Obľúbená univerzita mnohých Slovákov otvorí program, ktorý bude vyučovaný i vo virtuálnej realite
- Masaryková univerzita otvára prvý program, ktorý bude plne online
- Výučba bude prebiehať aj vo virtuálnej realite
- Masaryková univerzita otvára prvý program, ktorý bude plne online
- Výučba bude prebiehať aj vo virtuálnej realite
S nástupom pandémie masovo prešli základné, stredné i vysoké školy na online výučbu. Najskôr to bol chaos, no postupne si žiaci aj učitelia zvykli, a dnes už to viacerým príde úplne bežné. Otvoriť prvý bakalársky online program sa rozhodla Katedra informačných štúdií a knihovníctva na Masarykovej univerzite v Brne.
Program bude prebiehať v distančnej forme a zároveň bude obsahovať výučbu vo virtuálnej realite. Ide o trojročný program s názvom Dizajn informačných služieb. Program je zadarmo a prihlášky je možné posielať do 20. septembra.
Počas štúdia sa budú študenti venovať oblastiam dizajnového myslenia, užívateľského výskumu, návrhu informačných služieb, riadeniu a služieb či strategickému dizajnu. Odbor sa bude vyučovať na Filozofickej fakulte.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Plne online s výučbou vo virtuálnej realite
„Okrem toho, že budeme využívať virtuálnu realitu, ide o prvý plne online program na Masarykovej univerzite. Doteraz sme mali dizajn informačných služieb len ako špecializáciu v odbore Informačné štúdiá a knihovníctvo, ale nie všetky prepojenia s knihovníctvom dávali zmysel,“ povedala pre portál CzechCrunch garantka odboru Ladislava Zbiejczuk Suchá.
Avšak počet prijatých študentov do prvého ročníka bude len 15. Predpokladom pre prijatie je motivačný list a životopis. Nezáleží na tom, či si predtým študoval na inej škole alebo v podobnom odbore.
Rozhodovať bude predovšetkým tvoja motivácia k štúdiu. Vybraní uchádzači následne postúpia do ústneho kola prijímacieho procesu, ktoré bude prebiehať začiatkom októbra.
Štúdium kladie dôraz na prepojenie návrhu informačných služieb a technológií s poznatkami z oblasti psychológie, sociológie a ďalších spoločenskovedných oblastí.
Poznatky a informácie budú môcť študenti čerpať z prednášok, podcastov, videí, kvízov a literatúry. Tieto materiály budú k dispozícii po celú dobu štúdia.
Uplatnenie absolventa
Absolvent sa bude môcť uplatniť ako UX dizajnér, product owner alebo interakčný dizajnér. Zároveň však uplatnenie nájde aj na pozíciách, ktoré nie sú dizajnérske, ale nadobudnuté poznatky bude môcť využiť aj v iných oblastiach.
Každý predmet bude sprevádzať online mentoring. Každý druhý piatok sa študenti a vyučujúci stretnú cez online platformu Teams, za účelom skupinovej práce alebo inej interaktívnej aktivity.
„Plánujeme aj osobné stretnutia, ale tie budú určite nepovinné, pretože chceme, aby človek mohol študovať napríklad aj z Ameriky,“ dodáva Zbiejczuk Suchá pre portál CzechCrunch.
Ide o prvý program v Českej republike, ktorý do výučby zapojí virtuálnu realitu. Na začiatku semestra univerzita rozpošle všetkým prijatým študentom headsety Oculus Quest 2.
Akreditáciu získali v priebehu roka
„Dlho sme premýšľali o tom, ako začleniť virtuálnu realitu do vzdelávania tak, aby to dávalo zmysel. Nechceme len preniesť učenie do virtuálnej reality jeden na jedného. Z výskumu vieme, že to nefunguje. Virtuálna realita by nemala byť ani tak nástrojom na sprostredkovanie informácií, ako skôr na sprostredkovanie emócií a postojov,“ vysvetľuje Alžběta Šašinková, ktorá zastrešuje v rámci programu práve virtuálnu realitu.
Za tri roky by zo študentov mali byť veľmi skúsení užívatelia virtuálnej reality.
„Do tejto podoby by sme chceli presunúť dizajnérske workshopy. Predstavte si napríklad, že študenti budú môcť vytvárať 3D myšlienkové mapy a priamo sa v nich pohybovať,“ dodáva Šašinková pre CzechCrunch.
Program je plne akreditovaný a štúdium bude prebiehať bezplatne. Zimný semester začne 12. októbra.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: CzechCrunch