Obľúbená dovolenková destinácia Slovákom zažíva ekologickú katastrofu. Greta Thunberg jej na pomoc pošle tisíce eur
- Na ostrove Maurícius vyhlásili stav environmentálnej núdze po tom, ako japonská loď uviazla na plytčine a začali z nej unikať tony paliva
- Informoval o tom tamojší premiér Pravind Jugnauth po tom, ako satelitné snímky ukázali tmavé škvrny v tyrkysových vodách v blízkosti prírodnej oblasti, ktorú vláda označila za „veľmi citlivú“
- Na ostrove Maurícius vyhlásili stav environmentálnej núdze po tom, ako japonská loď uviazla na plytčine a začali z nej unikať tony paliva
- Informoval o tom tamojší premiér Pravind Jugnauth po tom, ako satelitné snímky ukázali tmavé škvrny v tyrkysových vodách v blízkosti prírodnej oblasti, ktorú vláda označila za „veľmi citlivú“
Loď viezla približne 4000 ton paliva a trhliny sa objavili v jej trupe. Podľa premiéra situácia predstavuje veľké nebezpečenstvo pre krajinu, v ktorej žije 1,3 milióna obyvateľov a je závislá od turizmu. Situáciu si všimla aj mladá švédska aktivistka Greta Thunberg potom, čo od tamojších obyvateľov obdŕžala naliehavú správu.
„Sme v stave environmentálnej pohotovosti po rozliatí oleja v našich lagúnach! Ľudia sa začali mobilizovať, ale my sme malý tropický ostrov s obmedzenými zdrojmi. Prosím, viete nám pomôcť? Potrebujeme špeciálne vybavenie na odstránenie oleja z pobrežia a mora,“ píše sa vo výzve pre aktivistku.
„Samozrejme, že ropné a lodné spoločnosti by mali platiť za škody, ktoré napáchali. Ale keďže im to je evidentne jedno – prosím prispejte, ak môžete,“ vyzýva ľudí Greta Thunberg k podpore zbierky pre Maurícius. Greta ostrovu prisľúbila 10 000 eur z konta jej nadácie.
Zástupcovia Greenpeace Africa vyhlásili, že tisíckam živočíchov hrozí v dôsledku znečistenia vody smrť, čo bude mať dopad aj na hospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a zdravie na ostrove. Výkonný riaditeľ firmy, ktorá vlastní loď, sa ospravedlnil za vzniknutú situáciu a dodal, že sa „zo všetkých síl posnažia vyriešiť tento problém“.
Pri odstraňovaní ropných látok z mora používajú aj ľudské vlasy
Pri odstraňovaní ropných látok uniknutých z lode uviaznutej na plytčine pri pobreží ostrova Maurícius sa osvedčili aj ľudské vlasy. Tie sa vpletajú do sietí alebo sa nimi vyplnia dlhé a úzke vaky, ktoré sú práve vďaka vlasom schopné absorbovať veľký objem ropných látok, informuje BBC.
Kadernícke salóny na tomto ostrove ležiacom pri východnom pobreží Afriky už medzičasom začali zhromažďovať ostrihané vlasy, zatiaľ čo mimovládna organizácia Octop’us z Francúzska prisľúbila, že prispeje 20 tonami ľudských vlasov.
„Bojujeme na plážach, všetkými prostriedkami, ktoré máme ako občania k dispozícii,“ uviedla miestna poslankyňa Joanna Berengerová, ktorá si pre záchranu maurícijského pobrežia dala ostrihať svoje vlastné vlasy. Spresnila, že jeden kilogram vlasov môže absorbovať osem litrov olejových látok.
Berengerová súčasne Maurícijčanky vyzvala, aby priniesli aj nepotrebné nylónové pančuchy, ktoré sa v krajčírskej dielni dajú veľmi ľahko zmeniť na vlasmi vyplnené bóje či plaváky schopné pohltiť ropné znečistenie.
Mnohí kaderníci na ostrove v snahe pomôcť pri odstraňovaní ropných látok ponúkajú svoje služby zadarmo, aby sa takto pre dobrú vec získalo viac vlasov.
„Viem si živo predstaviť, že o niekoľko dní budú všetci Maurícijčania holohlaví,“ uviedol v Paríži hovorca mimovládnej organizácie Eco-Sud, ktorá sa podieľa na výrobe podobných ručne zhotovovaných zariadení.
Vynálezca tejto metódy Phil McCrocy vysvetľuje, že šampón používame na to, aby sme z vlasov odstránili mastnotu. Spomínaná technika bola prvýkrát otestovaná v Bretónsku, keď sa tam v roku 1978 potopila loď Amoco Cadiz. Odvtedy sa používa pravidelne, najviac pomohla v roku 2004 pri úniku ropy do Mexického zálivu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Facebook/ Greta Thunberg Sweden, crowdfund.mu, BBC, myguidemauritius.com