Obľúbená destinácia Slovákov má veľký problém. Letnú sezónu ohrozuje epidémia nebezpečného hmyzu

  • Španielsko hlási obrovské problémy so švábmi
  • Objavujú sa v domácnostiach aj na uliciach
  • Destinácia vydala výstrahu
šváby
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Španielsko hlási obrovské problémy so švábmi
  • Objavujú sa v domácnostiach aj na uliciach
  • Destinácia vydala výstrahu

Španielsko tento rok čelí neobvyklej výzve, ktorá môže nepríjemne zasiahnuť turistov, ale aj domácich obyvateľov. Krajinu zasiahla invázia švábov. Hmyz sa objavuje na uliciach, v obchodoch a dokonca aj v domácnostiach. Informuje o tom portál CNN Prima.

Príčinou je dlhodobé teplé počasie, ktoré vytvára ideálne podmienky pre ich rýchle množenie a genetické mutácie. Tieto mutácie navyše spôsobujú, že šváby sú odolné voči bežným biocídnym prípravkom, čo komplikuje snahy o ich elimináciu.

Španielsko vydalo pre letnú sezónu kvôli švábom dokonca výstrahu. Odborníci varujú, že teplé počasie urýchľuje ich životný cyklus, čo vedie k enormnému nárastu ich výskytu.

Výskyt švábov sa zhoršil natoľko, že sa už neobjavujú iba v noci, ale čoraz častejšie aj počas dňa. Šváby preferujú teplé a vlhké prostredie, čo z nich robí častých návštevníkov kuchýň a kúpeľní, kde sa schovávajú v potrubí a za spotrebičmi.

V reakcii na túto situáciu sa Španielsko pokúša o menej invazívne a udržateľnejšie metódy kontroly. Preferovanými spôsobmi boja proti týmto škodcom sú v súčasnosti mechanické pasce a zlepšené hygienické postupy.

Na ochranu pred švábmi sa odporúča dodržiavať vysoké hygienické štandardy, minimalizovať vlhkosť v interiéroch a pravidelne kontrolovať tmavé a vlhké zákutia. Dôležité je tiež utesniť všetky otvory a praskliny v stenách, kde by sa hmyz mohol ukryť.

Riziko štípancov

Kým Španielsko bojuje so švábmi, Bratislavu zrejme čoskoro zrejme potrápi iný druh hmyzu. Sú ním komáre, ktorých liahniská aktivovalo vyliatie riek Dunaj a Morava.

Ako informuje magistrát na sociálnej sieti, od začiatku roku vykonali už viac ako 250 zásahov a viac ako 5 000 terénnych monitoringov liahnísk, ktoré vznikali následkom miestnych zrážok. „Najproblematickejšie liahniská však vznikajú práve teraz, na rozsiahlych zaplavených územiach,“ uvádza mesto s tým, že situáciu monitorujú a zasahujú.

Na zaplavených plochách sa v závislosti od teploty a hĺbky vody do niekoľkých hodín liahnu larvy komárov. „Najintenzívnejší vývin lariev sa deje po ustálení hladiny, čiže keď na zaplavenej ploche prestáva prúdiť voda z hlavného toku,“ vysvetľujú s tým, že larvy komárov sa liahnu najmä v stojatej vode, kde im nehrozí odplavenie do hlavného toku rieky.

Komár na ruke
zdroj: Freepik/@jcomp

„Zaplavené plochy každý deň monitorujeme. Ak sa v odobratej vzorke vyskytnú larvy, ihneď zasahujeme,“ dodáva magistrát s tým, že larvicíd BTI ničí larvy komárov.

Podľa terénu zasahujú prostredníctvom chrbtových chrličov, člnov, dronov a v prípade najväčších plôch aj helikoptérou. „Po zásahu opäť kontrolujeme liahnisko, či bol zásah úspešný a v prípade zostávajúcich lariev zásah opakujeme,“ konštatuje mesto.

Ako dodáva, larvicíd BTI pri správnej aplikácii ničí 100 percent lariev v liahnisku skôr, ako sa z nich vyliahnu komáre. „Keďže je selektívny, na rozdiel od škodlivých chemických postrekov ním môžeme zasahovať aj v chránených územiach III. a IV. stupňa,“ doplnila samospráva.

Napriek prijatým opatreniam mesto upozorňuje, že na území Bratislavy sa nachádzajú rozsiahle liahniská aj na záplavových plochách s V. stupňom ochrany.

„Tu nie je možné zasahovať ani s BTI a už vôbec nie chemickými postrekmi,“ vysvetlil magistrát s tým, že komáre z týchto liahnísk môže vietor zaviať aj do obývaných častí mesta. „Vďaka zásahom na všetkých ostatných plochách však zničíme miliardy komárov a bez týchto zásahov by situácia bola výrazne horšia,“ uzavrelo mesto.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: CNN Prima, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá