Obľúbená destinácia Slovákov ukončuje „apartmanizáciu“. Nový zákon sa výrazne dotkne všetkých turistov

  • V rámci plánu obnovy sa Chorvátsko chystá na masívnu zmenu turistickej politiky
  • Samosprávy budú mať právomoci regulovať turistické zariadenia
Dubrovnik
Unsplash/Mj
  • V rámci plánu obnovy sa Chorvátsko chystá na masívnu zmenu turistickej politiky
  • Samosprávy budú mať právomoci regulovať turistické zariadenia

Chorvátsko stojí na prahu zásadnej zmeny v oblasti riadenia cestovného ruchu so zavedením nového zákona o cestovnom ruchu s účinnosťou od 1. januára 2024.

Tento inovatívny zákon, historicky prvý svojho druhu, zavádza povinnosť vytvárať plány destinačného manažmentu, čím položí základný kameň pre stratégiu rozvoja odvetvia.

Udržateľný cestovný ruch

Na čele tohto legislatívneho úsilia stojí ministerka Nikolina Brnjac, ktorá tento zákon zaradila do súladu s ambicióznou Stratégiou udržateľného rozvoja cestovného ruchu Chorvátska, ktorá má byť úplne realizovaná do roku 2030. Zosúladenie je podporené rozsiahlym financovaním vo výške 1,3 miliardy eur, získaných z Národného plánu obnovy a odolnosti a doplnených zo zdrojov EÚ a chorvátskeho štátneho rozpočtu.

Táto investícia podčiarkuje záväzok Chorvátska k premenám v sektore cestovného ruchu, s cieľom zabezpečiť jeho udržateľný rast a zvýšiť konkurencieschopnosť na globálnom trhu.

Hlavným cieľom zákona o cestovnom ruchu je vytvoriť spoľahlivý rámec na riadenie rozvoja cestovného ruchu založený na presných poznatkoch z údajov. Cieľom tejto stratégie je zachovať prírodné zdroje a priestor, zvýšiť kvalitu života miestnych obyvateľov v turisticky vyťažených oblastiach a postaviť chorvátsky cestovný ruch ako významného hráča na svetovej scéne, píše portál N1info.

Koniec krátkodobého prenájmu?

V rámci tohto významného kroku smerom k udržateľnému cestovnému ruchu sa Chorvátsko chystá regulovať rozrastajúce sa súkromné turistické ubytovacie zariadenia pozdĺž malebného pobrežia.

Tento právny predpis, ktorý nedávno ratifikoval parlament, dáva miestnym samosprávnym jednotkám právomoc strategicky riadiť a prípadne obmedziť počet týchto ubytovacích zariadení.

dubrovnik
zdroj: Pixabay/Ivan Ivankovic

Podľa nového zákona budú mestá a obce povinné aplikovať už vyššie spomenuté plány destinačného manažmentu, ktoré sa budú prehodnocovať každé štyri roky.

Tieto plány, na ktorých budú spolupracovať turistické združenia, miestne a regionálne orgány a členovia komunít, budú vychádzať z únosnosti jednotlivých lokalít – v podstate sa bude posudzovať maximálny počet turistov, ktorý je možné udržateľne ubytovať, informuje portál 24ur.

Regulácia turizmu ako celok

Okrem toho miestne samosprávne orgány získajú právomoc obmedziť množstvo, typ a kategóriu turistických a pohostinských zariadení v rámci svojej oblasti pôsobnosti. To zahŕňa právomoc zaviesť ekologický príspevok na cestovný ruch a zakázať otváranie nových apartmánov a pohostinských zariadení.

Je potrebné zdôrazniť, že niektoré pobrežné mestá, ako napríklad Dubrovník, už uvažujú o takýchto obmedzeniach, čo znamená aktívny prístup k vyváženiu rastu cestovného ruchu s environmentálnou udržateľnosťou a blahobytom komunity.

Dodatočne plánuje ministerstvo vytvoriť verejnú databázu projektov, ktoré sa považujú za rozhodujúce pre rozvoj destinácie. Tieto projekty budú oprávnené na financovanie z Fondu cestovného ruchu, ktorý poskytne dôležité zdroje pre iniciatívy, ktoré sú v súlade s cieľmi udržateľného a zodpovedného rozvoja cestovného ruchu.

Tento aspekt zákona zabezpečuje efektívne a transparentné prideľovanie zdrojov a podporuje projekty, ktoré zmysluplne prispievajú k všeobecnému cieľu udržateľného cestovného ruchu, pripomína N1info.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: N1info, 24ur

Najnovšie videá

Trendové videá