Obľúbené dovolenkové destinácie sa „vďaka“ turistom menia

  • Ekologický dopad turizmu na našu planétu sa z roka na rok zvyšuje
  • Niekoľko významných destinácií sa preto rozhodlo osviežiť svoju legislatívu o pár noviniek
  • V Benátkach budeme už čoskoro platiť vstupné a známa filmová pláž si od návštevníkov dokonca nejaký čas úplne oddýchne
cestovatelia
Unsplash
  • Ekologický dopad turizmu na našu planétu sa z roka na rok zvyšuje
  • Niekoľko významných destinácií sa preto rozhodlo osviežiť svoju legislatívu o pár noviniek
  • V Benátkach budeme už čoskoro platiť vstupné a známa filmová pláž si od návštevníkov dokonca nejaký čas úplne oddýchne

Prísne Taliansko

Temperamentní Taliani síce na prvý pohľad môžu vyzerať, že sú stále usmiati, celý deň čakajú len na siestu, svoju krajinu si mimoriadne chránia. Okrem toho, že v Benátkach budú už od budúceho roku platiť návštevníci vstupné 3 eurá, vo Florencii si viac na chodníku popri prechádzke historickým centrom nedáš „lepeňák” s rezňom (iba ak za pokutu 500 eur) a Rím zmenil cestovné poriadky pre veľké turistické autobusy.

V historickom centre ich od januára 2019 zakázal, a teda turistom nezostáva nič iné, len pamiatky obehať pešo alebo využiť bicykle či kolobežky.

zdroj: Unsplash

V Grécku pozor na váhu

Grécky ostrov Santorini minulý rok zachvátila kritika celého sveta kvôli obéznym turistom, ktorých v uzučkých uličkách kopcovitého terénu na svojich chrbtoch vozili úboho vyzerajúce somáre. Podľa CNN sa dnes môžu na somároch do centra mesta nechať odviezť len tí turisti, ktorí vážia menej ako 100 kilogramov alebo menej ako pätinu váhy zvieraťa. O zdravie pre Grécko tak typických somárov sa ešte počas minulého leta ochranári oduševnene bili.

zdroj: Unsplash

Hákliví Japonci

Takzvaným „overturizmom“ trpí aj krajina vychádzajúceho slnka. Veľké množstvá turistov narúšajú každodenný život ľudí v blízkosti pamiatok, a preto museli Japonci zakročiť.

Podľa Lonely planet niekoľko chrámov a aj barov, ktoré turisti navštevujú vo veľkých skupinách, už zakázali vstup. Turisti tu totiž lozia po strechách a kúpu sa vo vodopádoch, ktoré sú určené len pre mníchov. Do pohostinstiev si drzo nosia jedlo z iných podnikov a svoje taniere používajú ako odpadkové koše.

zdroj: Unsplash

Počty a presné otváracie hodiny

Aj v iných kútoch sveta bojujú úrady proti náporu turistov jasnými pravidlami. Machu Picchu si stanovilo prísne časové úseky pre vstup návštevníkov, indický Taj Mahal skresal počet 70-tisíc návštevníkov denne na 40-tisíc, veľké obmedzenie si vypýtala aj popularita najvyššej hory sveta, Mount Everest. Do základného kempu totiž ročne putovali tisícky turistov, po novom sa sem dostanú len tri stovky vyvolených.

zdroj: Unsplash

Filipíny zatvárajú

Dráma, dobrodružný film a aj triler. Tak označujú odborníci film Pláž, v ktorom v roku 2000 zažiaril mladý Leonardo DiCaprio. Kultový film mnohí milujú, iní zatracujú. DiCaprio si zaň dokonca vyslúžil nomináciu na Zlatú malinu, ktorá je ocenením za najhorší herecký výkon.

Tak zlý film to však byť nemohol, pretože na ikonickú pláž Maya Bay (neďaleko známeho ostrova Phuket) prilákal ešte donedávna 5 000 turistov denne. Dospelo to však až do takého štádia, že krajina sa rozhodla pláž zavrieť.

Množstvo odpadkov a iných škodlivín, ktoré tu za sebou zástupy návštevníkov nechávali, bol už alarmujúci. Podľa BBC bude pláž pre verejnosť zatvorená až do roku 2021.

zdroj: Unsplash

Veľkým upratovaním na Filipínach prechádza viacero miest. Napríklad aj známy ostrov Boracay, ktorý zatvoril svoje brány turistom na 6 mesiacov a na jeho upratanie vyčlenili 20 miliónov dolárov. Po jeho otvorení tu platí zákaz fajčenia, pitia nápojov či konzumácia jedla.

A to je len pár príkladov toho, ako návaly turistov menia pravidlá krajín. Onedlho sa bude platiť napríklad aj za vstup na Manhattan, či za spustenie sa známou kľukatou ulicou Lombard Street v San Franciscu. Poznáš ďalšie?

Zdroj: BBC, CNN, The Local, Reuters, BrightSide, Interez, Lonely planet, Express

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá