Obľúbená zmrzlina pobúrila Slovákov: V Taliansku má úplne iné zloženie ako u nás. Firma reaguje

  • Český marketér upozornil na rozdielne zloženie rovnakej zmrzliny v Česku aj v Taliansku
  • Zloženie aj chuť ho nemilo prekvapili
dvojaká kvalita potravín
Ilustračná foto Canva/MangoStar_Studio , Canva/SUWANNAR KAWILA
  • Český marketér upozornil na rozdielne zloženie rovnakej zmrzliny v Česku aj v Taliansku
  • Zloženie aj chuť ho nemilo prekvapili

Dvojaká kvalita potravín je dlhodobo diskutovanou témou. Niektoré výrobky sa totiž môžu líšiť v zložení na základe toho, v ktorej krajine ich kupuješ.

Takýto prípad sa stal aj českému turistovi, ktorý navštívil Taliansko. Kúpil si tam zmrzlinu značky Cornetto, ktorú si podľa jeho slov veľmi vychutnal. Podľa zloženia obsahovala čerstvé mlieko, smotanu, maslo aj vaječné bielka. Rovnakú si kúpil v Česku, no zostal nemilo prekvapený.

Nestráviteľná hmota

„Kamarát si po návrate domov kúpil rovnaké Cornetto v Česku. Namiesto lahodnej krémovej zmrzliny však dostal nestráviteľnú hmotu,“ píše známy marketingový odborník Martin Jaroš na sociálnej sieti.

Upozorňuje, že v talianskej zmrzline Cornetto je pravé čerstvé mlieko, smotana a maslo, kým v tom českom je namiesto čerstvého mlieka použité mlieko z prášku, v zložení chýba tiež smotana, maslo aj vajíčka. Prekvapila ho aj cena, keďže očakával, že v Česku bude stáť zmrzlina menej.

„Našiel som si cenu tohto Cornetta v online Tescu a na Košíku – pohybuje sa medzi 30 a 38 korún. Tých 30 korún je nejaká dočasná zľava (…). Našiel som si cenu Cornetta v Taliansku a podľa internetu je to v priemere 1,22 eura, teda 30,96 korún českých. Je to teda zhruba rovnako ako zľavnená cena v Česku,“ píše Martin Jaroš.

Cornetto stojí na Slovensku približne 1,55 eura. Pokiaľ ide o mlieko, obsahuje odstredené a sušené odstredené. Maslo ani smotana sa v zložení nenachádzajú.

Spoločnosť na virálny status reagovala vyhlásením, že pripravujú zmeny. „Talianska receptúra bola historicky dostupná iba v Taliansku, v iných častiach Európy bola, a stále v mnohých krajinách je, receptúra spomínaná v príspevku. Vieme, že zákazníkom taliansky variant chutí, preto túto receptúru uvádzame na trh aj pre zbytok Európy,“ uviedli z Unileveru.

Dvojaká kvalita potravín

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) minulý týždeň na tlačovej konferencii uviedol, že popri štandardnej úradnej kontrole spúšťa aj kontroly na dvojakú kvalitu potravín. Takáč sa vyjadril, že tému otvoril aj na európskej úrovni a zaradil ju aj na rokovanie Rady ministrov EÚ.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR má od 1. júla na základe legislatívy právo vykonávať kontroly, ktoré sa týkajú dvojakej kvality potravín. Ako uviedol Takáč, ŠVPS dokončuje metodiku a čoskoro sa pustí do aktívnych kontrol, aby dvojaká kontrola v krajine úplne vymizla.  

„V ČR už po aplikácii obdobného zákona, ako bol tento rok prijatý na Slovensku, v zásade s dvojakou kvalitou potravín problém nemajú,“ spresnil Takáč s tým, že rezort pôdohospodárstva pracuje aj na novele zákona o neprimeraných obchodných podmienkach.

„Veľa ľudí porovnáva tovary, ktoré si kúpia v zahraničí, s tými, ktoré dostanú u nás. Ak tovar má rovnaký obal, tak spotrebiteľ očakáva, že zloženie tovaru bude všade rovnaké. Spúšťame preto kontrolu dvojakej kvality, chystáme laboratóriá. Kontroly budú opäť garantovať inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ. Budú absolútne transparentné, absolútne otvorené, aby nikto nemohol povedať, že ho diskriminujeme alebo nejakým spôsobom znevýhodňujeme,“ vyjadril sa minulý týždeň riaditeľ ŠVPS SR Martin Chudý.

Keď budú kontroly vykonávať, zoberú vzorky z dvoch až troch rôznych krajín toho istého tovaru. Posúdia neskôr výzor aj zloženie tovaru. Vyjadriť sa pritom bude môcť výrobca aj predajca tovaru. Takéto kontroly budú vykonávať dvakrát ročne, pričom by malo byť počas roka skontrolovaných asi 50 produktov.

Podľa údajov ŠVPS v júni tohto roka vykonali inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ 3569 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Skontrolovali 1259 právnych subjektov a 2039 prevádzok. Nedostatky sa zistili pri 307 kontrolách. Z uvedeného počtu bolo zistených 1415 nedostatkov.

Zdroje: FB Martin Jaros, Tesco, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá