Obľúbená dovolenková destinácia v plameňoch: Turisti museli utiecť z mora
- V piatok poobede vypukol lesný požiar v talianskom Bibione
- Ďalšie európske krajiny tiež bojujú s enormnými požiarmi
- Európska únia posiela pomoc
- V piatok poobede vypukol lesný požiar v talianskom Bibione
- Ďalšie európske krajiny tiež bojujú s enormnými požiarmi
- Európska únia posiela pomoc
Lesný požiar vypukol v piatok poobede v známom talianskom prímorskom letovisku Bibione. Miestna pobrežná stráž musela z mora zachraňovať niekoľko turistov utekajúcich pred plameňmi. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.
Pri požiari v tejto turistami vyhľadávanej oblasti zasahovalo niekoľko hasičských jednotiek a jeden vrtuľník. Oheň sa im podarilo dostať pod kontrolu v piatok večer. Zástupca primátora mesta San Michele al Tagliamento Pierluigi Grosseto uviedol, že momentálne v Bibione nehlásia žiadne nezvestné osoby.
Miestna polícia v súčasnosti vyšetruje príčiny vzniku požiaru. Podľa Grosseta je možné, že sa plamene vznietili sami z dôvodu pretrvávajúceho sucha.
Postihnuté sú viaceré oblasti
Hasiči pre extrémne horúčavy zasahujú pri lesných požiaroch aj vo viacerých talianskych oblastiach vrátane ostrovov Sicília a Sardínia. Plamene zachvátili aj región Južné Tirolsko, kde pri obci Frassilongo zasahovalo 90 hasičov, dve hasičské lietadlá a dva vrtuľníky.
V Toskánsku zasahovali v piatok členovia hasičského zboru mesta Lucca pri požiari v olivovom háji.
Veľké požiare v Chorvátsku
V chorvátskej Dalmácii nedávno vypukli tri veľké požiare – dva v oblasti Šibenika a jeden v oblasti Zadaru. Požiar zachvátil trávnaté a lesné porasty, olivové háje a vinice na ploche približne 3 000 hektárov.
V Zatone a Rasline pri Šibeniku požiar zasiahol aj obydlia, zhorelo desať až dvadsať domov. V oblasti bolo uzavretých aj niekoľko ciest.
Meteorológ Izidor Pelajić na Twitteri zverejnil satelitnú snímku z družice Eumetsat ukazujúcu, že požiare v Dalmácii vidno aj z vesmíru. Do Šibenika v stredu večer pricestoval aj premiér Andrej Plenković.
Médiám neskôr povedal, že najhoršia situácia je v Rasline a Zatone. Ide podľa neho o najväčšie požiare tohto leta v Chorvátsku, vláda však zatiaľ neplánuje požiadať o pomoc iné krajiny.
Ako uviedol vedúci odboru civilnej ochrany v Šibeniku Danijel Mileta, oblasť zasiahol najhorší požiar za najmenej desať rokov. Mnoho ľudí opustilo svoje domovy. Evakuovaní boli obyvatelia obcí Raslina a Zaton na člnoch cez morskú zátoku smerom na obec Bilice.
Do postihnutej oblasti boli vyslané aj tri hasičské lietadlá Canadair a dva stroje typu Air Tractor, informuje TASR na základe správy tlačovej agentúry HINA. Hlavný veliteľ hasičov Slavko Tučakovič uviedol, že škody na domoch a olivových hájoch sú veľké, nikto sa však nezranil.
Podpora zasiahnutým krajinám
Európska komisia (EK) v piatok upozornila, že Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany aj naďalej poskytuje podporu európskym krajinám, ktoré čelia vážnym lesným požiarom. Informuje o tom spravodajca TASR.
Komisia spresnila, že súčasná pomoc je smerovaná do Portugalska, Francúzska a Albánska. Na základe žiadostí o pomoc z ich strany Európska únia pomohla zaslať dve hasičské lietadlá z Talianska do Portugalska, ktoré v tejto krajine pôsobia od stredy 13. júla. Prvá cezhraničná pomoc, zo Španielska, bola nasadená už v priebehu minulého víkendu.
Po vypuknutí lesných požiarov na juhozápade Francúzska Koordinačné centrum EÚ pre núdzové reakcie zmobilizovalo dve hasičské lietadlá z gréckej flotily rescEU, ktoré do Francúzska dorazili v piatok.
Ďalšie dve hasičské lietadlá, rovnako z Grécka, boli už vo štvrtok tento týždeň nasadené do Albánska, ktoré rovnako čelí lesným požiarom.
Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti uviedol, že aj napriek veľmi ťažkej situácii v celej Európe, ktorú zhoršili extrémne teploty, členské štáty EÚ prejavujú veľkú dávku solidarity.
„Náš mechanizmus civilnej ochrany zmobilizoval lietadlá pre Portugalsko, Albánsko a Francúzsko postihnuté ničivými požiarmi. Ďakujem Taliansku a Grécku za ich rýchlu podporu. Nepretržite fungujúce koordinačné centrum pre núdzové reakcie je pripravené koordinovať ďalšiu pomoc,“ opísal situáciu komisár.
Lenarčič zároveň zdôraznil, že družicová sústava EÚ Copernicus poskytuje krajinám bojujúcim s lesnými požiarmi mapy hodnotenia škôd postihnutých oblastí – mapy s údajmi v reálnom čase využilo Chorvátsko, Španielsko pri požiaroch v prírodnom parku Las Batuecas-Sierra de Francia a aj Portugalsko pri mapovaní požiarov borovicových lesov v obci Ourém.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroj: TASR