Obľúbená pochutina Slovákov je pre špecifickú časť ľudí vážnym rizikom. Iným výrazne pomáha

  • Čokoláda je obľúbenou potravinou miliónov ľudí na celom svete
  • Jej blahodarné účinky na telo možno poznáš na vlastnej koži
  • Kakao však nemôže jesť každý
čokoláda, riziká
Ilustračné foto Freepik/cookie_studio
  • Čokoláda je obľúbenou potravinou miliónov ľudí na celom svete
  • Jej blahodarné účinky na telo možno poznáš na vlastnej koži
  • Kakao však nemôže jesť každý

Čokoláda, odveký symbol potešenia a luxusu, má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až k starovekým civilizáciám Mezoameriky. Po objavení Ameriky Európanmi sa čokoláda stala súčasťou kuchýň na celom svete. S jej jedinečnou, bohatou a sladkou chuťou si získala srdcia a chuťové poháriky miliónov ľudí.

Je všeobecne a dlhodobo známe, že konzumácia čokolády, respektíve kakaa v sebe skrýva množstvo benefitov. Existuje však viacero rizík, ktoré by mali ľudia pri jej vychutnávaní zvážiť. Najviac škodí, pochopiteľne, tým, ktorí trpia alergiou na kakaové výrobky. Tí by sa mali tomuto výrobku vyhýbať oblúkom, ak nechcú čeliť ekzémom, akné a iným prejavom neznášanlivosti čokolády, píše Star Health.

Pozrime sa na benefity a riziká spojené s lahodným výrobkom.

Účinky čokolády na zdravie

Napriek svojej reputácii plnej kalórií a spojení s rôznymi zdravotnými problémami, ako sú akné, obezita, vysoký krvný tlak, koronárne ochorenia a diabetes, výskumy naznačujú, že čokoláda by mohla mať aj pozitívne účinky na zdravie, píše Medical News Today.

Kakao, kľúčová ingrediencia čokolády, totiž podľa najnovších zistení obsahuje biologicky aktívne fenolové zlúčeniny. Tieto zistenia viedli k intenzívnemu výskumu potenciálnych výhod čokolády, vrátane jej účinkov na starnutie, oxidačný stres, reguláciu krvného tlaku a aterosklerózu.

Zvýšený príjem čokolády, respektíve kakaa, by mohol mať prospešný vplyv aj na kognitívne funkcie. Dve šálky horúcej čokolády denne môžu údajne udržiavať mozog v dobrom stave a znižovať pokles pamäti u starších ľudí.

Pozoruhodné vlastnosti

Ďalšie štúdie poukázali na to, že látky obsiahnuté v kakau môžu znižovať alebo predchádzať poškodeniu nervových ciest u pacientov s Alzheimerovou chorobou a pomôcť spomaliť symptómy, ako kognitívny úpadok, uvádza Star Health.

Čokoláda by vraj mohla pomôcť znížiť úrovne LDL cholesterolu, známeho tiež ako „zlý cholesterol“. Pravidelná konzumácia čokoládových tyčiniek obsahujúcich rastlinné steroly a kakao flavanoly môže podporiť srdcové zdravie znížením hladiny cholesterolu a zlepšením krvného tlaku.

Tento kakaový výrobok dokonca dokáže eliminovať riziko vzniku srdcových chorôb a mŕtvice. Kanadskí vedci navyše zistili, že ľudia, ktorí konzumovali čokoládu, mali o 22 percent menšie riziko vzniku mŕtvice než tí, ktorí čokoládu nejedli, informuje portál.

Riziká spojené s konzumáciou čokolády

Aj keď môže mať čokoláda mnohé pozitívne účinky na zdravie, neoddeliteľne k nej patria riziká. Jedným z hlavných problémov je vysoký obsah cukru a tuku, ktorý môže viesť k zubnému kazu, prírastku na váhe a poškodeniu metabolických procesov tela.

Čokoláda môže byť zdrojom rýchleho prírastku hmotnosti vďaka svojmu vysokému kalorickému obsahu. Aj keď niektoré štúdie naznačujú spojenie medzi konzumáciou čokolády a nižším indexom telesnej hmotnosti (BMI), treba ju konzumovať s mierou, najmä ak sa snažíš o zníženie hmotnosti alebo udržanie súčasnej váhy.

Kakao tiež obsahuje zlúčeniny, ako tyramín, histamín a fenylalanín, ktoré by mohli u niektorých ľudí zvyšovať riziko migrén. Ďalej, existujú dôkazy naznačujúce, že čokoláda by mohla spôsobiť slabšiu kostnú štruktúru a osteoporózu, najmä u starších žien.

Mliečna alebo horká?

Mliečna čokoláda môže dopĺňať v tele bielkoviny a vápnik, zatiaľ čo tmavá čokoláda je chválená pre vyšší obsah železa a antioxidantov.

Napriek tomu, pri výbere medzi tmavou a mliečnou čokoládou je dôležité zvážiť individuálne zdravotné ciele a potreby, ako aj konkrétne nutričné profily produktov. A nezabúdaj ani na vyšší obsah cukru v mliečnych čokoládach.

V konečnom dôsledku, čokoláda by rozhodne mohla byť súčasťou vyváženej stravy, no ako vraví staré príslovie – všetkého veľa škodí.

Zdroje: Star Health, Medical News Today

Najnovšie videá

Trendové videá