Obľúbená turistická atrakcia Slovenska čelí zmene názvu. Môže za to globálne otepľovanie
- Demänovská ľadová jaskyňa prišla o ľad
- Zvažuje aj zmenu názvu
- Ľakať chce na kostru jaskynného medveďa, o ktorej sa verilo, že je dračia
- Demänovská ľadová jaskyňa prišla o ľad
- Zvažuje aj zmenu názvu
- Ľakať chce na kostru jaskynného medveďa, o ktorej sa verilo, že je dračia
Na Slovensku sme mali len dve jaskyne, ktorých povrch pokrýval ľad. Teraz sme vďaka globálnemu otepľovaniu o jednu z nich prišli. Demänovská ľadová jaskyňa už ľad nemá. Jaskyniari preto zvažujú aj zmenu názvu, uvádzajú TV Noviny.sk.
Kvôli chýbajúcemu ľadu by sa jaskyňa mohla vrátiť k svojmu pôvodnému názvu – Čierna. Správca jaskyne Michal Lopčiansky pre Nový čas ale uviedol, že názov zatiaľ ostáva ako zaužívaný zemepisný názov, aj keď už nezodpovedá realite.
„Názov Demänovská ľadová jaskyňa v súčasnosti už neodráža to, že sa v nej celoročne nachádza ľad, zatiaľ však zostáva ako zaužívaný zemepisný názov. Trblietavú výzdobu, žiaľ, môžete obdivovať už len na starých fotografiách a suveníroch,“ uviedol správca pre Nový čas.
Dôvodom, prečo Demänovská ľadová stratila ľad, sú teplé zimy, ktoré nedovoľujú obnovu ľadovej výzdoby.
Lopčiansky uviedol, že ľad by sa mohol v budúcnosti znova v jaskyni objaviť, ak bude zima priaznivá. Nie je však pravdepodobné, že by vydržal po celý rok. Predošlé zimy boli na Slovensku nadpriemerne teplé. Zima v roku 2023/2024 sa do histórie zapísala ako najteplejšia zima v histórii meraní na Slovensku. Predchádzajúce zimy tiež boli pomerne teplé.
Správca jaskyne uviedol, že aby sa ľadová výzdoba obnovila, bolo by potrebné počasie, ktoré by aspoň dva týždne dosahovalo teploty pod -10 stupňov Celzia. Potrebný je aj dostatok snehu, ktorý sa následne pomaly roztápa.
„Keď sa pomaly roztápa, voda pomaličky v malých množstvách steká do podzemia. Stačí, aby sa ochladilo a v jaskyni sa vytvára vrstva ľadu,“ vysvetlil pre Nový čas Lopčiansky.
Rovnakým problémom ako naši jaskyniari čelia aj ich kolegovia po celej Európe, ktorých tiež trápia teplé zimy.
Demänovská ľadová jaskyňa bude mať novú atrakciu
Jaskyňa privíta návštevníkov od 15. mája 2024, keď sa otvorí nová turistická sezóna. Návštevníci sa môžu tešiť na novú výzdobu – kostru ľadového medveďa.
Ide o kostru vyrobenú na 3D tlačiarni, no podľa jaskyniarov je na nerozpoznanie od originálu. Ako uvádza MY Liptov, obyvatelia z okolia si v minulosti mysleli, že kostra patrila drakovi.
Prezývka jaskyne preto niekedy bola „dračia“. Za prezývkou stoja ľudové povesti, ktoré hovoria, že jaskyňu obývali tieto bájne stvorenia. Obyvatelia preto vnímali Demänovskú ľadovú jaskyňu ako magické, ale aj strašidelné miesto.
Ľudové povesti sa umocnili ešte viac po tom, ako v druhej polovici 17. storočia objavili v jaskyni neznáme kosti. Nasledoval nález Juraja Buchholtza, ktorý v prvej polovici 18. storočia našiel ďalšie kosti.
Kostrové pozostatky sa nezhodovali so žiadnym vtedy známym živočíchom, tak ich označili za dračiu kostru. V skutočnosti to ale nebolo žiadne bájne stvorenie, ale jaskynný medveď, o ktorého existencii nemali vtedajší vedci ani tušenie.
„Buchholtz kosti zozbieral a kostru potom vystavovali v Technickom múzeu v Drážďanoch ako kostru liptovského draka. Dokonca za to dostal ocenenie,“ spresňuje MY Liptov.
Teraz sa jaskyniari rozhodli jaskynného medveďa „vrátiť“ do jaskyne. Kostru vyhotovili pomocou 3D tlačiarne a na predlohu použili dobre zachovanú kostru z jaskyne Izabely Textorisovej vo Veľkej Fatre.
Jaskynný medveď bol väčší ako náš medveď hnedý, veľkosťou ho prekonával zhruba o jednu tretinu. Ako je už podľa názvu zrejmé, obýval jaskyne. Kostru jaskynného medveďa je možné vidieť aj v jaskyni vo Važci.
Zdroje: TV Noviny, Nový čas, MY Liptov