Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov zdražuje. Na nízke ceny, na ktoré si zvyknutý, zabudni

  • Malorka chce bojovať s nálepkou lacnej párty destinácie
  • Plánuje zdražieť a taktiež obmedziť počet turistických izieb
  • Cestovný ruch vyššej hodnoty a menšieho objemu, tak znie nový plán
Malorka
Freepik/lookstudio, Unsplash/Oscar Nord
  • Malorka chce bojovať s nálepkou lacnej párty destinácie
  • Plánuje zdražieť a taktiež obmedziť počet turistických izieb
  • Cestovný ruch vyššej hodnoty a menšieho objemu, tak znie nový plán

Obľúbená dovolenková destinácia mnohých Slovákov – Malorka – chce zlepšiť svoju povesť. Z lacnej turistickej párty destinácie sa chce stať serióznou destináciou pre ľudí, ktorí chcú zažiť niečo nové bez toho, aby hľadeli na dno pohárikov lacného alkoholu.

Španielsky ostrov, na ktorý sa dostaneš aj z bratislavského letiska, preto hlási zdražovanie a zároveň obmedzenie počtu turistov, ktorí budú môcť na Malorke prenocovať. 

„Dovolenky budú v roku 2023 o 33 percent drahšie ako v predchádzajúcom roku,“ uviedol pre nemecký Bild Juan Ferrer, ktorý pôsobí v organizácii Palma Beach Quality Offensive.

Turistické organizácie ostrova tvrdia, že chcú dosiahnuť, aby Malorku nenavštevovali hlavne ľudia s obmedzeným rozpočtom. Práve tento typ turistov vo veľkom holduje alkoholu, na stravovanie a občerstvenie využíva hlavne hotelové reťazce a lokálne obchody, reštaurácie či odľahlejšie destinácie nevyhľadáva.

Dôvodom zdražovania je však aj energetická kríza a inflácia. Vzhľadom na to, že ide o ostrov a množstvo produktov sa tam dováža, ceny na Malorke stúpajú rýchlejšie ako v pevninskom Španielsku. 

Britov nechcú 

Pri turistoch s obmedzeným rozpočtom sa skloňuje hlavne jedna národnosť – Briti, ktorí sú preslávení svojím nevyberaným správaním vo večerných hodinách.

„Nemáme záujem o turistov s obmedzeným rozpočtom zo Spojeného kráľovstva – a je nám jedno, či pôjdu (namiesto Malorky) do Grécka a Turecka,“ cituje riaditeľku cestovného ruchu Malorky Luciu Escribanovú The Telegraph.

Jej slová vyvolali pohoršenie vo Veľkej Británii, pretože Malorka patrí k najvychýrenejším destináciám obyvateľov krajiny.

Malorka
zdroj: Unsplash/Alessa Ciraulo

Naopak Malorka chce namiesto Britov prilákať návštevníkov z krajín Európskej únie, ako je Francúzsko, Taliansko alebo Holandsko.

Ostrov chce týmto krokom predchádzať preplneniu miest, pláží a ciest. Minulý rok, teda prvý, keď obmedzenia koronavírusu neboli výrazné, Malorku navštívil rekordný počet návštevníkov.

Rekordy zaznamenali aj ostatné súčasti Baleárskych ostrovov, do ktorých patrí Ibiza a Formentera. Baleáry sa zhodli, že počet prenocovaní za rok spoločne už nesmie viac dosahovať číslo ako v minulom roku, keď ich spoločne navštívilo 16 475 579 návštevníkov.

V samotnej Malorke sa zaviazali obmedziť limit 430 000 turistických lôžok na celom ostrove, uvádza Euronews.

Cestovný ruch vyššej hodnoty a menšieho objemu 

Predsedníčka Rady Malorky Catalina Cladera opísala túto stratégiu ako „cestovný ruch vyššej hodnoty a menšieho objemu“.

„Nebudem to popierať, leto (minulé) bolo preplnené,“ povedala. „Avšak len na niektorých miestach a v určitých časoch.“

Na Baleárskych ostrovoch úrady tento rok zaviedli množstvo prísnych nariadení v snahe znížiť preplnenie.

Malorka
zdroj: Unsplash/Eugene Zhyvchik

Nové nariadenia mierili hlavne na opitých turistov, ktorí sa zhromažďovali na uliciach.

V mnohých all inclusive rezortoch v Magalufe, El Arenale a na ostrove Ibiza začali obmedzovať množstvo alkoholických nápojov. Hostia tak dostanú tri nápoje pri večeri a tri nápoje pri obede. Ak chce hosť piť viac alkoholu, musí si ho zakúpiť samostatne.

Okrem toho platí zákaz predaja alkoholu v obchodoch v čase medzi 21:30 do 8:00. Zákon taktiež zakázal predaj dvoch nápojov za cenu jedného alebo šťastné hodinky.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Bild, The Telegraph, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá