Obľúbená pochúťka Slovákov zdražie. Farmári si našli výnosnejší biznis
- Vietnamská produkcia kávy robusta klesne na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky
- To vedie k nárastu cien obľúbeného nápoja Slovákov
- Vietnamská produkcia kávy robusta klesne na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky
- To vedie k nárastu cien obľúbeného nápoja Slovákov
Surovina na prípravu jedného z najobľúbenejších nápojov Slovákov bude drahšia. Vo Vietname totižto tento rok produkcia kávy robusta pravdepodobne klesne na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky. Tamojší farmári sa údajne rozhodli zamerať viac na pestovanie durianov, informuje TASR na základe informácií od Bloomberg.
Počasie a inflácia ovplyvnili cenu kávy
Podľa odhadu exportérov a obchodníkov v prieskume agentúry Bloomberg na základe doterajšieho zberu úrody produkcia robusty v ázijskej krajine klesla oproti predchádzajúcemu roku o viac ako 7 % na 1,67 milióna ton.
Globálny dopyt po káve robusta, ktorá sa používa v instantných nápojoch, pritom tento rok rastie, keďže pražiarne a spotrebitelia hľadajú lacnejšie možnosti, ako sa vyrovnať s vysokou infláciou. Ceny podporili aj obavy z vplyvu počasia na niektoré kľúčové plodiny. To zvýšilo cenu kontraktov na odrodu robusta na burze v Londýne o 36 % na najvyššiu úroveň za viac ako desať rokov.
„Skutočná produkcia bola nižšia, ako ľudia predpokladali,“ povedal Phan Hung Anh, výkonný riaditeľ exportnej spoločnosti Quang Minh Coffee Trading v provincii Binh Duong na juhu Vietnamu. „Pestovatelia investovali menej do svojich kávových fariem, pretože sa zamerali na pestovanie durianov a iného výnosného ovocia,“ dodal.
Podľa ďalších obchodníkov k menšej úrode robusty vo Vietname prispeli aj pokles v cykle produkcie a zvýšenie nákladov na hnojivá. A tiež rozmach v oblasti nehnuteľností začiatkom minulého roka, v dôsledku čoho sa niektorí pestovatelia vzdali svojich fariem.
Nižšia úroda a silný dopyt podnietili prudký nárast cien miestnej kávy na 53.000 dongov (2,05 eura) za kilogram minulý mesiac, čo je najviac od roku 2014. Farmári už predali viac ako 85 % svojej úrody.
Podľa údajov colného a štatistického úradu, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, Vietnam za prvých sedem mesiacov sezóny 2022/23 vyviezol 1,16 milióna ton kávy, čo je vôbec najviac v histórii jej pestovania. Toto tempo sa však môže počas zvyšku sezóny spomaliť.
Slováci kávu milujú
Slovensko je krajinou, kde sa stretávajú rôzne kávové kultúry, miešajú sa v nich zvyky a štýly konzumácie kávy z celého sveta, ako si sa mohol dočítať v staršom článku. Slováci si potrpia na rôzne druhy kávy, napríklad na balkánsky spôsob tureckej kávy, talianske espresso a ochutené kávy spopularizované Američanmi.
Pijú aj veľkú, teplú kávu vo veľkých šálkach, čo je štýl, ktorý pochádza z krajín severnej Európy. Slováci oceňujú dobrú kávu a sú považovaní za fajnšmekrov, ktorí preferujú rozmanitosť chutí a intenzít.
Konzumácia kávy odhaľuje osobnostné črty; tí, ktorí pijú tri silné šálky denne, sú pravdepodobne jedinci so silnou vôľou, zatiaľ čo tí, ktorí si vychutnávajú každý dúšok, sú považovaní za pôžitkárov a uvoľnených. Ženy majú tendenciu oceniť komplexnejšie chute, zatiaľ čo muži uprednostňujú silnejšie a robustnejšie chute. Slováci sú zvedaví a čoraz viac túžia dozvedieť sa niečo nové o káve a jej príprave.
Zdroje: TASR, Redakcia