Obľúbená destinácia Slovákov prichádza s „bičom“ pre vodičov. Špeciálny radar zaznamená až 3 priestupky
- Cesta na vysnívajú dovolenku k moru sa môže vodičom-turistom poriadne predražiť
- Chorvátska polícia chce bojovať s vodičmi, ktorí nerešpektujú pravidlá
- Cesta na vysnívajú dovolenku k moru sa môže vodičom-turistom poriadne predražiť
- Chorvátska polícia chce bojovať s vodičmi, ktorí nerešpektujú pravidlá
Ak tento rok plánuješ dovolenku pri mori v Chorvátsku a chystáš sa na ňu autom, zrejme by si si mal dať pozor na nové špeciálne radary, ktoré poznajú nielen prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti, ale aj ďalšie dopravné priestupky.
Ako píše chorvátsky denník Dnevnik.hr, cesta na vysnívajú dovolenku k moru sa môže vodičom-turistom poriadne predražiť. Chorvátska polícia chce totiž bojovať s vodičmi, ktorí nerešpektujú základné pravidlá.
Nové radary môžu identifikovať, okrem prekročenej rýchlosti, aj to, či vodič za volantom telefonuje alebo či je pripútaný bezpečnostným pásom. „Miesta inštalácie boli vybrané tak, aby boli na tých komunikáciách, kde dochádza k najväčšiemu počtu dopravných nehôd,“ povedal vedúci dopravnej polície Krešimir Mišič.
Práve vysoká rýchlosť, telefonovanie za volantom a nepripútanie sa, sú hlavnými príčinami vážnych dopravných nehôd. Nové kamery (radary) by tomu mali zabrániť.
Riešením by bolo viac policajtov
Ako uvádza tn.nova.cz, ktorá sa odvoláva na web Autonet.hr, po celom Chorvátsku bude 111 krytov a v nich zatiaľ 37 kamier. Nie v každom kryte bude funkčná kamera, čo ale na prvý pohľad nepôjde rozpoznať.
„Je to dobre. Dávajú tak rovnako pozor na chodcov,“ povedal Vlado z rady občanov. Kritici by však na ceste radšej prijali viac policajtov. „Vodiči pri pohľade na kameru spomalia na povolenú rýchlosť a tím zakonodarcovia dosiahnu svoje. Potom ale pokračujú ako predtým. Viac policajtov na ceste by malo lepšie výsledky,“ uvažuje dopravný expert Kristijan Tičan.
Dubrovník láka domácich
Turistická perla Chorvátska, historické mesto Dubrovník, sa snaží prilákať späť domácich obyvateľov. Vyhnali ich vysoké ceny rezidenčných nehnuteľností po veľkom náraste prenájmov pre turistov. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Plán, ktorý sa mesto chystá predložiť na budúci mesiac, zahŕňa zákaz vydávania nových povolení na prenájom súkromných bytov a domov, podľa vzoru iných turistických destinácií v Európe.
Dubrovník, známy svojimi barokovými kostolmi, renesančnými palácmi a veľkolepou polohou na skalnatom pobreží Jadranského mora, je obľúbenou zastávkou výletných lodí. Priťahuje milióny návštevníkov z celého sveta, ktorí prinášajú do národnej ekonomiky potrebné príjmy.
Úspech lokality zapísanej v Zozname svetového dedičstva UNESCO si však vyžiadal svoju daň. Turisti upchávajú úzke uličky a zvyšujú nájomné. Miestni obyvatelia už obývajú len 30 % rezidenčných nehnuteľností v starom meste.
Starosta Mato Frankovič sa sťažuje, že mladí ľudia odchádzajú, pretože nájmy sú také drahé, že si ich nemôžu dovoliť. Očakáva, že mestské zastupiteľstvo v apríli schváli nariadenie, ktoré zakáže nové povolenia na prenájom v starom meste a jeho okolí. Tento krok je podľa Frankoviča aj súčasťou záväzku mesta plniť pravidlá UNESCO.
Dubrovník už začal s výkupom bytov, ktoré ponúkne mladým rodinám na 10 rokov. Chce zakázať krátkodobé prenájmy bytov vo väčších domoch.
„Ľudia tvoria mesto“
V roku 2018 obmedzil Dubrovník počet turistov z lodí, ktorí môžu naraz vstúpiť do mesta, na 4 000 osôb. „Budeme chrániť historické základy mesta a umožníme tam ľuďom žiť a tráviť čas,“ povedal Frankovič.
Aj úrady v iných obľúbených európskych mestách sa snažia získať ich „späť“ pre miestnych obyvateľov. Nie všetci v Dubrovníku však súhlasia so zmenami.
Agentúra Hedera Estate, ktorá spravuje približne 150 ubytovacích jednotiek v Dubrovníku, hovorí, že ubytovanie v súkromí je pre komunitu oveľa lepšie v porovnaní s veľkými hotelmi a rezortmi. Z nich majú totiž profit len ich majitelia, často ide o veľké zahraničné hotelové siete.
Bežní obyvatelia však plány radnice vítajú a veria, že vrátia ľudí späť do mesta, pretože „ľudia tvoria mesto“.
Zdroje: tn.nova.cz, dnevnik.hr, Autonet.hr, TASR