Obľúbená sieť kín pôsobiaca na Slovensku bude zrejme na predaj. Vlastník sa topí v dlhoch

  • Na Slovensku je Cinema City prevádzkovateľom troch multikín v srdci hlavného mesta
  • Jej materská spoločnosť má však nejasnú budúcnosť
ľudia v kinosále pozerajú film
Unsplash/Krists Luhaers
  • Na Slovensku je Cinema City prevádzkovateľom troch multikín v srdci hlavného mesta
  • Jej materská spoločnosť má však nejasnú budúcnosť

Ešte v auguste sme ťa informovali, že medzinárodná sieť Cineworld vyhlásila bankrot podľa Kapitoly 11. Firma sa topí v dlhoch a jej veritelia na ňu tlačia, aby predala svoju východoeurópsku časť. Informuje o tom Bloomberg. Ak by sa firma pre predaj rozhodla, na predaj budú aj slovenské kiná Cinema City.

Zatiaľ nie je jasné, či k predaju vôbec dôjde, vlastník siete ho nekomentoval. 

Cinema City Slovensko je súčasťou skupiny Cineworld PLC, ktorá je jedným z popredných kino skupín v Európe. Sieť multikín je na Slovensku prevádzkovaná spoločnosťou Cinema City Slovakia, s.r.o.

Cineworld zahŕňa 9 krajín: Poľsko, Veľkú Britániu, Izrael, Maďarsko, Českú republiku, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Írsko. V súčasnosti má sieť 222 kín s až 2049 obrazovkami a podporuje 3 500 000 filmových projekcií pre viac ako 90 miliónov zákazníkov ročne.

Kapitalizácia donedávna druhého najväčšieho reťazca kín na svete sa však v dôsledku vyhliadky na bankrot scvrkla na iba 68 miliónov libier. Spoločnosť súhlasila, že preskúma potenciálny predaj podniku a umožní veriteľom prispieť k obchodnému plánu.

Objavili sa špekulácie o možnom prevzatí firmy spoločnosťou Vue International. Tretí najväčší reťazec kín v Spojenom kráľovstve zvažuje prevzatie Cineworld pred možným IPO. Zakladateľ Vue Tim Richards potvrdil tieto špekulácie aj v rozhovore pre The Times.

„Za posledných 20 rokov sme urobili 14 obchodov. Fúzie a akvizície sú súčasťou podnikania, v ktorom sme veľmi dobrí. V nasledujúcich 18 mesiacoch sa objavia príležitosti na fúzie a akvizície všetkých veľkostí a váh,“ komentoval Richards.

Vue pôsobí na 227 miestach v 9 krajinách s viac ako 10 000 zamestnancami. Spolu 91 miest má aj v Spojenom kráľovstve a v Írsku má 870.

Cineworld má pod sebou aj reťazec Regal Cinemas v Amerike, ktorý spoločnosť kúpila v roku 2018 za 5,8 miliardy amerických dolárov.  Pandémia, obmedzenia spotrebiteľských výdavkov, nárast popularity streamovacích platforiem a kúpa americkej spoločnosti zasiahli obchodný model firmy. V minulosti chcela spoločnosť získať aj kanadský Cineplex v hodnote 2,8 miliardy kanadských dolárov, no po vypuknutí pandémie sa stiahla.

Nakoniec Cineplex zažaloval Cineworld a získal odškodné 1,23 miliardy kanadských dolárov. 31. októbra reťazec kín Cineworld Group oznámil bankrotové vyrovnanie s vlastníkmi a veriteľmi, čím sa spoločnosti uvoľnil spôsob, ako si požičať ďalších 150 miliónov dolárov a splatiť dlh vo výške 1 miliardy dolárov, informuje Bloomberg.

Majitelia pozemkov a novší veritelia v USA upustili od svojho nesúhlasu so splatením miliardového dlhu po tom, čo Cineworld súhlasil so zaplatením nájomného vo výške najmenej 20 miliónov dolárov, ktoré bude účtované po 30. septembri.

Cineworld požiadal v septembri o ochranu pred bankrotom, a to v Texase s menej ako 4 miliónmi dolárov v hotovosti. Treba však spomenúť, že predtým nemal v úmysle uskutočniť žiadne platby po septembri až do konca svojho bankrotu.

Sudca Marvin Isgur z Houstonu v Texase povedal, že vyrovnanie je úžasným výsledkom vzhľadom na široký odpor vlastníkov a veriteľov voči financovaniu bankrotu Cineworld na začiatku jeho bankrotu. Veritelia podali na súd 15 námietok voči pôžičke. Akcie spoločnosti Cineworld v roku 2022 stratili viac ako 90 % a akcionári pravdepodobne rátajú s výhodnou ponukou na prevzatie.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Bloomberg.com, The Times, Cinema City Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá