Tisíce Slovákov môžu byť v ohrození života. Obľúbená destinácia je v plameňoch

  • Požiar vypukol vo štvrtok neskoro večer
  • Zasahovalo viac ako 70 hasičov
  • Pomáhali aj hasiace lietadlá
požiar
Ilustračná fotografia FB/Veľvyslanectvo SR v Chorvátsku
  • Požiar vypukol vo štvrtok neskoro večer
  • Zasahovalo viac ako 70 hasičov
  • Pomáhali aj hasiace lietadlá

Počas dramatickej nočnej operácie sa desiatkam hasičov podarilo zlikvidovať rozsiahly lesný požiar, ktorý ohrozoval obľúbené chorvátske letovisko Trogir.

Požiar vypukol vo štvrtok neskoro večer v obci Seget Donji a rýchlo sa šíril v horúcom a suchom počasí, pričom ohrozoval lesnatú oblasť neďaleko turistického kempu a hotelového komplexu. Informuje o tom tlačová agentúra TASR. 

Domy ani turisti nie sú v ohrození 

Na mieste činu zasahovalo viac ako 70 hasičov, ktorým asistovali tri hasiace lietadlá. Vďaka ich obetavému nasadeniu sa podarilo zabrániť rozšíreniu ohňa do obývanej oblasti a k hotelom. „Domy ani turisti nie sú v ohrození,“ ubezpečil veliteľ tamojšieho hasičského zboru Slavko Tucaković.

Hasičské jednotky naďalej pracujú na úplnom uhasení požiaru a monitorujú situáciu v okolí. Požiar vypukol v čase, keď Chorvátsko, rovnako ako aj zvyšok Balkánu, čelí vlnám horúčav s teplotami presahujúcimi 37 stupňov Celzia. Vysoké teploty a suché podmienky predstavujú značné riziko na vznik a šírenie lesných požiarov.

Tento incident opäť zdôrazňuje dôležitosť včasnej reakcie a efektívnej koordinácie zásahových zložiek pri boji s lesnými požiarmi. Zároveň pripomína nutnosť zodpovedného správania sa v prírode a dodržiavania preventívnych opatrení, ktoré minimalizujú riziko vzniku požiarov.

Prevencia na prvom mieste 

Hlavným faktorom, ktorý prispieva k zvýšenému riziku požiarov, sú vysoké teploty a sucho. V letných mesiacoch sa v regiónoch, ako napríklad Chorvátsko a Grécko, bežne vyskytujú teploty presahujúce 35 stupňov Celzia. Vysoké teploty vedú k vysychaniu vegetácie, čím sa stáva oveľa náchylnejšou na vznietenie. Nedostatok zrážok a nízka vlhkosť vzduchu ďalej zhoršujú situáciu a vytvárajú ideálne podmienky na šírenie ohňa.

Okrem prírodných faktorov zohráva dôležitú úlohu aj ľudský faktor. Neodborná manipulácia s ohňom, odhodené cigarety, nestrážené táboráky či grilovanie v prírode predstavujú značné riziko vzniku požiarov. Nevedomosť a nezodpovednosť turistov môže viesť k tragickým následkom.

Lesné požiare v dovolenkových destináciách však majú ďalekosiahle následky. Okrem materiálových škôd a strát na životoch dochádza k rozsiahlemu poškodeniu životného prostredia. Požiare ničia lesy, ekosystémy a biotopy živočíchov, čím narúšajú prirodzenú rovnováhu a prispievajú k degradácii krajiny. Dym a emisie z požiarov znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí.

Prevencia je kľúčová v boji proti lesným požiarom. Je dôležité, aby turisti boli informovaní o rizikách a dodržiavali preventívne opatrenia. Medzi ne patrí:

  • Nepoužívať oheň v nebezpečných oblastiach.
  • Uhasiť oheň pred odchodom z miesta.
  • Neodhadzovať cigarety v prírode.
  • Rešpektovať zákazy grilovania a táborákov.
  • Všímať si okolie a v prípade spozorovania požiaru ihneď kontaktovať tiesňovú linku.

 

 

 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá