštaurácie môžu znova podávať alkohol. Všade však platí povinnosť nosiť rúška. Turisti môžu do Thajska prísť, ak sa v posledných 21 dňoch zdržiavali na území 63 nízkorizikových krajín, pričom potrebujú negatívny PCR test starý najviac 72 hodín.

Po príchode znova absolvujú PCR test a počkajú na výsledky v niektorom z hotelov schválených vládou, v ktorom si zarezervujú jednu noc. Ak budú mať negatívny výsledok, môžu sa od druhého dňa pohybovať voľne v krajine. Nezaočkovaní ľudia musia stráviť desať dní v izolácii v hoteli.

Mnohí zo 70 miliónov Thajčanov sa však na otváranie krajiny pozerajú s obavami. Bangkok Post informoval, že až 92 percent respondentov prieskumu ministerstva zdravotníctva sa bojí novej vlny pandémie. Podľa odhadov je proti koronavírusu plne zaočkovaných len 42 percent obyvateľov krajiny, mnohí čínskymi vakcínami. V pondelok hlásili thajské úrady 8 165 nových prípadov nákazy a 55 úmrtí v súvislosti s covidom.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: The times of Israel, TASR, MZV, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá