Obľúbené platformy predávajú zakázaný tovar. Až 80 % testovaných výrobkov je nebezpečných
- Bezpečnostní experti bijú na poplach kvôli čínskej platforme
- Z testovaných hračiek až 80 % nespĺňa bezpečnostné normy EÚ
- Bezpečnostní experti bijú na poplach kvôli čínskej platforme
- Z testovaných hračiek až 80 % nespĺňa bezpečnostné normy EÚ
Čínska nákupná platforma Temu vyvoláva množstvo otáznikov. Bezpečnostní experti bijú na poplach a označujú aplikáciu za špionážny nástroj. Temu však všetky obvinenia zo špionáže razantne odmieta. Ekonomické fungovanie platformy zostáva záhadou. Časopis Wired odhalil, že spoločnosť na každej objednávke stráca desiatky dolárov. Napriek tomu Temu naďalej expanduje a hlási zisk.
Európska organizácia toyindustries.eu (TIE) nedávno preverovala kvalitu produktov z Temu. Ich zistenia potvrdzujú rozdielne štandardy pre európske a čínske výrobky. Európske firmy musia dodržiavať prísne pravidlá pre predaj svojich produktov. Čínski výrobcovia však takéto prísne kontroly nemajú.
Situácia vyvoláva obavy o bezpečnosť spotrebiteľov. Európske úrady zatiaľ nenašli účinný spôsob, ako kontrolovať kvalitu tovaru z čínskych platforiem. Temu tak môže ponúkať výrobky, ktoré by európskou kontrolou neprešli. Tento stav znepokojuje odborníkov na ochranu spotrebiteľa aj európskych výrobcov.
Alarmujúce výsledky
Organizácia Toyindustries podrobila hračky z čínskej platformy Temu dôkladnej kontrole. Výsledky šokovali odbornú verejnosť. „Toy Industries of Europe (TIE) kúpilo 19 hračiek z online trhu TEMU, len aby zistilo, že žiadna z nich nebola legálne predávaná v EÚ a 18 predstavovalo skutočné bezpečnostné riziko pre deti,“ informuje TIE v tlačovej správe.
Laboratórne testy odhalili závažné nedostatky. Takmer všetky testované hračky porušovali európske bezpečnostné normy EN 71-1 a EN 71-3. Tieto zistenia potvrdzujú obavy o bezpečnosť detí pri hraní s týmito výrobkami.
Toyindustries zdôrazňuje potrebu lepšej regulácie: „EÚ má najprísnejšie pravidlá bezpečnosti hračiek na svete, no online platformy naďalej umožňujú predaj hračiek od predajcov mimo EÚ, ktoré ohrozujú deti. Elektronický obchod je pre hospodárstvo životne dôležitý a spotrebitelia by mali mať istotu, že to, čo sa ponúka na predaj v EÚ, je v súlade s pravidlami EÚ.“
Organizácia požaduje nové právne predpisy. „V tejto súvislosti potrebuje EÚ cielené právne predpisy na ochranu detí a na umožnenie spravodlivej hospodárskej súťaže renomovaným hračkárskym spoločnostiam,“ dodáva TIE vo svojom vyhlásení.
Prieskumu podrobili tieto populárne platformy
Toyindustries rozšírila svoj prieskum na desať internetových obchodov. Všetky tieto platformy ponúkajú dovoz tovaru do Európy. Nový prieskum odhalil závažné problémy. „Toy Industries of Europe (TIE) nedávno kúpila viac ako 100 hračiek od obchodníkov tretích strán z EÚ aj mimo nej na 10 online trhoviskách. 80 % hračiek nespĺňalo bezpečnostné normy EÚ, ako sú tie, ktoré stanovuje smernica EÚ o bezpečnosti hračiek.“
Nezávislé testy potvrdili vážne zdravotné riziká. Hračky obsahujú nebezpečné látky a hrozí pri nich riziko udusenia. Odborníci varujú pred možnými následkami pre zdravie detí.
Prieskum zahŕňal populárne platformy Allegro, AliExpress, Amazon Marketplace, Bol, Cdiscount, Fruugo, Light In The Box, Shein, Temu a Wish. Šesť z nich podpísalo dobrovoľný záväzok EÚ. Sľúbili, že zastavia predaj nebezpečných výrobkov na svojich platformách.
Skutočnosť však ukazuje nedostatočnú kontrolu. Nebezpečné hračky sa naďalej dostávajú k európskym spotrebiteľom. Dobrovoľné záväzky platforiem zatiaľ neprinášajú očakávané výsledky v ochrane detí pred rizikovými výrobkami.
Zameranie na neznačkové hračky
Toyindustries zacielila svoj výskum špecifickým smerom. Organizácia sa sústredila výhradne na neznačkové hračky. Tieto výrobky ponúkajú na online trhoch externí predajcovia. Výskum nezahŕňal známe značky hračiek, preto nemôžeme hovoriť o celkovej bezpečnosti všetkých produktov na týchto platformách.
Organizácia upozorňuje na vážny problém s bezpečnosťou. „Nebezpečné hračky od predajcov, ktorí ignorujú pravidlá EÚ, budú naďalej zaplavovať EÚ, pokiaľ online trhoviská neprevezmú väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť hračiek predávaných na ich platforme,“ zdôrazňuje Toyindustries vo svojom vyhlásení.
Výsledky prieskumu poukazujú na nedostatočnú kontrolu. Online trhoviská zatiaľ nepreberajú dostatočnú zodpovednosť za bezpečnosť predávaných hračiek. Tento stav ohrozuje najmä deti, ktoré sa s týmito hračkami dostávajú do kontaktu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: toyindustries.eu , toyindustries.eu 1