Obľúbená pochúťka Slovákov čelí extrémnemu zdražovaniu. Má najvyššiu cenu od roku 1989 a bude stúpať
- Cena kakaa na komoditnej burze prudko vzrástla
- Je to spôsobené najmä problémami so zberom v západnej Afrike
- Zdražieť tak môže aj čokoláda
- Cena kakaa na komoditnej burze prudko vzrástla
- Je to spôsobené najmä problémami so zberom v západnej Afrike
- Zdražieť tak môže aj čokoláda
V tomto roku sa na londýnskej komoditnej burze očakáva najvýraznejší rast ceny kakaa za posledné desaťročia. To by mohlo mať za následok ďalšie zvyšovanie cien čokolády pre spotrebiteľov.
Hodnota najaktívnejšieho termínovaného kontraktu na kakao vzrástla od začiatku roka o 72 percent, dosahujúc najvyšší rast od roku 1989 a smeruje k cene viac ako 4 000 eur za tonu, podľa informácií agentúry Bloomberg.
Nedostatok kakaa na trhu bol tento rok spôsobený problémami so zberom v západnej Afrike, ktorá predstavuje najväčšiu pestovateľskú oblasť kakaa na svete a zásobuje takmer 70 percent svetových dodávok.
Extrémne zrážky v posledných mesiacoch prispeli k rozvoju chorôb, ktoré poškodili úrodu. Teraz by mohol prísť prašný saharský vietor, ktorý by mohol spôsobiť vysušenie kakaových bôbov.
Výrobcovia cukroviniek a sladkostí navyše čelia zvýšeným nákladom kvôli vysokým cenám kakaa a očakáva sa, že tento nedostatok bude pokračovať. Finančná spoločnosť Rabobank predpovedala tento mesiac, že produkcia kakaa v tejto sezóne bude nižšia než očakávaná spotreba.
Analytici z The Hightower Report uviedli, že problémy s dodávkami v západnej Afrike môžu pokračovať aj v budúcom roku, čo by mohlo ďalej zvyšovať ceny kakaa.
Tie sa tento rok líšia od celkového trendu v poľnohospodárskych komoditách. Bloomberg Agriculture Spot Index, ktorý sleduje ceny poľnohospodárskych komodít, pravdepodobne prvýkrát od roku 2018 klesne. Ceny obilnín ako kukurica a sójové bôby by mohli tento rok skončiť so stratou.
Výrobcovia čokolády ako Hershey alebo Nestlé zvyčajne nakupujú kakao vopred. S dochádzajúcimi zásobami a vysokými cenami budú musieť zaplatiť viac za kakao, čo sa pravdepodobne odrazí v cenách pre spotrebiteľov.
Podľa výskumnej spoločnosti Euromonitor International ceny čokolády v USA za posledné dva roky vzrástli o 17 percent, čo súvisí so zvýšením cien surovín od kakaa po cukor.
Kakao ako liek?
Kakao pochádza z Južnej Ameriky, kde bolo po stáročia cenené pre svoje liečivé a výživné vlastnosti. Staroveké civilizácie ako Májovia a Aztékovia používali kakao vo svojich obradoch a ako liek. Dnes sa kakao pestuje v rôznych tropických oblastiach po celom svete.
Kakao je bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Obsahuje železo, horčík, fosfor, zinok, mangán, a vitamíny B1, B2, B3, B5, B9 a E.
Flavonoidy v kakau pomáhajú zlepšovať krvný obeh a znižovať krvný tlak. Tieto látky tiež prispievajú k zdraviu srdca tým, že znižujú riziko infarktu a iných srdcových ochorení. Kakao obsahuje aj vysoké množstvo antioxidantov, ako sú polyfenoly a flavonoidy. Tieto látky bojujú proti voľným radikálom v tele, čím znižujú riziko chronických ochorení a spomaľujú starnutie.
Kakao navyše prirodzene obsahuje látky, ktoré zlepšujú náladu, ako je teobromín a fenyletylamín. Tieto látky môžu podporiť pocit šťastia a pohody. Vďaka obsahu flavonoidov môže pravidelná konzumácia kakaa zlepšovať pamäť a kognitívne funkcie. Kakao dokonca môže pomôcť pri regulácii hmotnosti tým, že zvyšuje pocit sýtosti a podporuje spaľovanie tukov.
Napriek mnohým výhodám, nadmerná konzumácia kakaa môže mať aj negatívne účinky, ako sú problémy s trávením, alergické reakcie, alebo negatívny vplyv na ľudí s citlivosťou na kofeín. Latinský názov pre kakaovník pravý je Theobroma cacao. Pochádza z gréckeho jazyka a v preklade znamená jedlo bohov. V čokoláde sa nachádza rastlinný alkaloid s názvom teobromín. A ten je aj jedovatý. Viac o nepriaznivých účinkoch kakaa sa dozvieš v tomto článku.
Kakao je viac než len základ pre čokoládu, je to zdroj cenných živín. Ako pri všetkom, dôležitá je miera a kvalita konzumovaného kakaa. Pamätaj, že integrácia kvalitného kakaa do stravy môže byť prospešná pre celkové zdravie a pohodu, no nepreháňaj to a daj pozor na domácich miláčikov, aby sa k nemu nedostali.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Bloomberg