Obľúbené jedlá Slovákov môžu výrazne zhoršiť zdravie už za pár týždňov. Stačí jedna zmena v jedálničku
- Štúdie ukazujú, ako môžu rôzne druhy tukov vplývať na naše zdravie
- Zmeny je možné pozorovať už po 3 týždňoch pravidelnej konzumácie
- Štúdie ukazujú, ako môžu rôzne druhy tukov vplývať na naše zdravie
- Zmeny je možné pozorovať už po 3 týždňoch pravidelnej konzumácie
Ak máš slabosť pre koláče, čipsy alebo hamburgery, po prečítaní najnovších zistení svoje návyky možno prehodnotíš. Vedci totiž zistili, že pravidelná konzumácia týchto potravín môže už v priebehu necelého mesiaca spustiť reťazec reakcií, ktoré výrazne zvyšujú riziko závažných zdravotných problémov.
Rozhodujúci je typ tuku, nie množstvo
Ako informuje DailyMail, vedci vykonali testy, počas ktorých bola jedna skupina účastníkov požiadaná, aby dodržiavala stravu bohatú na nasýtené tuky, zatiaľ čo druhá skupina sa mala zameriavať na potraviny obsahujúce zdravšie polynenasýtené tuky.
Účastníci s vysokým príjmom nasýtených tukov konzumovali najmä maslo, plnotučné mliečne výrobky, koláče a pečivo. Naopak, účastníci s vysokým príjmom polynenasýtených tukov uprednostňovali ryby, niektoré rastlinné oleje a vybrané druhy orechov či semien.
Skupina s nasýtenými tukmi vykazovala prudké zhoršenie kľúčových zdravotných ukazovateľov, vrátane zvýšeného rizika srdcových ochorení. Došlo u nich až k 20-percentnému nárastu tuku uloženého v pečeni, čo zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, a tiež k 10-percentnému nárastu hladiny „zlého“ cholesterolu.
Naopak tí, ktorí konzumovali stravu bohatú na polynenasýtené tuky, dosiahli významné zlepšenie svojho zdravotného stavu. Hladina „zlého“ cholesterolu sa znížila o zhruba 10 percent a zároveň došlo k zvýšeniu energetických zásob v srdcovom svale. Nikola Srnic, vedúci výskumník z Oxfordskej univerzity, zdôraznil: „Kľúčovým faktorom je typ tuku, nie jeho množstvo.“
Ako má vyzerať vyvážená strava
Ako uvádza Spire Healthcare, nezdravá strava ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj psychickú pohodu. Dlhodobá konzumácia nezdravých jedál môže vyústiť do náladovosti, únavy či porúch spánku, čo má ďalšie negatívne dopady na celkové zdravie, vrátane zvýšeného rizika depresie a úzkosti.
Ak sa chceš vyhnúť zdravotným problémom, mal by si zamerať na vyváženú stravu, ktorá bude obsahovať aspoň 5 porcií rôznych druhov ovocia a zeleniny denne, prílohy bohaté na komplexné sacharidy, ako sú celozrnné pečivo, ryža či cestoviny, a nezabúdaj ani na dostatočný príjem vlákniny v množstve aspoň 30 gramov denne.
Rovnako dôležité je pravidelne konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny, ako sú ryby, vajcia, mäso, strukoviny a pod. Do stravy zahrň aj mliečne výrobky alebo ich rastlinné alternatívy, no uprednostňuj varianty s nižším obsahom tuku a cukru.
Pri výbere tukov sa zameraj na nenasýtené oleje a nátierky, no používaj ich s mierou, pretože aj zdravé tuky by mali byť konzumované v primeranom množstve. Ideálny pomer medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami by mal byť zhruba 1:1 až 1:4.
Dospelí by mali sledovať príjem soli a nasýtených tukov – denný limit soli by nemal prekročiť 6 gramov, a pokiaľ ide o nasýtené tuky, ženy by mali prijať maximálne 20 gramov denne, zatiaľ čo muži by nemali prekročiť 30 gramov denne. Takýto prístup k stravovaniu podporuje celkové zdravie a pomáha znižovať riziko chronických ochorení.
Zdroje: Daily Mail, Spire Healthcare