Obľúbené potraviny spôsobujú vážne otravy jedlom. Týmto pokrmom sa radšej úplne vyhni

  • Mikrobiologička radí, akým reštauráciám a typom jedla sa vyhýbať
  • Nebezpečné môžu byť bufety aj surové jedlo
  • Konzumentom hrozia vážne ochorenia
otrava jedlom
Unsplash/Tim Cooper, Alexander Grey
  • Mikrobiologička radí, akým reštauráciám a typom jedla sa vyhýbať
  • Nebezpečné môžu byť bufety aj surové jedlo
  • Konzumentom hrozia vážne ochorenia

Na portáli IFL Science a The Conversation preto uverejnila niekoľko svojich rád, po prečítaní ktorých si možno dvakrát rozmyslíš, čo dáš nabudúce do úst.

Dôležité sú čisté ruky a teplota

V záujme svojho zdravia by si sa mal vyhýbať napríklad jedeniu vonku. Každý z nás vie, že pred jedlom je dôležité si umyť ruky, no na pláži či v parku sa dá nájsť tečúca voda a mydlo len zriedka. Riešením môžu byť napríklad antibakteriálne gély, ktoré však stále nezabijú všetky choroboplodné zárodky.

Jedlo má tiež tendenciu priťahovať množstvo tvorov, ako sú muchy, osy a mravce, z ktorých všetky môžu prenášať baktérie, vrátane E-coli či salmonely. Rovnako problematické môže byť vonku jedlo uchovať studené. Len pri zohriatí potravín na 30 °C sa počet baktérií v nich zdvojnásobuje.

Vhodné je dbať aj na bezpečnosť teplých a studených bufetov. V interiéri môžu byť potraviny vystavené kontaminácii hmyzom či prachom, no predovšetkým ľuďmi. Kontaminácia pochádza od návštevníkov bufetov, ktorí sa dotýkajú jedla, a bacily môžu byť rozprášené na bufety od ľudí, ktorí kýchajú alebo kašlú v blízkosti jedla.

bufet
zdroj: Unsplash/Ulysse Pointcheval

Aj v interiéri treba počítať s kontamináciou hmyzom, ako sú muchy alebo osy, ktoré sa môžu dotknúť nezakrytého jedla. Zárodky sa môžu ukladať aj zo vzduchu, ktorý je bohatý na baktérie, plesne a vírusy, a preto je dôležité sa vždy uistiť, či je jedlo čerstvé a či nebolo ponechané vonku príliš dlho. Niektoré potraviny sa môžu stať nebezpečnými na konzumáciu už do dvoch hodín, ak nie sú zakryté a zachladené.

Pri teplom jedle zas nastáva riziko, že jeho vnútorná teplota klesne pod 60 °C, keďže už vtedy sa dokážu baktérie rapídne množiť. Ak reštaurácia či bufet skutočne dbá na bezpečnosť ponúkaného jedla, vždy ho bude podávať horúce.

Surové radšej nie

Veľmi obľúbeným trendom v gastronómii je konzumácia surového mäsa, a to predovšetkým morských plodov. Mäkkýše, ktoré sa často podávajú tepelne neupravené, sú však prenášačmi rôznych ochorení, ako je napríklad vibrióza či norovírus.

Navyše, mäso nakazených jedincov nechutí ani nevonia rozdielne, a preto je veľmi ťažké určiť, či je bezpečné na konzumáciu.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje, že asi 80 000 ľudí ročne sa infikuje konzumáciou surových ustríc a len v USA zomrie na vibriózu ročne 100 ľudí.

Nečakaný strašiak

Nebezpečenstvo predstavujú aj balené šaláty, ktoré si mnoho ľudí kupuje kvôli tomu, že nie je potrebné ich krájať. Výrobcovia na obaloch taktiež často tvrdia, že zelenina vo vnútri obalu už bola umytá a produkt je tak pripravený na konzumáciu.

Výskum však potvrdil, že takéto šaláty môžu obsahovať baktérie spôsobujúce ochorenia ako E-coli, listeriózu a salmonelózu. Ešte znepokojivejší je fakt, že týmto baktériám sa môže dariť omnoho lepšie a môžu sa množiť až tisíckrát rýchlejšie, pokiaľ majú prístup k šťavám zo zeleniny. To platí aj pokiaľ je šalátové vrecúško skladované v chladničke.

šalát
zdroj: Unsplash/Rayia Soderberg

Mikrobiologička však upokojuje, že ľudia sa takýmto baleným šalátom nemusia vyhýbať kompletne. Postačiť by malo, ak obsah po kúpe dôkladne umyjú a zjedia čo najskôr a za studena.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: IFL Science, FDA, CDC, The Conversation

Najnovšie videá

Trendové videá