Obľúbená destinácia Slovákov zápasí s agresívnou rybou. Útoky končia fatálne, varujú odborníci

  • Nebezpečná ryba spôsobí bolestivé uhryznutia
  • Po jej útoku muselo dieťa podstúpiť operáciu
  • Grécki rybári varujú všetkých turistov
Štvorzubec
Ilustračný obrázok, Štvorzubec Archív/CANVA
  • Nebezpečná ryba spôsobí bolestivé uhryznutia
  • Po jej útoku muselo dieťa podstúpiť operáciu
  • Grécki rybári varujú všetkých turistov

Invázne tropické ryby ohrozujú turistov dovolenkujúcich v Grécku. Štvorzubce, ktoré nie sú pôvodným druhom v Stredozemnom mori, sa opäť objavujú v gréckych vodách. Podľa gréckych rybárov štvorzubce predstavujú vážne nebezpečenstvo pre zdravie ľudí. Vyskytujú sa aj v lokalitách obľúbených u slovenských dovolenkárov. 

Podľa portálu tn.nova.cz s odvolaním na BBC Greece krajina za posledné obdobie eviduje už 28 útokov na ľudí. Tí v dôsledku útokov prišli o prsty. 

Ostré zuby a jed bez protilátky

Štvorzubce predstavujú pre kúpajúcich sa hrozbu. Tieto nebezpečné ryby sa do Stredozemného mora dostali cez Suezský prieplav spolu s inými invaznými druhmi. Ich výskyt bol zaznamenaný pri pobreží Grécka, Izraela, južného Turecka a Cypru. V Grécku sa najčastejšie vyskytujú pri Kréte, Dodekanézskych ostrovoch a na juhu Kykladských ostrovov.

Štvorzubcom sa „darí“ ľudí pripraviť o prsty pre ich zuby. Tieto tropické ryby, dlhé približne 40 centimetrov, majú charakteristický tvar hlavy, vyznačujú sa veľmi ostrými a tvrdými zubami a silným stiskom. Tieto atribúty sú podstatné pre ich obživu, keďže sa bežne živia napríklad krabmi, ktorých schránku zvládnu bez problémov rozlúsknuť.

Pri zuboch ich hrozba nekončí. Štvorzubce sú totiž aj veľmi jedovaté. „Na celom svete žije asi 200 druhov štvorzubcov. Z nich je zhruba štvrtina jedovatá. V Grécku je tých druhov päť alebo šesť a všetky sú jedovaté,“ ozrejmila morská biologička Paraskevi Karahle. Neurotoxíny v ich mäse a orgánoch môžu po konzumácii u človeka spôsobiť paralýzu svalov a v krajnom prípade aj udusenie.

Konzumácia štvorzubca bez špeciálnej úpravy môže mať až fatálne následky. Karahle dodala, že záleží na tom, koľko mäsa človek skonzumuje a aké odolné je jeho telo. „Doteraz, bohužiaľ, neexistuje protilátka,“ vysvetlila.

 

@constantinos_rek 📍Αμμουδαρα Αγιος Νικολαος #crete #summervibes #summertime #lagokefalos ♬ LALALALA – Marina Satti

Výskyt v obľúbených destináciách Slovákov

Na útoky štvorzubcov, odborným menom Lagocephalus, upozornil aj prezident profesionálnych rybárov prefektúry Heraklion Yiannis Androulakis. Ten podľa portálu Greek Reporter zdôraznil, že tieto incidenty nie sú ojedinelé. „S lagocefalom sa stalo už príliš veľa nehôd. A čo sme už povedali orgánom regiónu Kréta, je informovať svet o týchto rybách, pretože sú agresívne a môžu sa objaviť aj v plytkých vodách.“

Ako uvádza portál, jeden z najšokujúcejších incidentov sa stal v meste Sitia na Kréte. Štvorzubec tam napadol dieťa, to muselo pre zranenia podstúpiť operáciu. Okrem Kréty, ktorú ako dovolenkovú destináciu obľubuje mnoho Slovákov, bolo niekoľko takýchto incidentov zaznamenaných aj na iných ostrovoch. Napríklad na Kalymnose.

Ako však upozorňuje prezident profesionálnych rybárov, ide len o zaznamenané incidenty. „Toto sú známe incidenty. Verím, že je ich oveľa viac, ale nezverejňujú sa, aby nepoškodili cestovný ruch,“ dodáva Androulakis.

Okrem útokov na ľudí ryba ohrozuje aj vodný ekosystém. Grécki rybári sú zúfalí, keďže im ryba už znížila množstvo, ktoré dokážu uloviť. Vyzývajú preto štát a región Kréta, aby okamžite konali. „Lagocephalus doslova zničil rybárov a morské prostredie. Potrebujeme financie na boj proti tejto hrozbe,“ zdôraznil Androulakis.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Greek Reporter, BBC Greece, tn.nova.cz

Najnovšie videá

Trendové videá