Obľúbená neresť Slovákov devastuje DNA, tvrdia vedci. Fatálny dopad môže mať aj na deti (NOVÝ VÝSKUM)

  • Ak otec pije alkohol, dokáže to poškodiť plod
  • Hrozí vyššie riziko rázštepu či srdcových chorôb
  • Potvrdzujú to najnovšie výskumy
sanitka, vedkyňa
Ilustračný obrázok freepik
  • Ak otec pije alkohol, dokáže to poškodiť plod
  • Hrozí vyššie riziko rázštepu či srdcových chorôb
  • Potvrdzujú to najnovšie výskumy

Dlhé roky sa výskum sústreďoval na vplyv alkoholu na nenarodené deti, pričom zohľadňoval najmä ženy. Nová štúdia však odhalila, že aj konzumácia alkoholu mužmi pred počatím môže mať vážne následky na potomkov.

Alkohol dokáže poškodiť spermie a tým zapríčiniť vrodené vady či problémy pri vývoji plodu. Najnovšie to potvrdzujú aj výskumy. Upozornili na ne tvnoviny.sk s odvolaním sa na BBC

Rázštep, srdcové vady

Najbežnejším zdravotným problémom je v prípade detí, ktorých matka požívala alkohol tzv. Fetálny alkoholový syndróm. Podľa vývojového fyziológa Michaela Goldinga z Texaskej univerzity A&M však nemusí byť na vine len matka.

Vedec upozorňuje na to, problémom môže byť aj pitie otca. Alkohol totiž môže poškodiť spermie a spôsobiť vrodené chyby či problémy vo vývoji plodu. „Už roky počúvame príbehy od žien, ktoré hovoria: ‚Nikdy som nepila počas tehotenstva, ale teraz mám dieťa s fetálnym alkoholovým syndrómom – a môj partner bol chronický alkoholik‘,“ vyjadril sa Golding.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj pozorovacia štúdia z roku 2021. Tá ukázala, že deti otcov, ktorí pili pred počatím, a matiek, ktoré nepili, mali zvýšené riziko vrodených chýb ako rázštep podnebia a srdcové choroby.

Tejto pozorovacej štúdie sa zúčastnilo viac ako pol milióna párov. „Naše zistenie naznačuje, že budúci otcovia by mali byť povzbudzovaní k tomu, aby upravili svoj príjem alkoholu pred počatím, aby sa znížilo riziko plodu, vzhľadom na to, že miera pitia zo strany otca o 31,0 % podstatne zvýšila riziko vrodených chýb,“ napísali vedci. Aj keď zdravotné problémy sa u detí otcov, ktorí pili, vyskytovali častejšie, stále boli tieto čísla nízke. 

S tvrdením, že pitie alkoholu u otca zvyšuje riziko problémov u dieťaťa, sa snažila potvrdiť aj štúdia z júla 2024. Vedci prišli s poznatkom, že ak otcovia pili alkohol pred počatím, ovplyvnilo to rast plodu. Výsledky štúdie však nie sú stopercentné. Ako uviedol Golding, štúdie na ľuďoch sú mimoriadne chaotické. „Aká je strava jednotlivca? Cvičí? Je tam veľa vecí, ktoré to neskutočne sťažujú.“ 

Poškodené DNA spermie 

V experimentoch na myšiach vedci zistili, že alkohol negatívne ovplyvňuje nielen mozog a správanie, ale aj motorické schopnosti mláďat. Profesorka Kelly Huffman z University of California Riverside potvrdila, že vystavenie myšacích otcov alkoholu môže spôsobiť pomalšie učenie a problémy s koordináciou. „Ich dráha učenia je trochu spomalená. Myslíme si, že to súvisí s hyperaktivitou a problémami so senzorickou motorickou integráciou.“

Dôvodom, prečo dochádza k takémuto problému, je hypotéza, že alkohol narušuje metyláciu DNA spermií. Toto narušenie následne vedie k zmenám v embryonálnom vývoji.

Michael Golding z Texaskej univerzity A&M zase na výskume na myšiach zistil, že účinky otcovskej konzumácie alkoholu sú odstupňované, teda čím viac otec pije, tým výraznejšie sú negatívne dôsledky pre potomstvo. 

Vedci sa však aj naďalej zhodujú, že oveľa väčší vplyv na dieťa má konzumácia alkoholu matkou. Elizabeth Elliottová, pediatrička z austrálskej univerzity v Sydney, to vysvetľuje takto: . „Alkohol v krvi ženy prechádza priamo cez placentu do plodu, takže je to veľmi priamy vplyv na vývoj.“

Zatiaľ čo riziká pitia alkoholu počas tehotenstva sú dobre zdokumentované, tieto nové poznatky zdôrazňujú dôležitosť zodpovedného prístupu k alkoholu aj u budúcich otcov. Výskum v tejto oblasti pokračuje a môže priniesť ďalšie dôležité zistenia o vplyve životného štýlu rodičov na zdravie budúcich generácií.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá