Obľúbené ovocie Slovákov sa môže stať luxusom. Ceny dosahujú historické maximá

  • Za posledný rok sa cena pomarančového džúsu zvýšila o 77 %
  • Citrusové plantáže vážne poškodilo extrémne počasie
Obľúbené ovocie Slovákov sa môže stať luxusným tovarom. Ceny dosahujú historické maximá
Obľúbené ovocie Slovákov sa môže stať luxusným tovarom. Ceny dosahujú historické maximá Canva/FuatKose
  • Za posledný rok sa cena pomarančového džúsu zvýšila o 77 %
  • Citrusové plantáže vážne poškodilo extrémne počasie

Ceny pomarančového džúsu nedávno dosiahli historicky najvyššie úrovne, a to najmä kvôli sérii nepriaznivých klimatických podmienok a chorôb, ktoré výrazne ovplyvnili produkciu citrusov. Informoval o tom portál Euronews.

Približne 85 % svetového trhu s pomarančovým džúsom ovládajú Brazília a USA, konkrétne štáty Florida a São Paulo. Brazília vyváža 99 % svojej produkcie, čo má veľký vplyv na globálne ceny a dodávateľské reťazce.

Nedávne údaje z Brazílie ukazujú, že očakávaná produkcia pomarančov bude najnižšia za posledných 36 rokov, čo je priamo spojené s poklesom kvality a množstva úrody v dôsledku chorôb a sucha.

Podobná situácia je aj na Floride, kde majú farmári problémy nielen s chorobami, ale aj s obnovou produkcie po poškodení extrémnym počasím.

Náklady na produkciu sa zvyšujú

V Brazílii sú problémom najmä sucho a choroby, ako je Huanglongbing (HLB), známa aj ako choroba zelenania citrusov. Považuje sa za jednu z najzávažnejších chorôb citrusov na svete, ktorá nielenže znižuje kvalitu plodov, ale aj výrazne skracuje životnosť citrusových stromov.

Podobné problémy postihli aj Floridu v USA, kde citrusové plantáže vážne poškodilo extrémne počasie. Pestovateľov prekvapili ničivé hurikány, ale aj nezvyčajne nízke teploty, ktoré nie sú pre tento región typické, čo výrazne ovplyvnilo dodávky pomarančov na trh.

Minulý rok agentúra AFP uviedla, že produkcia pomarančov v Mexiku, významnom pestovateľskom regióne, a v Španielsku, ktoré je lídrom v produkcii pomarančov v Európe, klesla o 30 % vplyvom pretrvávajúceho sucha.

V dôsledku týchto problémov sa zvyšujú náklady na produkciu a distribúciu pomarančového džúsu, čo priamo ovplyvňuje ceny pre spotrebiteľov. Navyše, národné a medzinárodné obchodné politiky, ako aj inflácia a kolísanie mien, zvyšujú neistotu na trhu s pomarančovým džúsom.

Dopyt po pomarančovom džúse klesá

Dopyt po pomarančovom džúse, ktorý je tradične vnímaný ako zdraviu prospešný nápoj vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov, vykazuje kolísanie. Napriek tomu, že počas pandémie došlo k nárastu dopytu, celkový trend spotreby klesá.

Tento pokles je spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vysokého obsahu cukru v pomarančovom džúse a posunu k nápojom s nižším obsahom kalórií a cukru​. Ako uvádza Food Ingredients, hlavne v Európe a USA sa zvyšuje dopyt po produktov, ktoré sú vnímané ako „prirodzenejšie“ alebo menej spracované.

V reakcii na tieto trhové dynamiky výrobcovia pomarančového džúsu diverzifikujú svoje ponuky, čoraz častejšie miešajú pomarančový džús s inými, menej nákladnými šťavami a skúmajú inovácie produktov, ako sú organické šťavy alebo lisované za studena.

Budúcnosť trhu s pomarančovým džúsom bude závisieť od schopnosti prispôsobiť sa zmenám, ako aj od inovačných prístupov v produkcii a marketingu, ktoré môžu otvoriť nové možnosti pre rast v rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch.

Zdroje: Euronews, ESM Magazine, Food Ingredients

Najnovšie videá

Trendové videá